Посттравматичний синдром: ситуація на Полтавщині очима головного психіатра області

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) у військових, які повертаються із зони АТО – з такою проблемою все частіше стикається наше суспільство. Чи готова Полтавщина до психологічної адаптації бійців, військовополонених, біженців та їх дітей? Про це ми запитали у головного позаштатного психіатра Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, головного лікаря Полтавського обласного психоневрологічного диспансеру Віталія Закладного.

Нові виклики для українського суспільства

Україна зіштовхнулась з непередбачуваним явищем. У нас спостерігається відсутність досвіду, ресурсу, фахівців, які знають, як діяти при отриманні психологічних травм у надзвичайних ситуаціях. Коли був Майдан, то емоційних проявів очікували як лікарі-психіатри, так і волонтери-психологи. Тоді хвилю проблем погасили. Але зараз вони стоять ще гостріше. Для того, щоб мати можливість допомогти, ми повинні оцінити вітчизняний та іноземний досвід, узагальнити його, розробити відповідні методики і навчити людей, які готові допомагати.

Для того, щоб це здійснити, необхідний адмінресурс. Якщо брати Полтавську область, ми повинні знати, скільки людей в якому районі потребують допомоги, і відправити туди спеціалістів. Просто ентузіазм волонтерів – це дуже добре, але людина повинна мати спеціальні знання та навички, щоб не порушити головного правила лікаря – «Не нашкодь!».

Військовий (фото – versii.if.ua)
Військовий (фото – versii.if.ua)

Три здійснені кроки

Свій адмінресурс я знаю і можу використати: у нас є лікарні, диспансери, районні психіатри. Коли ми починали роботу нашої служби (це ще на початку Майдану), то створили дві психолого-психіатричні бригади, які завжди разом із невідкладною допомогою чергували в місцях протистояння. Полтавський психоневрологічний диспансер був базовим центром – ми знаходились поруч, де могли надати необхідну допомогу. Тоді були лиш одиничні випадки. Зараз тієї кількості державного ресурсу психіатрів не вистачає. Їх повинно бути набагато більше. Тут Полтавська область на крок попереду: ми готуємось до ситуацій, наш досвід використовується по всій Україні.

Ми повинні знати, кого, куди і з чим направити.

По-перше, ми проводили нараду між Департаментом охорони здоров’я Полтавської ОДА та МНС, у них також є психологи, які мають підготовку до роботи в надзвичайних ситуаціях, обмінювались досвідом. Велика допомога йде від волонтерів. Велика шана та подяка за їх роботу. У них немає певних обмежень (у лікаря, для того щоб оглянути людину, є маса законодавчих актів, які регламентують роботу, а в них це волевиявлення душі).

Другим етапом було те, що ми запросили тренера з Києва, провели нараду психологів, і ця тема набула державного рівня. Там психологам показали, як необхідно діяти у надзвичайних ситуаціях.

При Департаменті охорони здоров’я є відділ медицини катастроф. При ньому були засновані курси підготовки волонтерів-санітарів, де їх навчають надавати першу невідкладну допомогу.

Ці курси тривають постійно, ми запрошуємо всіх за адресою Володарського, 4. Щойно набирається 20 чоловік, курси розпочинаються. По їх закінченню підписується згода на надання невідкладної допомоги. Ці волонтери не зможуть бути повноцінним лікарями-психіатрами. Частина з них займається підвищення своєї кваліфікації – проходять різні тренінги, навчання (і в тому числі ті, які торкаються проблеми посттравматичного синдрому), але надати необхідну, загальну психологічну підтримку вони зможуть.

Третім етапом було те, що ми запросили представників усіх департаментів облдержадміністрації, в штаті яких повинні бути психологи, та волонтерів, і обговорили необхідність працювати в одному полі. Орієнтовно у нас буде 600, а може і 800 спеціалістів, які можуть надати допомогу по всій області.

Робота буде налаштована наступним чином: наприклад, у Семенівському районі ми маємо одного чи двох психіатрів і трьох підготовлених психологів. Ми знаємо, що в цей район гіпотетично заїжджає 200 переселенців, з них 20 дітей. Тому дивимося на свій ресурс – чи справимось ми з цією кількістю? Якщо ні, то з сусідніх районів підіймаються спеціалісти та направляються туди.

Українські військові в зоні АТО (фото – versii.if.ua)
Українські військові в зоні АТО (фото – versii.if.ua)

Чотири категорії людей і нюанси у роботі з деякими з них

Ресурс, який ми розробляємо, направлений на учасників АТО, членів їх сімей, які за них переживають, людей, які змінили місце проживання, та їх дітей.

З кожною категорією є своя специфіка роботи. Але що загальне для психологів, – це те, що на зустріч необхідно йти підготовленим, мати певний захист (психологічний та фізичний), інакше можна швидко вигоріти.

Був випадок, коли молода дівчина у розмові з чоловіком, який повернувся з АТО, сказала йому: «Я тебе розумію». З чоловіком повинен працювати чоловік. Ми вчимо з дитинства те, що хлопець має бути сильним і не повинен плакати. Але бувають ситуації, коли це необхідно. Якщо розмова буде з жінкою, чоловік не зможе повноцінно виплеснути емоції. У роботі з переселенцями також є нюанси. Не всі вони позитивно налаштовані  і мають свої погляди на те, що відбувається в країні. Тут необхідно зрозуміти їх точку зору та підібрати потрібні слова та методики.

Стресовий розлад (фото – grom-che.com)
Стресовий розлад (фото – grom-che.com)

Важливо вчасно виявити та звернутись за допомогою

Нещодавно приїхав чоловік з зони АТО з контузією. Йому дали 5 днів перепочити. А я дивлюсь на нього і розумію, що йому необхідна допомога. Він розповів мені, що уже 30 днів не спить, сидить на пігулках, до цього ще плюс контузія. Він схуд на 25 кілограм, бо при посттравматичному синдромі зникає апетит, думки лише про ті події, які довелось пережити. Безумовно така людина має пройти лікування, потім реабілітаційний період, а далі вирішувати чи зможе вона повертатись в зону АТО.

Хлопці, які перебувають на лікуванні у військовому госпіталі, отримують психологічну допомогу і знаходяться під наглядом спеціалістів. Якщо лікарі бачать, що синдром досить глибокий, то таких людей направляють уже до нас на стаціонар. Але ті, хто повертається додому на ротацію, ніде цю допомогу, окрім як самостійно, не отримують.

Загалом робота по допомозі людям з ПТРС проводиться достатньо велика.

Я вважаю, що необхідно врівноважено та спокійно робити свою роботу та домагатись певних результатів у ній.

«Не всі рани видимі, але всі повинні бути зціленими».

«Аналітичний центр розвитку громадянського суспільства»

постравматический синдром
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Пригоди
Близько 20:45 неподалік від міста Чугуїв на Харківщині впав та загорівся літак. Як повідомляє видання depo.ua із посиланням на власні джерела у Міноборони, це був військовий літак АН-26, який здійснював навчальний політ. Попередньо відомо, що на борту перебували члени екіпажу та курсанти Харківського університету Повітряних Сил. У спільноті «Брутальний Харьков» виклали відео із відеореєстратора авто, яке проїжджає повз місце падіння літака. Пізніше у Міноб...
Суспільство
У Полтаві завершили будівництво приміщення Центру надання адміністративних послуг, яке розташоване праворуч від будівлі Полтавської ОДА. Нагадаємо, збудували його з «нуля» за суму понад 75 мільйонів гривень. З них 43 мільйони виділив обласний бюджет, ще понад 32 – державний. Після завершення будівельних робіт полтавці у соцмережах багато сперечалися стосовно зовнішнього вигляду будівлі, особливо – незрозумілих металевих конструкцій, розташованих на фасаді....
Суспільство
25 жовтня 2020 відбудуться чергові місцеві вибори. З цієї нагоди Міграційна служба Полтавщини нагадує про необхідність до виборів завчасно подбати про дійсність паспортного документа-книжечки, зокрема вклеїти фото по досягненні відповідного віку. « Важливим є те, що паспорт громадянина України у формі книжечки, в якому у місячний термін не вклеєні фото при досягненні 25-ти та 45-ти річного віку, вважається НЕДІЙСНИМ. Тому ви не зможете проголосувати за обр...
Суспільство
У МОЗ ухвалили протиепідемічні заходи у дитячих садочках та заявили, що відповідальність за організацію безпеки покладається на засновника та керівника закладу дошкільної освіти. Міністерство охорони здоров’я ухвалило постанову від 22 вересня 2020 року «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину», передає пресслужба відомства. Зазначимо, що уряд дозволив регіонам самостійно вирішувати, чи відновлювати роботу...
Суспільство
Системи охоронної сигналізації для будинку мають перевірену репутацію в плані захисту домовласників та їхніх цінностей. На жаль, все ще є деякі люди, які схильні ігнорувати важливість даного рішення, поки не стало надто пізно. Якщо ви прагнете захистити будинок, сім’ю та цінності, але ще не встановили охоронну сигналізацію — то сьогодні, можливо, саме час задуматися про таке придбання. Нижче вказано шість причин, на користь системи безпеки для будинку. 1 З...
Партнерський матеріал
Олександр Шамота почав роздавати екосумки. Таким чином очільник міста хоче зменшити використання пластику в місті. Про це він повідомив на своєму телеграм каналі. Секретар міської ради ще минулого року почав працювати над забороною використання пластику в місті. Наразі в міській раді готують проект відповідного регуляторного акту. Якщо його затвердять, виробництво, продаж і використання одноразового пластику можуть заборонити. Під заборону попадуть і пласт...
Суспільство
Школярі та батьки не зобов’язані подавати до школи документальні підтвердження стану здоров’я учнів, щоб продовжити навчання після самоізоляції, роз’яснили у МОН. Нагадують, що якщо СОVID-19 підтвердиться в одного з учнів, усі його однокласники або члени групи потребують самоізоляції на 14 днів. Це визначає постанова Уряду №641 та постанова Головного державного санітарного лікаря №50. Після спливу строку самоізоляції для зазначеної категорії учнів не потрі...
Суспільство
Під час дистанційного навчання школи можуть відмовитись від 12-бальної шкали оцінювання та за деякі предмети ставити «зараховано». Про це йдеться в законі про повну загальну середню освіту, передає пресслужба Міністерства освіти і науки України. Згідно з ним, школи можуть оцінювати учнів за власною шкалою. Але згодом це варто перевести у бали. Зокрема, таке оцінювання вчителі можуть використовувати для таких предметів: Фізична культура; Трудове навчання; О...
Суспільство
Завдяки спільним зусиллям - волонтерам і просто небайдужим людям, усім хто надавав посильну допомогу, в минулому році уже вдалося зробити ремонт в Полтавському дитячому відділенні онкогематології, придбати візуалізатор для вен, який використовується в роботі кожен день. Тепер благодійний фонд “Анюта” збирає кошти на придбання медичного обладнання для дитячого відділення онкогематології - центрифуги «ЦІТОСПІН - 4». Про це фонд повідомив на своїй офіційній с...