18:00, 15 жовтня 2013 р.

Щодо питання пані Тимошенко.

Щодо питання пані Тимошенко, яке так жваво зараз обговорюється у зв’язку з можливим підписанням угоди про Асоціацію з ЄС.

Безумовно, необхідно виявити акт гуманізму та на законодавчому рівні дозволити засудженій пройти лікування за кордоном.

Українські парламентарі (це мали б бути, на мою думку, соратники Юлії Володимирівни з опозиції) можуть піти шляхом Польщі, Норвегії, Естонії, Болгарії, інших країн та внести зміни у законодавство стосовно "переривання" (відстрочки) відбуття покарання засудженими в окремих подібних випадках без звільнення від цього покарання, а також відносно надання можливостей лікування таких осіб за кордоном.

Разом з тим необхідно вирішити проблему гарантій для України, які нині дозволяють у світовій практиці забезпечити використання відстрочки відбуття покарання саме для лікування, а не інших цілей, а також повернення засудженої особи після одужання для продовження відбуття покарання, призначеного судом.

Такими гарантіями можуть бути:

  • прийняття на себе засудженою особою перед судом зобов’язань не лишати місце лікування, використовувати відстрочку виконання вироку виключно з метою лікування і повернутись для продовження відбуття покарання після завершення відстрочки;

  • згода іноземної держави на прийняття засудженої особи для лікування. Моніторинг виконання взятих на себе засудженою особою зобов’язань і надання відповідної інформації Україні, а також гарантування повернення засудженої особи в Україну після закінчення відстрочки;

  • можливість відміни відстрочки виконання покарання судом у випадку невиконання засудженою особою взятих на себе зобов’язань.

Крім того, оскільки виїзд засудженого за кордон може відкривати певні можливості для зловживання та ухиляння від відбуття покарання, а також від слідства та суду за іншими звинуваченнями, слід передбачити дієві механізми притягнення до відповідальності осіб, що укриваються за кордоном.

Вже існуючі механізми екстрадиції і міжнародної правової співпраці треба було б доповнити введенням механізму притягнення до відповідальності таких осіб у заочному порядку. Такі процедури вже існують у законодавстві таких європейських країн, як Швейцарія, Франція, Італія.

Крім того, існують міжнародні стандарти проведення подібних процедур, які формалізовані в актах Комітету Міністрів Ради Європи (рекомендація № 6 R (87) 17 "Стосовно спрощення кримінального судочинства"; резолюція 75 (11) "Стосовно критеріїв, які регламентують провадження, здійснюване за відсутності звинуваченого").

Відома також практика Європейського суду з прав людини, яка припускає використання саме таких процедур, наприклад, за справами "Шомоді проти Італії", "Меденица проти Швейцарії".

При цьому таке заочне розслідування і судовий розгляд мають обов’язково супроводжуватись введенням усіх правових гарантій на захист особи: обов’язковою участю адвоката, можливістю у будь-який момент з'явитись до органу слідства і до суду для участі у процедурах, спрощеним порядком відміни заочного судового рішення у випадку недодержання гарантій на захист тощо.

Бущан Олег Петрович, кандидат юридичних наук, доцент, директор Полтавського юридичного інституту Національного університету "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого"

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...