Елітний клуб дворянства

Усі ми полюбляємо відпочивати. Одним із видів відпочинку молоді завжди буди відвідини кінотеатрів. У нашому місті їх не так багато. Один з них найстаріший у нашому місті це кінотеатр імені І. П. Котляревського. Але будинок, в якому знаходиться кінотеатр побудований набагато раніше, ніш винайшли кінематограф. Давайте прослідкуємо історію цього будинку…

Пам'яткою архітектури початку 19 століття і, водночас – найвизначнішим українським архітектурним ансамблем доби класицизму, став центральний міський майдан Полтави – Олександрійський (тепер Кругла площа), створений протягом 1803-1840 років. Унікальність цього ансамблю полягає в дуже вдалому узгодженні типових проектів, загальновживаних по всій імперії, з особливостями місцевого ландшафту і природи, органічному включенні нових архітектурних форм в історично сформоване середовище. Перлиною Круглої площі став будинок Дворянського зібрання, побудований у 1810 році.

Губернські і повітові дворянські зібрання були засновані в Росії у 1785 році. У рік утворення Полтавської губернії було скликано і перше дворянське зібрання, яке відкрилося 27 червня 1802 року. Вирішували свої вузько-станові питання – ведення родових книг, прийом та виключення з дворянського стану, виховання дворянських дітей. Один раз на три роки на зібранні обирався губернський предводитель дворянства. Першим губернським предводителем дворянства став надвірний радник В. І. Черниш. За 115 років діяльності Полтавського губернського дворянського зібрання посаду предводителів дворянства обіймали чимало видатних урядовців, письменників, меценатів. Серед них В.В. Капніст, поет і драматург, член Петербурзької АН.

М. Рудинський у книзі "Архітектурне обличчя Полтави " дає таку характеристику Дворянському будинку: "характерна будівля ампірного стилю, але ж з певним одступленням від строгої простоти інших". І дійсно, будинок Дворянського зібрання за своєю композицією та оформленням фасаду дещо відрізняється від інших споруд ансамблю Круглої площі. Головний фасад симетричний, центральний ризаліт оздоблено шестиколонним портиком корінфського ордеру, піднятим на висоту першого поверху. Невеликі вікна третього ярусу ризаліту служили додатковим освітленням головного залу. Портик увінчує трикутний фронтон, у тимпані якого було вміщено ліпний герб Полтави. Витончений святковий образ споруди дещо відрізняється від сухуватих форм інших будинків на площі. Раніше ця відмінність посилювалась багатством скульптурного декору: між колонами портика було встановлено дві алегоричні фігури, вази з ліпними гірляндами і маскаронами. За проектом планувалося збудувати, обабіч центрального двоповерхового корпусу, одноповерхові флігелі і цегляний мур. Головну залу будинку було доручено розписувати відомому українському художнику Володимиру Боровиковському.

Іван Францович Павловський у книзі "К истории Полтавского дворянства" повідомляє, що перший бал Полтавського дворянства відбувся у 1802 році з неприємними пригодами.

Але не усі бали погано закінчувалися. Відомий український громадський діяч О. Моргун, письменник діаспори, в своїй статті так описує бал: "Погляньте в зал Дворянського зібрання шляхетства під час дворянських виборів. У залитій яскравим світлом залі, гуртуються по окремих повітах дворяни, серед яких постаті в генеральських мундирах, камергерських, сенаторський, камер-юнкерських убраннях, рясно оздоблених орденськими срібними зірками, шовковими через плече червоними і блакитними, широкими стрічками. Мигають кірасири, улани, гусари з дорогоцінними хутровими ментиками; шефствують кавалеристи, закуті в блискучі лати; трапляються мундири моряків, а більшість – у дворянських мундирах з позолоченими ґудзиками, червоними комірами, шпагами з позолоченими ефесами – усі щедро прикрашені золотими з емаллю орденами. Серед натовпу в 300-400 осіб – чимало нащадків вищої української старшини: Скоропадські, Смагні, Черниші, Лизогуби, Бикови, Квітка, Леонтовичі, Іваненко, члени "Государственного Совета" Сергій Бразоль, Шкляревич, титулована аристократія: князь Репнін, Щербатов, Кнтанузен, граф Сперанський, Милорадович, князь Кочубей, Орбельяні, граф Ламендорф-Галаган, якого за надто палкий роман з великою княжною Єленою Володимирівною вислано з Петербурга, а княжну одружили з грецьким королем…".

Але Дворянське зібрання було створено не тільки для балів. Воно було одним із громадських і культурних центрів міста. У 1813 році тут шанували Г.Р. Державіна. У 30-х роках 19 століття в будинку була перша у Полтаві громадська бібліотека, попечителем якої був відомий вчений М. Цертелів. Тут була організована перша в Полтаві виставка. На другому поверсі Дворянського зібрання, при допомозі Івана Васильовича Капніста, в 1837 році. З того часу ця виставка стала постійно діючою, де виставлялися зразки глини, гербарій, цукор, мило, посуд тощо.

У другій половині 60-х років 19 століття в Україні набирає сили кооперативний рух, як відповідь на соціально-господарські потреби землевласників. Одним із перших в українській сільськогосподарській кооперації постало Полтавське сільськогосподарське товариство. Засноване у 1865 році з ініціативи Сергія Вікторовича Кочубея, товариство розміщувалося в будинку Дворянського зібрання. Першим президентом товариства став брат Сергія – Лев Вікторович Кочубей, який з 1859 року був губернським предводителем дворянства.

У 1879 році в залі Дворянського зібрання дав два концерти композитор і диригент Модест Мусоргський, у 1881 році виступала художниця Марія Башкирцева. У різні роки в залі Дворянського зібрання концертували А. Рубінштейн, П. Чайковський, О. Скрябін, С. Рахманінов. У 1897 році тут співав Федір Шаляпін.

Цікаво, що будинок Дворянського зібрання тісно пов'язаний з ім'ям першого міністра освіти Української народної республіки Іваном Стешенком. Батько Івана – колишній кочубеївський кріпак, відставний унтер-офіцер Матвій Стешенко працював старшим швейцаром Дворянського зібрання. І проживав у підсобному приміщені будинку Дворянського зібрання. Там у 1873 році і народився Іван Матвійович Стешенко.

Батько користувався повагою, добре заробляв, але з огляду на його великородність (у родині дев'ятеро дітей), дворянський клуб виділив стипендію на навчання в гімназії та університеті його старшому синові Івану, обдарованому і здібному до науки. У 1880 році Матвій Стешенко побудував будинок на вулиці Новопроложена (зараз Шолом-Алейхема) і родина переїхала в нову оселю.

У період Гетьманщини, на другому поверсі Дворянського зібрання, у 1918 році розміщався німецький штаб. У 20-40- роках 20 століття у будинку розміщалися клуб працівників радянських установ, центральна міська наукова бібліотека, клуб панчішників імені Карла Маркса. У сквері, який також носив ім'я К. Маркса, позаду будинку був розташований літній кінотеатр, який згорів у 1943 році. Відбудований будинок у 1947 році, як кінотеатр імені І. П. Котляревського.

Двоповерховий будинок біля Корпусного парку завжди , в усі часи, служив ніби політичним оплотом символом соціально-економічного устрою. Тож, невипадково, перший у Полтаві синьо-жовтий прапор, освячений на острові Хортиця, було піднято 27 вересня 1990 року на балконі, над центральним входом до кінотеатру.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
61 перегляд у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Надзвичайна подія сталася 18-го жовтня у Новосанжарському районі. 33-річний працівник територіального центру соціального обслуговування обпилював дерева бензопилою. І під час виконання робіт із необережності зачепив бензопилою власну ногу. Чоловіка із рваною раною правої ноги госпіталізували до Новосанжарської ЦРЛ. Стан постраждалого – середньої тяжкості. Про це повідомляє управління з питань цивільного захисту населення. Нагадаємо, раніше на Полтавщині по...
Суспільство
Рішення чергової сесії Полтавської міської ради від 19 жовтня скасовує рішення виконавчого комітету міськради «Про надання адрес» від 22 серпня 2018 року. Тоді сесія затвердила надання адрес спорудам, які по суті є МАФами, але відтепер мали статус капітальної будівлі. До цього числа увійшли і скандальні будівлі «Космолоту» на зупинці Героїв Чорнобильців та новозбудовані магазини навпроти універсаму «Полтава» на вулиці 23 Вересня. Ось список будівель, з яки...
Суспільство
Відтепер адміністраціям полтавських шкіл і садочків заборонено збирати гроші з батьків на ремонти, канцтовари чи інші господарські потреби. Таке рішення депутати Полтавської міської ради затвердили на черговій сесії 19 жовтня.  За словами доповідачів з цього питання Андрія Матковського і Юрія Бойка, усі потреби дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів повністю покривають видатки з міського бюджету - це і капітальні ремонти, і заміна вікон, дверей,...
Суспільство
Депутати Полтавської міської ради на черговій сесїї схвалили історичне рішення про передачу у державну власність Петровського полтавського кадетького корпусу.  Сумна історія Кадетського корпусу триває вже десятиліття, весь цей час ані міська влада, ані приватні інвестори не хотіли укладати гроші у реставрацію будівлі. Відсьогодні Кадетський корпус переходить у підпорядкування Судової адміністрації України. Вона має до 2020 року повністю відреставрувати зан...
Політика
У Шишаках триває сесія обласної ради. У залі засідань присутні 72 депутати. На початку голосують за порядок денний. У нього вносять десяток питань, які стосуються погодження розвідки родовищ газу. Також на засідання приїздить Дмитро Гнап - колишній журналіст, а зараз кандидат у Президенти України. Раніше він приїздив до Полтави і безуспішно намагався знайти голову облради Олександра Біленького. У порядок також намагаються внести запит депутата від Радикаль...
Суспільство
Активно голосувати за проекти "бюджету участі" закликають полтавців у Полтавській міській раді. Для цього навіть розробили спеціальні агітаційні плакати.  Голосування за проекти "бюджету участі" можна пронолосувати онлайн на сайті Полтавської міської ради.
Політика
У Полтаві о 10:00 розпочнеться сесія міської ради. Депутати розглянуть у тому числі і кілька скандальних питань, які стосуються присвоєння адрес МАФам та самовільних забудов. У Шишаках о 10:00 розпочнуть чергову сесію обласної ради. Під час засідання депутати розглянуть кілька звернень з питань погодження на розробку нафтових та газових родовищ. При цьому запити на дозволи подали фірми, створені лише рік тому, які мають статутний фонд у кілька десятків тис...
Суспільство
За підтримки німецької урядової компанії «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» у місті, зусиллями проектного офісу GIZ у місті Полтава та комунальної організації «Інститут розвитку міста, реалізується проект «Інтегрований розвиток міст в Україні». У складі підготовленої «Концепції інтегрованого розвитку міста Полтава» сформовано ряд інвестиційно привабливих проектів. З початку 2018 року на робочих зустрічах з працівниками стр...
Політика
18 жовтня відбулося засідання постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, Регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики, яке провів її голова Сергій Луценко. Під час засідання попередньо розглянули проекти рішень вісімнадцятої сесії міськради. Зокрема, такі, що стосуються кадрових питань. Серед них – про затвердження на посадах заступників міського голови з питань діяльності виконачих...