18:38, 21 січня 2014 р.
У Полтаві відкрилась виставка до Дня Соборності та Свободи України
«Соборна. Вільна. Самостійна» - саме таку назва має виставка архівних документів, присвячена Дню Соборності та Свободи України і відкрита в Полтавському обласному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.
- Сьогодні ми презентуємо архівні матеріали, присвячені 95-літтю проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, - відкриваючи виставку, зазначив заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Валерій Пархоменко. – Ідея соборності, консолідації суспільства, на якій наголошує Президент України Віктор Янукович, особливо актуальна нині. Експозиція дає уявлення про внесок Полтавщини і полтавців у події 1917-1921 років.
Участь у презентації взяв радник Президента України Володимир Зубанов, який перебуває на Полтавщині з робочою поїздкою.
- Відкриття цієї виставки – це непересічна подія на Полтавщині, бо День Соборності і Свободи України – це знакова подія для нашої держави, - сказав він. - Подія ця символічна, важлива для України у будь-які часи. Якщо подивитися в історію більш глибоко, то можна побачити, що дві частини України об’єдналися, бо усі ми українці. І ситуація 1919 року була така, що без об’єднання ми не змогли б витримати той натиск, який був із боку інших держав.
Виставка складається із двох головних розділів. У першому розділі представлено документи, що відображають державотворчі кроки Директорії Української Народної Республіки (УНР), а саме: Універсали Центральної Ради, проекти конституції УНР, Декларація Директорії УНР, Закон про Державну грошову одиницю, а також портрети очільників української революції М. С. Грушевського, В. К. Винниченка, С. В. Петлюри, П. Скоропадського. У цьому розділі подані світлини, що відтворюють хронологію подій щодо проголошення Акта Злуки, проголошення Універсалу 22 січня 1919 року на Софійському майдані у Києві, представлено схему – результати виборів до Всеукраїнських Установчих зборів у 1917-1918 роках, тощо.
Документи другого розділу розповідають про участь полтавців у визвольних змаганнях українського народу 1917-1921 років. До уваги відвідувачів виставки представлені світлини полтавців-керівників українських урядів: Ф. А. Лизогуба - голови Ради Міністрів Української Держави у травні – листопаді 1918 року; Б. М. Мартоса – голови Ради Народних Міністрів у квітні-серпні 1919 року; А. М. Лівицького – голови Ради Народних Міністрів УНР у жовтні-листопаді 1920 року; карти, що відтворюють військові події 1918-1919 років, світлини учасників визвольних змагань з Полтавщини, а саме: командира полку ім. Б. Хмельницького, полковника армії УНР Степана Лазуренка, полковника армії УНР (генерал-хорунжого в еміграції) Б. Палій–Неїла, В. К. Липинського; відомих діячів культури і мистецтва професорів В. М. Щербаківського, В. О. Щепотьєва. У цьому розділі подані обкладинка щоденника О. О. Несвіцького «Полтава у дні революції та в період смути 1917-1922 рр.», Д. Ф. Солов’я «Розгром Полтави», фрагменти культурно-освітнього життя Полтавщини. Завершується розділ виставки документами щодо пошанування пам’яті учасників бою під ст. Крути (29 січня 1918 року).
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:38
Вчора
14:28
Вчора
Спецтема
Оголошення
20:38, 21 листопада
21:05, 1 грудня
15
17:01, 29 листопада
22:50, 30 листопада
2
live comments feed...