• Головна
  • Сьогодні виповнюється 15 років прапору Полтавської області
Актуально
13:42, 10 лютого 2015 р.

Сьогодні виповнюється 15 років прапору Полтавської області

Актуально

Чому прапор Полтавщини  має саме такий вигляд, що за символи на ньому? Хто його засновники?  І яка історія його створення? Чи знаємо ми відповідь на ці запитання?

Думаю, більшість із нас  відповість - НІ.  Я спробувала розібратись,  і ось що вийшло:

Виявляється, зовнішній вигляд прапора (синє полотнище з жовтим козацьким хрестом) затвердили  лише 10 січня 2000 року,  рішенням XI сесії обласної ради XXIII скликання.  Жовтий та синій  кольори наші предки  часто використовували у державній символіці ще у 17 -18 столітті, більше того, вони були традиційними для Лівобережної Гетьманщини.

Ось як, наприклад, прапор Сенчанської сотні Лубенського полку, чи герб міста Миргорода, на якому  зображені  жовтий козацький хрест у синьому полі та восьмикутна  зірка під ним.  А ще герб Полтави, пожалуваний колись  самим Богданом Хмельницьким – на якому золотий лук  із стрілою у центрі та чотири восьмикутні зірки по кутках, на синьому полі. У композицію прапора  Полтавщини внесено зображення козацького хреста. Він походить   з українських історичних мотивів, коли на зразок нинішнього територіального утворення у середині XVIII століття ряд полків,що були об'єднані навколо Полтавського полку. Прапор  мав темно-синій колір з козацьким хрестом.

Єдина писемна згадка про прапор козаків Полтавського полку датована  початком 18 століття. 

У 1717 році полтавський полковник Іван Черняк змушений був листом відповісти на донос.

У листі до гетьмана Івана Скаропадського він підтверджує, що  ним було зібрано з сотень Полтавського полку 80 карбованців. За ці кошти  купили 6 косяків блакитного лудану на сотенні корогви (луданом називали блискучу тканину на зразок шовку чи оксамиту, корогви – прапори).

Отже, прапор Полтавського полку був синього кольору із золотим хрестом посередині, саме його взяли за основу при створенні прапору Полтавської області.

Синій символізує  стійкість, силу, вірність,  надію, а золотий -  сонце, світло, добробут.

Козацький хрест – символ вічності, духовності, святості.

  Прийняття за основу саме такого виду стягу викликало конфлікт , адже українське  геральдичне  товариство стверджує , що проект прапора розробили його фахівці і надіслали на конкурс на два роки раніше, ніж це зробив один із тодішніх місцевих чиновників , який присвоїв собі цю роботу.  Тому,  хто автор  прапора  Полтавщини нині сказати важко.

 Прапор  Полтавської області символізує історію і традиції свого народу, а саме  - мир, працелюбність, хліборобство, центровість Полтавського краю і найвищі християнські цінності. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#прапор,Полтавська область,державна символіка
Оголошення
live comments feed...