Истории след
08:18, 30 листопада 2013 р.

Олександр Маринеско

Истории след

Ім'Я Олександра Маринеско досі є легендарним серед моряків підводного флоту. Закордонна преса називала його злочинцем, а вище військове командування Радянського Союзу нагороджувало і карало, надавало позачергові звання і розжалувало. Олександр Маринеско — легенда Балтики, хуліган "у сорочці" й відчайдушний командир підводного човна.

Випадок розпорядився так, що човен капітана Олександра Маринеско вийшов на зустріч з противником через рік після початку війни. Екіпаж був прекрасно підготовлений ще до війни, але не мав досвіду бойових дій. Німецький військово-морський флот постарався, щоб води Балтики були максимально закриті для підводних суден. Міни встановлювалися близько одна до одної, а фарватери закривалися протичовновими загородженнями. Радянський флот ніс величезні втрати серед підводників. Перша зустріч Олександра Маринеско з німецьким конвоєм пройшла невдало. Випущені торпеди тільки злегка пошкодили плавбатареї, а підводники ледве змогли уникнути загибелі. Екіпаж Олександра Маринеско брав участь у захопленні знаменитої шифрувальної машини "Енігма". Зумівши непоміченим підійти до розташування ворожих військ, човен Олексадра Маринеско висадив десант і повернув його цілим та неушкодженим. І не було вини моряків-підводників у тому, що дані розвідки були неточними: "Енігми " там не виявилося.

Два роки опальний командир Олександр Маринеско не виходив зі своїм екіпажем у море. І тільки восени 44-го було отримано завдання на патрулювання. Човен зіткнувся з німецьким одиночним транспортом і атакував його. Однак, роки простою біля пірса знизили майстерність моряків, і торпедування з підводного положення не досягло мети. Олександр Маринеско дав команду на підйом і завдав удару по транспорту артилерійським вогнем…

…У 1945 році з дивізіону підводних човнів Балтійського Флоту в строю залишалася тільки одна одиниця. Це був "штрафний човен" під командуванням Олександра Маринеско. Його командир на той момент перебував під арештом. Командування Флоту дає можливість "штрафникам" виправитися і відправляє човен Олександра Маринеско на найвідоміше в історії морських боїв завдання. Олександр Маринеско виходить на "полювання" за великими німецькими транспортами і виграє поєдинок. "Вільгельм Густлофф" і "Генерал фон Штойбен" були потоплені впродовж короткого проміжку часу. Таким чином, опальний командир вивів свій човен у передові за один похід. Знищення "Вільгельма Густлоффа" стало згодом пунктом звинувачення Радянському Союзу, який висували західні країни, стверджуючи, що на ньому перебували поранені й біженці. Вже нині чуються дискусії про те, ким був Олександр Маринеско — героєм чи хуліганом? Але в колах підводників він, безумовно, залишається легендою. Людиною, що на крок наблизила Перемогу.

За матеріалами інтернет-видань.

At_Veka_2011_2

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...