13:00, 12 серпня 2014 р.

Сонячний удар, що робити?

Наступили спекотні дні, сонце безжально дивиться Вам в слід, підморгуючи грайливими променями. Так вийшло, що Ви цілий день провели на вулиці. До вечора у Вас піднялася температура, з'явився сильний головний біль, нудота, блювота.

Можливо це сонячний удар, який зумовлений інтенсивною і тривалою дією прямих сонячних променів. Сонячний удар звичайно вражає людей, що працюють в польових умовах з непокритою головою, при зловживанні сонячними ваннами на пляжах, при важких переходах в умовах жаркого клімату. Сонячний удар може відбутися як під час перебування на сонці, так і через 6-8 годин після перебування на сонці.

Суть змін, що відбуваються при сонячному ударі, зводиться до того, що під дією сонячних променів і тепла судини головного мозку розширюються, потік крові в них сповільнюється, підвищується їх проникність і рідка частина крові виходить за межі судин. Це викликає набряк мозку.

У потерпілого розвивається слабкість, запаморочення, різкий головний біль, відчуття приливу крові до голови (а це так і є), шум у вухах, порушення зору, виражена пітливість, сильна спрага.

Потім приєднуються задишка, нудота і блювота. Потерпілий стає млявим, сонливим, підвищується температура тіла до 40 °С, наголошується почервоніння шкіри особи. Якщо допомога вчасно не надана, нудота і блювота посилюються, особа стає одутлою, можуть виникнути судоми і непритомніє. У важких випадках може наступити смерть, викликана паралічем дихального центру.
При різкому розширенні судин мозку вони можуть розірватися, що приведе до обширного крововиливу в мозок (геморагічний інсульт).

Що робити в таких випадках?

Перша допомога практично така ж, як і при тепловому ударі. Що постраждав слід перенести в прохолодне, затемнене місце з хорошою вентиляцією (краще з кондиціонером). Укласти його потрібно так, щоб голова була підведеною. На голову кладуть холодний компрес або лід. Холод потрібно класти і на область крупних кровоносних судин (на шию, в пахову область).
Можна полити що постраждав охолодженою водою або загорнути його в мокре простирадло. Якщо є можливість, то що постраждав потрібно помістити у ванну з холодною водою. Спочатку температура води повинна бути не нижче 25-27 °С, а пізніше за неї можна понизити до 21-22 °С. Але при цьому потрібно стежити за тим, щоб з однієї крайності (перегрівши) не впасти в іншу — переохолодження.

Враховуючи наявне підвищення температури і згущування крові, що постраждав потрібно дати аспірин (краще розчинний у воді) — 1 пігулку. Наявність головного болю вимагає застосування анальгіну, тим більше що він одночасно є і жарознижуючим засобом. Якщо постраждала дитина, то йому з метою охолоджування організму можна зробити очисну клізму з холодною водою.
І звичайно, необхідно призначити рясне пиття — звичайну холодну воду.

Враховуючи можливі ускладнення (набряк мозку, інсульт), що постраждав необхідно доставити в лікарню.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сонячний удар #сонце
Оголошення
live comments feed...