Проблеми матерів-одиначок: з чого починати?

До дня захисту дітей зазвичай всю увагу приділяють цим маленьким «квітам життя». Але дуже часто забувають про матерів, котрі їх виховують, часто — самотужки. Тому ми вирішили звернути увагу громадськості саме на проблему матерів-одиначок.

За словами психолога благодійної організації «Світло Надії» Світлани Большевої таких проблем є багато. Дуже гострою постає проблема соціальної адаптації і включення в соціальне життя матерів-одиначок.

Другою перешкодою в житті цих матерів є недостатнє розуміння їх проблем з боку державних установ. Саме розуміння, а не фінансування. Для прикладу: при влаштуванні малечі в дитсадок мати бачить зневажливе ставлення до себе, починаючи завідуючою і закінчуючи нянечкою та медпрацівниками. Зрозуміло, що й інші діти в садочку будуть переймати поведінку і ставлення дорослих.

Вирішити цю проблему нелегко. Адже для цього не можна просто «зверху» наказати відноситися до матерів-одиначок добре. Починати варто з просвітницької роботи серед працівників медичних закладів, педагогів, вихователів ще коли вони взагалі знаходяться на студентській лаві. Звісно, результати прийдуть через роки, але результат буде того вартий.

Дуже часто такі матері розуміють, що їм немає звідки чекати підтримки: батьки можуть проживати в іншій країні, бути похилого віку або взагалі померти. І не лише відсутність підтримки від батьків — як правило, у них взагалі немає звідки чекати допомоги, вони є самі з дитиною всередині суспільства і розуміють, що покладатися варто лише на себе. Плюс до всього — страх, що дитину можуть відібрати і відправити в інтернат, що теж не додає ентузіазму і радості в життя. Підтримка є дуже важливою для них, не менш, а інколи й більш потрібнішою за матеріальне забезпечення.

Психолог Світлана Большева

психолог Світлана Большева

Зневажливе ставлення суспільства до матерів-одиначок породжує іншу проблему — невміння відстоювати свої права. Перед тими ж завідуючими, медпрацівниками, педагогами. Десь вони соромляться, десь відчувають себе неповноцінними,  невпевненими в собі. Сукупність як зовнішнього супротиву, так і внутрішнього в результаті робить коло замкнутим.

Це стосується не лише дитсадочків, а й шкіл. Директори цих навчальних закладів часто зневажливо ставиться до дітей таких матерів.

При самому ж влаштуванні в дитячий садок останнім часом з’являється конкурс через велику кількість дітей. І неповні сім’ї часто програють його, адже не в змозі зробити «благодійний» внесок для прийому.

Для того, щоб отримувати державну допомогу в районному управлінні соціального забезпечення потрібно зібрати силу-силенну довідок. Перегляд державою суми щомісячних виплат міг би частково зарадити проблемам, але при сучасному стані економіки країни це нереально. Так що допомога, котра виплачується по досягнення дитиною повноліття, є смішною — 300-450 грн. Тому такі матері вимушені відразу ж шукати місце роботи. А власники фірм зовсім не поспішають влаштовувати такого співробітника. По-перше, є упередження: така жінка вважається безвідповідальною чи ненадійною. По-друге, якщо є маленька дитина, то зрозуміло, що мати часто буде відлучатися то у лікарню (при хворобі дитини), то у побутових справах (в садочок, тощо). Власникам підприємств невигідний такий співробітник. Можливо, ситуацію врятували б пільги підприємцям при наявності матерів-одиначок, але враховуючи те, що переважну кількість людей влаштовують на роботу неофіційно, то всі ці ідеї вмирають у зародку. Така мати має вийти на роботу навіть при хворій дитині, адже інакше завтра ця дитина залишиться голодною.

Для прикладу, у «Світлі Надії» розповіли про сім’ю, де батько пішов до іншої. Мати залишилася сама з дитиною, і буквально за 2 дні їх вигнали з орендованої квартири. Батьки — в іншій країні, частково допомагають з фінансами, але небагато. Жінка не мала прописки, тому звернулася в Центр адаптації. Працівники почали допомагати влаштовувати дитину у садочок, але отримали спротив від завідуючої. На очах у психолога завідувач і медпрацівник соромила цю жінку, розповідаючи про безвідповідальність матері, хоча та старалася з останніх сил, щоб дитина могла ходити в садочок. Дитину зрештою влаштували, але шрам і образа від приниження у матері залишиться на все життя. І такі випадки далеко не поодинокі.

Часто такі завідуючі починають вигадувати претензії до самої дитини. Для прикладу, Світлана Большева розповідає, що про дитину, котра перший день в житті була в садочку сказали, що він «неорганізований». Але ж про яку організацію можна казати у 2,5-річної дитини, котра вперше в житті прийшла в садочок? Зрозуміло, що для неї це стрес, але керівництво дошкільними закладами використовує цей факт для маніпуляцій.

З таким зневажливим ставленням матері-одиначки стикаються майже скрізь. Звісно, є і адекватні працівники навчальних і медичних закладів, котрі з гуманністю ставляться до матерів-одиначок, але, за словами Світлани, їх одиниці.

Тому працівники «Світла Надії» ставлять перед собою завдання змінити ситуацію такого положення матерів-одиначок, впливати на неї власними силами. Важливо донести до громадськості, що проблеми цих матерів не лише з їхньої провини, це провина замкнутого кола бюрократії, соціальної незахищеності, дискримінації з боку суспільства.

Люди мають гуманніше відноситися до цих проблем. Потрібно не лише, щоб певна завідуюча дитсадком це зрозуміла, а щоб зрозумів кожен. Ніхто не може бути на 100% впевненим у тому, що така проблема через кілька років не спіткає її.

Підтримайте таку матір, не відвертайтеся від її проблем. Адже стрес, який вона переживає, згодом впливає на її здоров’я, ставлення до дитини і, як наслідок, на саме дитя.

Найпростіше — забрати дитину до інтернату. Підтримати матір — набагато складніше. Але жоден інтернат не замінить сім’ю. Варто завжди це пам’ятати…

Роман Повзик

мать-одиночка психология социальная адаптация
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
На Полтавщині постійно спостерігається позитивна динаміка щодо погашення заборгованості по аліментах. Головним завданням державних виконавців є ліквідація даної заборгованості для належного захисту конституційного права дітей на достатній життєвий рівень, поліпшення їхнього матеріального забезпечення та притягнення до відповідальності осіб за несплату чи ухилення від відбування призначеного стягнення. «Щоб уникнути накладення санкцій (обмеження у праві виї...
Суспільство
Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками заборонила всі серії розчину від кашлю "Флавамед". В Україні заборонили реалізацію, зберігання та застосування всіх серій лікарського засобу Флавамед, розчин від кашлю 15 мл/5 мл по 60 мл або 100 мл у флаконах № 1 з мірною ложкою. Цей препарат виробляє компанія "Берлін-Хемі АГ" у Німеччині (реєстраційне посвідчення № UA/3591/01/01). На Флавамед встановили постійну заборону через те, що...
Спорт
17 листопада українські спортсмени успішно виступили на міжнародному турнірі з бодібілдингу «Diamond Cup Rome 2019». Олександр Ксенафонтов із Черкаської області поповнив свою колекцію нагород сьогодні «бронзою», яку здобув у категорії «класичний бодібілдинг понад 175 см». А Представниця Полтавщини Аліна Яман зробила «золотий» дубль на «Diamond Cup Rome 2019». Майстер спорту України міжнародного класу Аліна Яман здобула перемогу у категорії «бодіфітнес пона...
Суспільство
Уже декілька років триває реформа децентралізації. І зараз настає етап, коли структури РДА повинні відповідати новим функціям і завданням. Незважаючи на високу кваліфікацію співробітників РДА та їх внесок у розвиток регіонів, скорочення є непростим, болючим, але необхідним рішенням. Сьогодні прийняття рішень, пов’язаних зі зміною організаційної структури та зменшенням чисельності працівників РДА, є об’єктивною вимогою. Як в цій ситуації допомагатиме держав...
Культура
19 листопада о 19.00 годині в Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.В. Гоголя відбудеться творчий вечір заслуженої артистки України Валентини Колісник із нагоди 30-річчя творчої діяльності. 21 листопада об 11.00 годині в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбудеться патріотичний захід до Дня Гідності та Свободи «Полтавці на обороні гідності і свободи України». 20 листопада 2019 року о 1...
Культура
Сьогодні - День сержанта Збройних Сил України. Свято встановлено офіційно, "Ушановуючи відданість, відповідальність та професіоналізм сержантів і старшин Збройних Сил України, їх мужність та героїзм у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, з метою примноження військових традицій сержантського і старшинського складу Збройних Сил України", про що повідомляється в Указі Президента України №153/2019 від 19 квітня 2019 року. Рані...
Екологія
Зпонеділка похолодання потихеньку буде охоплювати всю нашу територію. Про це у своєму метеоблозі розповіла синоптик Наталка Діденко. Також вона пише: 18-го листопада в Україні протягом дня очікується +6+11 градусів, на Заході +12+16 градусів. Надалі похолодання досягне нічних морозів і всередині тижня навіть ймовірно мінімально до -10 градусів на Луганщині та Донеччині. Дощів не видно. 21-го листопада рвоне сильний вітер, обережно!  Так що надходить епоха...
Культура
15-го листопада у концерт-холі "Villa Крокодила" виступає український хіп-хоп та R'n'B гурт Dilemma. Виконавці привозять до Полтави свій новий альбом під назвою "Шаленій". Головну його композицію виконують двічі: спочатку співаються самі, потім слухають, як співає зал. Окрім цього хіта виконують запальні композиції "Тілом тряси", "Камікадзе". І ще свою вже майже ретро-пісню "Згадаю день".  Найбільш романтичною атмосфера у залі стає під час виконання композ...
Культура
У грудні 2019-го року аматорському театру "Малафея" –  один рік. Вони підготували для своїх глядачів сюрприз –  деталі обіцяють трохи пізніше. А поки що пропонуємо згадати історію театру і як він розвивався протягом року. Про це нашому виданню розповіла організатор і сценарист Людмила Вітенко. Історія створення театру Театр зовсім юний. У грудні ми будемо відзначати першу річницю від створення театру. Рік був дуже плідний, ми багато чого встигли. Нашу діял...