Останній український полонений Освенцима розповів, чим завершиться АТО

На думку Ігора Федоровича, Петро Порошенко та Володимир Путін мають домовитися.

Харківський професор Ігор Малицький народився в 1925 році. Коли майбутньому полоненому було 13 років, його батька, командира Червоної Армії, розстріляли. Під час війни Ігор Малицький потрапив в полон, був у чотирьох концтаборах - Терезин, Освенцим, Маутхаузен, Линц 3.

Останній полонений Освенцима з України дав інтерв'ю виданню Сноб та розповів усе, що думає про Порошенка, Путіна та втрату Криму.

- Ігор Федорович, ви пережили найстрашнішу війну в історії людства. Зараз навіть цілком врівноважені експерти говорять про те, що є небезпека нової великої війни із застосуванням ядерної зброї. Ви вважаєте, що ці побоювання обгрунтовані або такого бути не може?

- Звичайно. Почати війну легко, закінчити її важко. Хтось мене питав, коли скінчиться війна, я сказав: коли у обох президентів, російського та українського, повернуться правильно мізки, тоді вона і закінчиться. А якщо буде у одного туди, в іншого туди, то вона може закінчитися розколом не країна, а всієї Землі, як планети. Я бачу, що наш президент більше схильний добиватися світу. А як той думає, я не можу сказати, нехай росіяни скажуть.

- Ще рік тому важко було уявити, що ця війна почнеться. Хто винен у тому, що це сталося?

- Винних шукатимуть історики. Винні в чому і наші дуже. Політики не повинні починати свою владу з батога. А якщо починати її з батога, то хтось відповість палицею. От і вийшло, перший декрет - скасувати російську мову. І Довоювалися, що Крим здали. Звичайно, росіяни хочуть пробити дорогу з Росії до Криму через сушу. Давай піднімати Донецьк. Це страшна справа.


- Ви вважаєте, що була можливість не віддавати Крим?

- Звичайно, можна було не віддавати. Крим оточений морем, військ було, як у Брестській фортеці. Брестська фортеця два місяці трималася проти німецьких дивізій і не здалася без бою. Звичайно, крові я не хотів і не хочу. Взяли вони переляком, теж потрібно було лякати якось. Нехай би думали, на те вони взяли владу, щоб думати головою і не довести до третьої світової. Дивіться, яка в Росії агітація йде: що ні українець, то бандерівець. У мене батька розстріляли в 1938 році, але я ж не пішов до німців з огляду на те, що я ненавиджу уряд. У мене і зараз, і тоді батьківщина. Люблю я нашу владу, не люблю я нашу владу - це моя справа, але є моя Україна, за яку я страждав, за яку я воював.

- Ви знаєте, що жорстокість дійшло до того, що, коли ви з'явилися в Освенцімі з жовто-синьою стрічкою, в Росії деякі люди сприйняли це як щось обурливе. Ви знаєте, які суперечки розгорілися через це?

- Нехай зайдуть до мене в квартиру, подивляться портрети. Мій дід, він двічі георгіївськими хрестами нагороджений з цими стрічками, і біля нього ця стрічка. Ось мій батько, командир Червоної армії, у нього георгіївська стрічка. Мама - майор медичної служби - георгіївська стрічка. У мене - георгіївська стрічка. Мій найкращий друг і родич, майор, герой Радянського Союзу, теж георгіївська стрічка. А на шафі два прапори українські. Я живу в Україні, я російський прапор сюди не поставлю. Батько мій воював з білими в Червоній армії, у них був триколор. А у вас Власов зрадник нашої батьківщини колишньої, генерал, організував Російську визвольну армію, теж триколор. Так що, я повинен вас ненавидіти всіх за цей триколор? Ваше держава прийняла цей прапор, ну і добре, і пишаєтеся, що це ваша держава, а я пишаюся своєї держави прапором двоколірним. Врахуйте, що у республіки української в 1918-му теж був такий, тільки навпаки смуги. Поки існує держава Україна, це його відмінність. А я громадянин України - це моє відмінність.

Наші теж часто говорять дурниці. Поки будуть розвивати таку ненависть українців до москалів, а москалі проти бандерівців, от і буде така штука

- Російські телеканали ви дивитеся?

- Доводиться іноді подивитися, коли я їжджу в Білгород до дочки. Наші теж часто говорять дурниці. Поки будуть розвивати таку ненависть українців до москалів, а москалі проти бандерівців, от і буде така штука. Хіба розумні політики це зробили б? Кажу я на 11 мовах, мої рідні мови - українську та російську. Я розмовляю російською мовою, їду до родичів у село, на українській мове балакаю. І думаю я на українській мове і на російській мові. Можу вільно переходити з української на російську, з російської на українську. Найкрасивіший українська мова - де мої батьки народилися, село Андрусівка.

- Російське телебачення запевняє, що в Харкові сильні національні протиріччя. Це неправда?

- Неправда. У мене друзі росіяни. І в академії, де я працюю, повно росіян. Ідіть, запитайте, у нас є де-небудь, що ти українець, а ти росіянин? Щороку ми збираємося 11 квітня, в Міжнародний день визволення фашистських концтаборів, туди приходять студенти з усіх вузів, люди приходять у смугастій одязі. Ми розповідаємо, що таке фашизм, що таке націоналізм, що це сама страшна штука. Показуємо фільми, що робили нацисти в нашій країні і в Європі. Я не розумію, як нація культурна могла дійти до такого! Я папі римському сказав, він тоді був ще кардиналом в Німеччині, я зустрічався з ним, він мене запитував, який я віри. Я сказав, що мої батьки з обох сторін православні, а я затятий безбожник. Він сказав: чому? Я йому відповів: я особисто виносив грудних дітей з газової камери, які ще не померли. Їх брали за ніжки, про землю і в ту ж саму купу. Де ж був Бог, коли вбивали цих ангелят, вони ще ніхто, вони ніякої віри, ніякої нації - це маленький, тільки що народився чоловічок. Де ж був Бог? Він мене запитав, звичайно: але без Бога ж не можна? Я йому відповів: у мене є Бог. Бог у мене природа, яка годує людство, і жінки, які продовжують рід людський. Ось мої богині і бог. Те, що ми, мужики, пережили (я міг себе вважати мужиком, мені було 18-19), те ж саме пережили жінки. Нам, щоб ми могли ще працювати, 200 грам хліба на день давали і баланди. Спробуй, поживи на це весь час. Ці знеможені, напівживі люди знали, що їм кінець все одно, на дріт, на кулемети пішли з палицями, з каменями, прорвалися через цю огорожу і пішли назустріч Червоної армії. Небагато дійшли. З нашої групи тільки 11 осіб. Ось і я серед цих 11 осіб дійшов, під Віднем зустрів своїх і відразу сів на танк у смугастій одязі, і пішов вперед на цьому танку. У моїй батареї артилерійської було 7 національностей, ніхто ніколи нікого не називав чорножопим, хохлом, москалем або кацапом, не було такого. Мені життя двічі врятував єврей, Іосілевіч знаменитий, керівник підпілля. Російський офіцер Федір Громов замість того, щоб мені впоролі 25 ударів батогом на цапа (я б там і залишився, не встав), він прийняв за мене провину і сам отримав за мене. А коли зубів у мене не стало - повиривали, повибивали, - дали їсти брукву, я не те що жувати, я відкусити не міг. Ви уявляєте, голодній людині мати в роті їжу і не проковтнути її, яка це мука. І ось людина, грузин за національністю, жував мою брукву і давав прожувати мені, щоб я їв. Розуміють зараз ці люди, які воюють один проти одного, або ті, які сидять в верхах, в Кремлі, у нас в Києві? Там тільки кричать: "Іди, стріляй. Це хохли, це бандерівці, бий їх". Це ж ідіоти і там, і там. Не треба на одних валити, обидві сторони винні. Треба знайти розумних людей, їх дуже мало. Не вірю я Турчинову, не вірю я Яценюку, вірю я тільки президенту, тому що мені довелося особисто з ним зустрітися, і я побачив: бідний президент, я як гляну на ваше обличчя, воно вже посиніло. У такій ситуації важко, звичайно.

- Ігор Федорович, без повернення Криму не можна зупинити цю війну? Бачу, вас дуже засмучує те, що відбулося в Криму.

Чому Крим увійшов в Українську республіку? Хрущов подарував. Крим був ярмом на шиї у всього Радянського Союзу
- Звичайно, дуже засмучує. Чому Крим увійшов в Українську республіку? Хрущов подарував. Крим був ярмом на шиї у всього Радянського Союзу. Води немає, посухи, дотації тощо. Я не скажу, що він дуже розумна людина, але все-таки замислився: давайте він піде в Україну. Відразу зробили канал Дніпро-Крим, воду провели. Крим став оживати. Коли закінчилася Друга світова війна, було рішення про те, що все, вистачить воювати. Ті межі, які є, так і залишити. Так не чіпайте! Багато хто в Росії не прийняли нову українську владу. Але, хлопці, давайте ми будемо у себе вдома вирішувати самі, будемо голосувати ще раз, будемо обурюватися, переобирати і так далі, але не лізьте, не треба цього робити. Не треба порушувати народ в нашій країні. Я їм наводжу в приклад Чечню. Я був проти того, щоб Чечня відокремлювалася. Це була Росія, нехай вона і буде. Кожен політик хоче стати наполеончик, а у народу, особливо молоді, націоналістичні ідеї дуже сильні. Це всі знають по Гітлеру, на цьому він зіграв. Я президенту сказав, коли ми зустрілися, він мені вручав медаль: ви знаєте, у мене до вас прохання. Подивіться, скільки молоді, дітей польських, німецьких, італійських юрбою ходять за мною, я розповідаю, показую. А де українські діти? Наведіть, вони побачать гори дитячого одягу, жіночого волосся 80 тонн, уявіть, скільки жінок було знищено, каструлі лежать, дитячі коляски - це ті, які були спалені там. Подивіться, як це було. Ось ці крематорії, собачі будки, як ми називали, камера півметра на півметра, внизу, як у собачій будці дверцята, туди заганяли ув'язненого, закривали і потім приходили через 15-20 днів. Я думаю, ви розумієте, що там вже живу людину не було, там був труп. Ось там це залишилося, нехай би подивилися, щоб вони потім знали, що таке фашизм і націоналізм, що немає поганих націй, що є погані люди.

- Якби ви зустріли в Освенцімі Путіна і змогли поговорити з ним так, як з президентом Порошенко, що б ви йому сказали?

- Те ж саме сказав. Російських дітей там теж немає. От якби зустрілися російські діти тут і наші діти, вони б не билися. Ви знаєте, чесне слово, вони б не билися, вони б разом ходили і дивилися. Невже ви не можете разом вирішити це питання? По-перше, віддати Крим. Просто сказати, що це була помилка, і вивести свої війська звідти. Їх нема чого вмовляти, їм треба тільки дати вказівку, все це припиниться.

- А з Донбасом що робити?

Путіну треба дати вказівку не присилати туди зброю
- Путіну треба дати вказівку не присилати туди зброю. Ви думаєте, я образився на тих, які пишуть: як це так, ветеран надів жовто-синю стрічку? Ні. Хіба на придурків можна ображатися? Я подивився, там набагато більше позитивних відгуків. Навіть мені з Росії жінка написала: "Слава вам велика за те, що пережили, не кожен зможе. Я просто обурена тим, що робить Росія". Це ж звідти пишуть, є там розумні люди. Нас було 266 по області, зараз залишилося 18 свідків, а з Освенцима я один, більше немає. Я не хочу, щоб молодь, щоб народ переживав те, що я пережив. А зараз переживають цілі райони, цілі області. Це кошмар. Хіба я міг подумати, коли я вирвався з того пекла, що буде пекло, невеликий, звичайно, Адік, але пекло у нас на сході України? Де беруться такі люди? Чорт його знає. Де взялася банда, яка дівчину згвалтувала, а потім спалила на вогнищі? З таких і формують банди.

- Вам люди, які прийшли до влади в ДНР, нагадують цих бандитів?

- Я не можу сказати, ніколи нікого не обізву ніким, якщо я сам не переконаний в цьому. Те ж саме можна сказати: ті, хто на Майдані стріляли, кидали камінням, теж бандити? Ні, це герої. А ті бандити для них герої.

- А ви співчували Майдану?

- Ні, я не підтримував: і не проти, і не за. А мої діти підтримували. Звичайно, сто разів неправий вошивий наш колишній президент Янукович. Як він став президентом при своїй безграмотності, при своїй некомпетентності державного керівника? Там питання стояло, як більше хапануть. Ось керівник "Правого сектора", герой Майдану Ярош мені подобається. У нього переконання, говорить російською мовою, і ця Фаріон не сміє його дорікнути. Мужики були дурнями, вони, напевно, залишаться завжди дурнями, я і себе до них відношу. Але через це страждають наші жінки, дружини, матері, сестри, діти. Два козла в казці на переправі через річку не поступалися один одному, поки обидва не звалилися у воду. Ось і у нас відбувається така штука.

Освенцим
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
108 переглядів у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Спорт
Лідери серед букмекерів – контора William Hill – приймають ставки на перемогу лондонського «Арсеналу» із мізерним коефіцієнтом 1,08. У випадку нічийного результату можна підняти коефіцієнт 9,50. Найвищий коефіцієнт на перемогу «Ворскли» - 26. І це означає, що букмекери зовсім не вірять у перемогу полтавської команди. Про це повідомляє www.ukrinform.ua. Нагадаємо, матч між «Арсеналом» та «Ворсклою» відбудеться у Лондоні завтра, 20 вересня, о 20:00. Матч мож...
Політичні новини
Занепад Полтави став очевидним фактом для всіх, хто вміє думати й аналізувати. Щоб виправити ситуацію потрібно змінити не лише обличчя, потрібно змінити саму систему міської влади, яка вже давно не служить людям. Кому це під силу? Тільки місцевій політичній силі, яка б не залежала від рішень центральних офісів у Києві, а орієнтувалася б на потреби Полтави та її жителів. Саме такою є політична партія «Рідне місто». Основу команди складають відомі, з чималим...
Новини компаній
Діти дорослішають на диво швидко. І все раніше і раніше починають прагнути до самостійності. Самостійно ходити в секцію, повертатися зі школи або грати на вулиці без нагляду. Навіть самий самовідданий батько не в змозі бути з дитиною кожну хвилину. Але для кожного з батьків завжди важливо знати, що дитина в безпеці. Смарт-годинник для дітей вирішують цю проблему. Вони дозволяють не тільки знати, де дитина, але і як і з ким він спілкується. Це сучасний кори...
Пригоди
Пожежа сталася 18 вересня у Кременчуці на вулиці Якова Петруся. Загорілася господарча будівля. Була загроза, що вогонь перекинеться на розташований поруч житловий будинок. На місце події виїхали 7 працівників 14-ї Державної пожежно-рятувальної частини. Ліквідувати пожежу вдалося лише за годину. Частину будівлі вдалося врятувати. Вогонь встиг знищити 18 квадратних метрів покрівлі та покриття і металеві двері. Причини займання встановлюють. Про це повідомляє...
Суспільство
Водії полтавського громадського транспорту (автобусів і маршруток) сьогодні усі разом одночасно відмовилися безкоштовно перевозити пільговиків. Пенсіонерів змушують оплачувати проїзд, а на запитання у чому причина відповідають «Женщіна, безплатний проєзд пішов за Мамайом. Ніхто нам жодної копійки не компенсував і не збирається» До речі, за нашою інформацією, полтавські водії дійсно за 1,5 місяці перевезень пільговиків не отримали жодної компенсації від вла...
Пригоди
Чергова надзвичайна пригода за участю змії сталася 18-го вересня. 33-річного мешканця села Лютенька Гадяцького району на подвір’ї власного будинку за руку вкусила гадюка. Чоловіка госпіталізували до реанімаційного відділення Гадяцької ЦРЛ. Стан його здоров’я – середньої важкості. Про це повідомляє управління з питань цивільного захисту Полтавської ОДА. Нагадаємо, раніше на Полтавщині змії вкусили у воді 5-річного хлопчика та 27-річного чоловіка.
Новини компаній
Новий пасажирський маршрут Полтава-Дніпро-Маріуполь став більш доступним. Автобус відправляється щодня з АС Київська о 19-00, так само щодня в зворотному напрямку Маріуполь-Дніпро-Полтава буде відправлення з автовокзалу в 19-00. Комфортну і безпечну поїздку забезпечать сучасні автобуси марки SETRA місткістю від 40 до 55 осіб, обладнані кондиціонерами і DVD плеєрами. Ліцензований автоперевізник - ЗОРІН Ю.Є. пропонує великий автопарк сучасних, містких автобу...
Пригоди
18 вересня близько 20:00 сталася аварія на трасі Київ-Харків у Супрунівці. Зіткнулися ВАЗ під керуванням 33-річного чоловіка та Lexus, за кермом якого знаходилася 46-річна жінка. Внаслідок аварії постраждали водій ВАЗу та 12-річна пасажирка у Lexus. Про це повідомляє сайт поліції Полтавщини. Поліцейські встановлюють обставини ДТП. Відомості за фактом аварії внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Нагадаємо, раніше на Полтавщині мотоцикліст врізав...
Політика
Запропонований на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів та ЖКГ Олексій Чепурко розповів про свої дії на посаді:            –        Буду робити все для того, щоб управління ЖКГ було максимально відкритим, в тому числі для журналістів. Буде проведено серйозний аудит, за його результатами ухвалюватимемо рішення, в тому числі й кадрові. Є питання щодо Сінельника. Першочергове завдання: підготовка міста до опалювального сезон...