Досвід полтавських соцпрацівників використовує вся Україна

В обласному центрі обговорили досвід впровадження моделі фахівця із соціальної роботи.

Нараду «Ефективність впровадження моделі фахівця із соціальної роботи у місті Полтава» провела 16 жовтня 2013 року у міськвиконкомі Світлана Порохня, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів. Головував на засіданні Валерій Пархоменко, заступник голови Полтавської облдержадміністрації. Крім нього, на нараді були присутні директор Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ольга Буднікова, керівник Полтавського обласного центру СССДМ Світлана Півень, керівництво, спеціалісти та фахівці.

– До роботи приступили 2 липня, а вже 6 серпня – приймали міністерську комісію, яка високо оцінила роботу Полтави і запропонувала нашу модель для всієї України, – зазначила у своїй доповіді заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Світлана Порохня. – На даний час фахівці займаються соціальним супроводом родин, що перебувають у складних життєвих обставинах. Якщо я скажу, що кількість сімей, які отримують допомогу збільшилася в рази – це майже ні про що не скаже, але головне, що ми почали працювати на випередження випадків. Коли ситуація в родині ще не переросла у кризу. Фахівці допомагають у працевлаштуванні батьків, оформленні гарантованих державою виплат та субсидій, управління освіти сприяє у влаштуванні наших дітей до дитячих садочків. Ми відновлюємо паспорти, допомагаємо у відчуженні майна та житла, реструктуризації боргів за комунальні послуги, направляємо на реабілітацію від алкогольної чи наркотичної залежності. Деяких батьків соціальні працівники вчать елементарним навичкам догляду за дитиною. Три наші мами у цьому році отримали середню освіту. Є під супроводом Центру багатодітні родини, батьки в яких змогли одружитися та визнати батьківство, маючи вже по 3- 5 дітей. Дві родини в яких батькам по 15 та 16 років. Майже 70 % сімей, що потребують допомоги – одинокі мами. Всі діти, що виховуються в родинах проходять, при необхідності, медичне обстеження та щеплення, діти –інваліди направляються для проходження реабілітації до відповідного Центру. Соціальні працівники Центру – це «адвокати» родини, які повинні зробити все можливо, щоб зберегти її цілісність та можливість повноцінно виховувати дітей. Але один в полі – не воїн, вони працюють у тісному контакті з медичними закладами, школами , управліннями праці та соціального захисту населення, службами у справах дітей, кримінальною міліцією, паспортними столами, комунальними службами, центром зайнятості . Користуючись нагодою хочу щиро подякувати усіх за співпрацю. Часто особисто керівники структурних підрозділів допомагають у вирішенні питань тієї чи іншої родини, відкладаючи всі справи . Так, саме так було призупинено незаконний продаж квартири двох сиріт. Взагалі я особисто часто беру участь в об’їзді таких родин, вивчаю їх проблеми та шляхи їх вирішення, що дає змогу координувати роботу своїх підлеглих . Так, в рішення про оздоровлення цього року ми внесли і таку пільгову категорію, як діти з сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, що дало змогу оздоровити на пільгових умовах 28 дітей. В наступному році ми плануємо значно збільшити цю цифру.

Для сімей, що перебувають на обліку ми організовується безліч свят: «У пошуках справжнього скарбу», «Ми веселі козачата», «Світлий празник – Великодня», конкурси малюнків та фотографій. До навчального року всі діти – школярі від імені міської влади отримали набори канцелярського приладдя. Подарунки звичайно – це добре, але ці люди отримують головне, впевненість, що їм готові допомогти.

На даний час ми з впевненістю можемо говорити про довіру полтавців до роботи наших соціальних працівників. Тепер вже робота проводиться двостороння і люди самі телефонують, запрошують фахівців із соціальної роботи зайти в ті чи інші сім’ї, якщо знають, що їм потрібна допомога, - підсумувала заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів С. Порохня.

Зараз в Полтавському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює 50 фахівців із соціальної роботи, які повністю забезпечені облаштованими робочими місцями. Офіси розташовані в різних районах міста, в безпосередній близькості до отримувачів послуг. Найбільший офіс має окремо подвір’я, площадку, де проводяться заходи для дітей та сімей, що перебувають на обліку в Центрі, а їх на даний час понад 300.

– У Полтавській області і в Полтаві зокрема з відповідальністю ставляться до виконання соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича, – сказав у своєму виступі Валерій Пархоменко. – Днями Глава Держави підписав доручення Уряду щодо прискорення виконання соціальних ініціатив «Діти – майбутнє України» та підвищення ефективності реалізації соціально значущих проектів у регіонах України».

За словами посадовця, практична соціальна робота – це шанс для багатьох родин у складних життєвих ситуаціях зберегти сім’ю, отримати усебічну допомогу у вирішенні питань з документами, пільгами, субсидіями. Крім цього робота фахівця із соціальної роботи поширюється на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на жінок, котрі мають намір залишити своїх новонароджених малюків у пологовому будинку, людей з особливими потребами, звільнених з місць позбавлення волі.

2012 рік як для України в цілому, так і для Полтави зокрема став знаковим, тому що саме в цьому році Президентом України Віктором Федоровичем Януковичем було окреслено основні напрямки соціальних ініціатив, які мають на меті наближення соціальних послуг до населення, покращення життя кожного окремого мешканця України, а головним, «привілейованим» класом мають бути діти. Саме Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді отримали значну кількість завдань в цьому напрямку. Полтава була однією з перших, що запровадила нові методи роботи.

Акцент було зроблено на роботу з сім’ями, тому що саме родина є середовищем виховання дитини, її позитивного або негативного досвіду, а захист прав і свобод дитини – це головне завдання соціальної політики.

До моменту введення в штат Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді фахівців із соціальної роботи, діяльність соціальних працівників полягала у тому, щоб надати весь спектр послуг незахищеним верствам населення та сім’ям, які перебували у складних життєвих обставинах. Про ці сім’ї працівники Центру отримували інформацію від лікувальних закладів, служб у справах дітей, правоохоронних органів. Тобто про родину ставало відомо, як правило в момент гострої кризи.

На той час в Україні соціальні служби працювали здебільшого з тими родинами, в яких вже виникли такі проблеми, через які сім’ю поставили на облік тієї чи іншої структури. Але ж біду завжди ліпше попередити, ніж потім боротися з її наслідками. Саме тому діяльність фахівців із соціальної роботи Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спрямована на раннє виявлення кризових сімей, особливо таких, в яких порушуються права дітей чи людей з особливими потребами, де є підозри на домашнє насилля, де батьки зловживають алкоголем чи вживають наркотичні речовини.

До цього навіть не було такої професії, як фахівець із соціальної роботи. Саме на виконання соціальних ініціатив Президента України, вперше в класифікатор професій було введено таку посаду, як фахівець із соціальної роботи.

«Ведення» кожної конкретної сім`ї дільничним соціальним працівником – це звичайна практика в країнах Західної Європи, в Америці.

Завдання було виконано, до речі, Полтавська область першою в Україні запустила проект нового соціального інституту.

– До появи фахівців із соціальної роботи ми напряму працювали з кризовими родинами, – ділиться думками Ольга Буднікова, директор Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. – Зрозуміло, що в сім’ях, де конфлікти і проблеми стали занадто очевидними, дуже важко щось було змінювати, але це можна було зробити на етапі раннього виявлення проблем.

Працівники Центру здійснюють соціальний супровід сімей, вживають заходів щодо надання допомоги в своєчасному одержанні ними пільг, виплат, соціальних гарантій. Це необхідність, адже нерідко трапляються випадки, коли люди не отримують належного їм тільки через те, що не знають, до кого і як звернутися або не мають такої можливості через певні обставини.

Відновлюються документи, надається допомога у працевлаштуванні батьків, влаштуванні дітей до дитячих садочків. Недбалих батьків соціальні працівники вчать елементарним навичкам догляду за дитиною, веденню господарства. Ті хто страждає на алкогольну чи наркотичну залежність, направляються на лікування.

У 2013 року у місті працюють 50 фахівців із соціальної роботи. Залишилися кращі з кращих, і їх робота вийшла на якісно новий рівень.

Наприкінці наради Валерій Пархоменко підбив підсумки зустрічі і висловив сподівання на подальшу успішну реалізацію соціальних ініціатив Президента та зменшення кількості кризових родин у Полтаві. Адже вони безпосередньо стосуються сім’ї, дітей, а значить майбутнього незалежної України.

НП
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
18 переглядів в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Аварія із потерпілим сталася 13-го січня на автодорозі Суми – Полтави неподалік села Стасі. Із Полтави рухався автомобіль «Тойота Хайлюкс». У попутному напрямку рухався невідомий чоловік і машина зачепила його дзеркалом заднього види. Чоловік впав на проїжджу частину і на ньому наїхав «Део-Ланос», який рухався за «Тойотою». Потерпілого із травмами доставили у медичній заклад. Про це повідомляє офіційний сайт поліції Полтавщини. Особу чоловіка встановлюють...
Суспільство
16-го лютого на гірськолижній базі «Сорочин яр» неподалік Полтави пройшов фестиваль неймовірних санок і гарного настрою – «Sanki Fest». Цього року участь у ньому взяли 15 дорослих та дитячих команд із Полтави, Кременчука, Світловодська, Опішні та інших міст області. На переможців фестивалю очікували не лише яскраві емоції, але й цінні призи – абонементи на підйомник, а також 2 путівки на гірськолижний курорт Драгобрат. Для участі у фесті команді потрібно...
Пригоди
Трагічний випадок стався 15-го лютого у Зіньківському районі. Мешканці села Бобрівник – 35-річна жінка та її 1-річна дитина отруїлися чадним газом. Їх госпіталізували до реанімаційного відділення Зіньківської ЦРЛ. Стан здоров’я потерпілих – середньої тяжкості. Про це повідомляють в управлінні з питань цивільного захисту населення. Нагадаємо, раніше на Полтавщині двоє маленьких дітей отруїлися невідомою речовиною.
Суспільство
Нагадаємо, на6-річну Марійку Зволинську на вулиці Зигіна впала крижана брила. Дівчинку госпіталізували до реанімаційного відділення. Жителі міста активно допомагалиродині, у тому числі – здавали донорську кров. З часом Марійці стало краще, її перевели із реанімації. А батько потерпілої, Олег Зволинський звернув увагу на відсутність вкрай необхідного для діагностики обладнання і створив петицію на сайті Полтавської міської ради із пропозицією – придбати апа...
Пригоди
Трагедія сталася 15-го лютого у місті Кременчук. Із вінка на шостому поверсі будинку по вулиці Пугачова випала бабуся. Від отриманих травм жінка 1926 року народження померла на місці. Про це повідомила прес-служба Кременчуцького відділу поліції. Раніше на Полтавщині на смерть розбився 31-річний мотоцикліст, який врізався у дерево.
Спорт
Вчора у Португалії відбулися півфінальні поєдинки жіночого Чемпіонату Європи із футзалу. Збірна України, за яку виступала Юлія Дударчук із полтавського «ПЗМС», програла господаркам з рахунком 5:1. Про це повідомляє korrespondent.net. Україна: Вікторія Сагайдачна (Наталія Мітрофанська, 39) - Ганна Сидоренко, Юлія Титова, Сніжана Воловенко, Юлія Форсюк - Ганна Шульга, Анастасія Кліпаченко, Олена Кирильчук, Ксенія Гриценко, Олена Павленко, Ірина Дубицька, Хри...
Кримінал
Трагедія сталася у грудні минулого року. 56-річний чоловік, перебуваючи напідпитку, посварився зі своєю 81-річною матір’ю. Конфлікт переріс у сварку і син почав бити жінку кулаками по голові та тілу. Від отриманих ушкоджень жінка померла. Цього тижня прокуратура Полтавської області затвердила та передала до суду обвинувальний акт по даній справі. Чоловіка судитимуть за частиною 2 статті 121 Кримінального кодексу України «Умисне тяжке тілесне ушкодження, що...
Суспільство
Сьогодні, 16-го лютого, синоптики прогнозують у Полтаві хмарну погоду без опадів. Температура повітря впродовж доби коливатиметься в межах +1, +2 градуси за Цельсієм. При цьому вологість повітря складатиме 95-97 відсотків. Цього дня у 1974-му році синоптики фіксували у Полтаві найвищу температуру - +6,1 градуса, а найнижче стовпчики у термометрах опустилися у 1979-му та 2006-му – до -21,5 градуса. Про це розповідає сайт погоди sinoptik.ua. Раніше ми повідо...
Суспільство
Сьогодні, 15-го лютого, у спорткомплексі Головного управління Національної поліції у Полтавській області завершився футзальний турнір серед структурних підрозділів поліції "Кубок начальника ГУНП в Полтавській області 2019". У турнірі взяли участь 10 команд. У підсумку золото чемпіонату отримала команда слідчого управління ГУНП, на другій сходинці – команда управління кадрового забезпечення, третє місце – у збірної вибухотехнічного відділу.   Про це повідом...