• Головна
  • Міндоходівці відповіли на запитання платників стосовно цьогорічної кампанії декларування
16:39, 20 березня 2014 р.

Міндоходівці відповіли на запитання платників стосовно цьогорічної кампанії декларування

В Україні триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами протягом 2013 року, яка розпочалася з 1 січня 2014 року. Відповіді на найбільш популярні запитання платників стосовно цьогорічної кампанії декларування надала заступник начальника головного управління Міндоходів у Полтавській області Людмила Голуб.

Людмило Олексіївно, перш за все, хто і куди зобов’язаний подавати декларацію про майновий стан і доходи отримані у 2013 році?

Законом передбачено обов’язкове подання декларації громадянами, які одержували доходи, зокрема: дохід у вигляді вартості успадкованого або подарованого майна у межах, що підлягає оподаткуванню; дохід, від надання нерухомого та рухомого майна в оренду, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання; дохід від операцій з продажу (обміну) нерухомого, рухомого майна у межах, що підлягає оподаткуванню; іноземні доходи; інвестиційний дохід; дохід від двох і більше податкових агентів у формі заробітної плати, інших заохочувальних виплат або винагород у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами у разі якщо загальна сума таких доходів протягом року перевищувала 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2013 року (у 2013 році – 137 тис.640 грн.); невикористані та неповернуті кошти у вигляді цільової благодійної допомоги; нецільова благодійна допомога понад встановлену норму (у 2013 році – 1610 грн.); дохід, отриманий у вигляді додаткового блага, отриманого від третьої особи; кошти або майно, отримані платником податку як хабар, викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі згідно із законом, у сумах, які визначені обвинувальним вироком; інші доходи, що підлягають оподаткуванню відповідно до розділу ІV Податкового кодексу України. Декларація подається до органу Міністерства доходів і зборів за місцем податкової адреси платника податку.

За якою формою та у який спосіб громадянам слід подавати декларацію?

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи, та Інструкції щодо її заповнення затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 11 грудня 2013 N 793, який набрав чинності з 31 грудня 2013 року.

Починаючи з минулого року, громадяни мають можливість подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у режимі реального часу (on-line) через «Електронний кабінет платника податків” не з'являючись особисто до податкової інспекції. Для подання податкових декларацій в режимі on-line, платнику податків необхідно отримати електронний цифровий підпис, що можна зробити у Державній податковій інспекції у місті Полтаві, Кременчуцькій об’єднаній державній податковій інспекції та Лубенській об’єднаній державній податковій інспекції. Послуга електронного цифрового підпису надається безкоштовно.

Форму податкової декларації в електронному вигляді можна знайти на офіційному порталі органів Міндоходів України за адресою: www.minrd.gov.ua в сервісі “Декларування-он-лайн.

У які терміни, ті хто зобов’язані задекларувати свої доходи, повинні подати декларацію про доходи, отримані у 2013 році та коли їм потрібно сплатити податок на доходи фізичних осіб?

Строк подання декларації, встановлено до 1 травня року, що настає за звітним, це передбачено пп..49.18.4 п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України. Таким чином у 2014 році за наслідками 2013 звітного року граничний термін подання декларації про майновий стан і доходи – 30 квітня.

Крім того, громадяни зобов’язані самостійно до 1 серпня 2014 року сплатити суму податку на доходи фізичних осіб, зазначену в поданій ними податковій декларації про майновий стан і доходи.

Розкажіть про випадки, в яких не подається декларація про майновий стан і доходи?

Обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи: від податкових агентів, які згідно з цим розділом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; виключно від одного податкового агента незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом ІV Податкового кодексу України; від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу; у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 Податкового кодексу України; інших випадках, визначених розділом IV Податкового кодексу України.

Людмило Олексіївно, розкажіть про податкову знижку та до яких витрат вона застосовується?

Податкова знижка - це сума витрат платника податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) протягом звітного року, на суму яких дозволяється зменшення суми загального річного оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати, одержаного за наслідками такого року, з врахуванням обмежень, передбачених п. 164.6. ст. 164 та п. 166.4. ст. 166 Податкового кодексу. До таких витрат відносяться: сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати; частина суми процентів, сплаченим платником податку за користування іпотечним житловим кредитом; сума витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, у тому числі на погашення пільгового іпотечного кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним; сума коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива; сума витрат на сплату страхових платежів (страхових премій, страхових внесків) та пенсійних внесків платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення; сума коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 4 відсотки суми його загального оподатковуваного доходу звітного року; сума витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій, згідно з умовами, встановленими законодавством; сума витрат на оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита та інші витрати відповідно до статті 166 Податкового кодексу України.

Чи існують обмеження щодо нарахування податкової знижки?

Так. Податковим кодексом України (п.166.4 ст.166) встановлені певні обмеження щодо права на нарахування податкової знижки, а саме:

- податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відмітку у паспорті;

- загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.

Тобто, податкова знижка може застосовуватися виключно до доходу, отриманого платником податку протягом звітного 2013 року  у вигляді заробітної плати, зменшеної на суму єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника та податкової соціальної пільги за її наявності.

Якщо громадянин бажає отримати податкову знижку, в який термін він повинен подати декларацію?

Для отримання податкової знижки за 2013 рік необхідно до 31 грудня 2014 року включно подати до органу Міндоходів за місцем податкової адреси річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та мати в наявності документи, що підтверджують витрати.

Якщо до кінця 2014 року платник не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2013 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

В рамках проведення цьогорічної кампанії декларування органи Міндоходів області створюють сприятливі умови для подання громадянами податкових декларацій про майновий стан і доходи, а також, у разі потреби, надають бажаючим всю необхідну допомогу щодо їх заповнення. В центрах обслуговування платників фахівці органів доходів і зборів надають декларантам кваліфіковані консультації та роз’яснення щодо заповнення декларацій.

На сьогодніщній день, органи доходів і зборів Полтавщини вдячні всім громадянам і представникам бізнесу області, які сумлінно сплачують податки і збори. Адже, в першу чергу, це в інтересах самої полтавської громади. Від цього напряму залежить забезпечення стабільного фінансування соціальних інститутів, закладів освіти, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства. Тож, сумлінна сплата податків, як і своєчасне декларування свої доходів, це ніщо інше, як справжня соціальна відповідальність бізнесу.

Головне управління Міндоходів у Полтавській області нагадує, детальні консультації з питань деклараційної кампанії, що триває можна отримати звернувшись до Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів за телефоном 0-800-501-007 з 08:00 до 20:00, крім суботи та неділі (всі дзвінки зі стаціонарних телефонів безкоштовні).

Підготовлено інформаційно-комунікаційним відділом

ГУ Міндоходів у Полтавській області

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#міндоходів #декларування #платники
Оголошення
live comments feed...