• Головна
  • Як краще заготовити фрукти-овочі на зиму?
15:18, 21 серпня 2014 р.

Як краще заготовити фрукти-овочі на зиму?

Літо на межі, але майбутня зима - не привід відмовитися від вигод. Адже правильно заготовлені дари літа не тільки прикрасять холодні зимові вечори, а й допоможуть підтримати імунітет в сезон застуд. 

Про те, як все-таки впливають різні способи заготівлі на вміст у продуктах корисних речовин?

Усі плюси і мінуси різних варіацій зберігання плодів та овочів можна дізнатися далі:

Заморожування

Що заморожуємо? Малину, смородину, вишню, агрус, спаржеву квасоля, болгарський перець, щавель, помідори, баклажани, морква, цвітну капусту, груші, персики, абрикоси, сливи.

Як заморожувати? Для початку відберіть в міру стиглі ягоди, овочі та фрукти середнього розміру без ушкоджень. Промийте їх проточною водою, великі плоди поріжте на шматочки. Потім просушіть, розкладіть в лотки і помістіть в морозилку. Заморожувати потрібно при температурі -20 ° С в середньому дві години. Коли плоди замерзнуть, їх можна вийняти, швидко пересипати в поліетиленові пакети і знову помістити в морозилку.

Що зберігається? Вітаміни - 70-90%, мікроелементи - 90-100%.

Скільки зберігається? До 8-10 місяців.

Плюси. Це, мабуть, найшвидший спосіб заготівлі продуктів на зиму, який, крім того, є і самим щадним до всіх корисним речовинам, що знаходяться у фруктах і овочах.

Мінуси. Головний ворог заморожених продуктів - розморожування. Повторно заморожувати розморожені фрукти-овочі не можна: так вони втрачають свої властивості (при розморожуванні корисні речовини йдуть в сік) і ризикують «поселити» в собі парочку бактерій.

 

Висушування

Що сушимо? Яблука, груші, сливи, абрикоси, вишню, виноград, гриби.

Як сушимо? Найпростіший спосіб висушити фрукти, ягоди та гриби - в духовці. Насамперед треба підготувати продукти до сушіння: промити, видалити гілочки, кісточки, підгнилі частини. Великі фрукти, наприклад яблука, треба розрізати на часточки, щоб справа пішла швидше. Якщо ви хочете, щоб продукт зберіг свій натуральний колір, - наріжте його в ємність з ананасовим або цитрусовим соком, через п'ять хвилин дістаньте, дайте соку стекти і укладіть фрукти-ягоди на гратчастий деко. Потім відправте його в духовку на 10-12 годин, підтримуючи постійну температуру - 60-70 градусів. Коли продукти висохнуть, обов'язково загорніть ваші сушіння в непроникні паперові або полотняні пакети або покладіть в ємності з тугими кришками.

Що зберігається? Вітаміни - 20-30%, мікроелементи - 80-90 %.

Скільки зберігається? До року.

Плюси. При сушці не тільки зберігається, але і активується корисність харчових волокон, які служать профілактикою запорів, середовищем для розвитку потрібних кишкових мікроорганізмів і сприяють виробленню в кишечнику половини добової дози вітамінів групи В.

Мінуси. За сушеними продуктами потрібен ретельний контроль: їх люблять харчова моль і волога . Тому періодично проводите ревізію сухофруктам: якщо помітили десь моль або цвіль, відразу ж видалите зіпсовані шматочки, а іншу частину ще раз підсушіть.

Рецепти приготування сухофруктів

Курага

Відберіть якісні абрикоси і ретельно їх вимийте. Видаліть кісточки і потримайте абрикоси 5-10 хвилин в друшляку над киплячою водою, щоб зберегти природний колір кураги. Висушіть їх на чистої бавовняної тканини і помістіть в духовку на 8-10 годин при 65 ° С.

Чорнослив

Відберіть стиглі, м'ясисті сливи з вільно відділяється від м'якоті кісточкою. Вимийте і потримайте їх хвилину над киплячою водою або обдайте окропом. Потім охолодіть під проточною водою і поставте в духовку на 8-10 год при температурі 80 ° С.

Заквашування

Що квасимо? Капусту, яблука, огірки, помідори, перець, баклажани.

Як квасити? Спочатку приготуйте розсіл : насипте у кип'ячену воду кухонну сіль (1 кг на 10 л) і розмішайте її до повного розчинення. Для запобігання утворення цвілі стінки бочки натріть часником, а на дно покладіть листя хрону, чорної смородини та вишні. Потім наріжте продукти і помістіть їх у дерев'яну діжку, після чого залийте їх розсолом і закрийте кришкою. Зберігайте бочку при температурі 18-20 ° С. Бродіння починається на другий чи третій день і закінчується за 9-12 діб. До кінця бродіння розсіл повинен стати світлою і втратити гіркоту.

Що зберігається? Вітаміни - 70-80%, мікроелементи - 80-90%.

Скільки зберігається? До двох років.

Плюси. Квашені продукти багаті молочнокислими бактеріями, які покращують травлення, перешкоджають розвитку різних мікробів, запобігають гнильні процеси. Крім того, квашення активує клітковину, посилюючи її можливість зв'язувати і виводити з кишечника різноманітні токсини.

Мінуси. Швидке бродіння погіршує смакові якості квашення, повільне - при температурі нижче 15 ° С - додає гіркота. Крім того, потрібно перевіряти, чи не утворилася чи в бочці на поверхні піна (її треба знімати, вона показує, що розмножуються шкідливі мікроби).

 

Консервування

Що консервувати? Чорну смородину, вишню, агрус, брусницю, горобину, щавель, помідори, яблука, груші, персики, абрикоси, огірки, морква, буряк, гриби і ін

Як консервувати? Для консервування вибирайте бездоганні фрукти і ягоди: свіжі і цілі. Лопнули та пом'яті фрукти і ягоди можна переробити в сік, пюре або зварити з них варення, мармелад або джем. Вимийте продукти, покладіть їх у сито і обсушити. Для фруктів і ягід приготуйте сироп (для солодких беруть 100-150 г цукру, для кислих - 200-250 г цукру на кожні півкілограма фруктів), а для овочів - маринад (винний оцет або оцтову кислоту розведіть кип'яченою водою в пропорції 1:3, додайте сіль, цукор, корицю, гвоздику та інші прянощі, дайте закипіти і охолодіть). Потім покладіть продукти в попередньо простерилізовані банки, залийте маринадом або сиропом, накрийте кришкою і поставте стерилізуватися (час стерилізації - 10 хвилин на кожен літр банки).

Що зберігається? Вітаміни - 10 - 20%, мікроелементи - 10-20%.

Скільки зберігається? До трьох років.

Плюси. Консервовані продукти хороші тим, що не вимагають подальшої обробки, їх відразу можна подати до столу.

Мінуси. Маринад містить агресивну до слизистих шлунка і кишечника оцтову кислоту, через яку мариновані продукти не рекомендуються тим, хто страждає захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту. А, крім того, недотримання правил стерилізації призводить до розмноження мікроорганізмів, що виділяють небезпечні для здоров'я і життя токсини.

Перетерання

Що перетираємо? Всі ягоди.

Як перетираємо? Для початку ягоди треба перебрати, видалити гнилі і пом'яті. Ретельно промийте їх у проточній воді, а потім сполосніть в кип'яченій, викладіть на чисту бавовняну тканину в один шар і дайте повністю висохнути. Потім перетріть ягоди в кухонному комбайні (або в м'ясорубці), пересипаючи їх цукром (близько 100 г порошку на 200 г ягід). Розкладіть у банки і закрийте капроновими кришками.

Що зберігається? Вітаміни і мікроелементи - 60-70%.

Скільки зберігається? До 8-10 місяців.

Плюси. Це порівняно швидкий і технічно простий спосіб заготовити ягоди на зиму. Крім того, таку солодку ягідну суміш можна використовувати не тільки як самостійний десерт, але і як начинку для пирогів.

Мінуси. перетерті ягоди швидко псуються при кімнатній температурі, так що їх слід зберігати виключно при мінусовій температурі. Крім того, для того щоб перетерті свіжі ягоди не псувалися, кількість солодкого порошку повинна бути не менше 60%. Тому, зберігаючи вітаміни, ми одержуємо дуже солодкий і калорійний продукт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#овочі #фрукти #консервування #заморожування
Оголошення
live comments feed...