• Головна
  • 6 січня за народним календарем полтавці святкують Святвечір
08:36, 6 січня 2014 р.

6 січня за народним календарем полтавці святкують Святвечір

Передріздвяний день і вечір, 6 січня, у народному календарі відомий як велике свято - Святий вечір, Святвечір, Вілія або Багата кутя. Свято припадало на останній день Пилипівського посту, тому в цей день готують виключно пісні страви.

За народними традиціями: Святвечір - це сімейне свято, усі родичі збираються разом на вечерю, коли на небі сходила перша зірка — символ народження Сина Божого. Починалась вечеря із запалення воскової свічки й молитви за всіх живих і мертвих.

До Святої вечері готували дванадцять страв на честь дванадцяти апостолів чи місяців у році. Можливо, саме через чисельність страв Святу вечерю називали «Багатою кутею»; а можливо, назва ця збереглася ще з часів дохристиянського святкування зимового сонцестояння, коли вечеря не була обмежена постом.

Наші предки примічали після вечері, яка погода. Виходили на подвір’я і дивилися на небо: чисте і зоряне небо на Святвечір передвіщало сухе літо, неврожай, а снігопад чи іній обіцяли хороше урожайне літо з помірними дощами. Тому навіть у колядках переважали мотиви віри в майбутнє благоденство:
Роди, Божє, жито-пшеницю,
Жито-пшеницю, всяку пашницю,
Без куколю, без метлиці,
А нам дайте паляницю.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...