17:04, 4 жовтня 2013 р.
Пізні пологи: що треба знати полтавцям та чому не варто боятися народжувати після 35
Нині все більше українських жінок народжують після 30-35 років, або й пізніше.
Хтось, як пані в Західній Європі, будує кар’єру, заробляє гроші на житло, шукає того єдиного, від якого хочеться народити бажану дитину, інші не можуть завагітніти через проблеми зі здоров’ям. Про плюси і мінуси пологів після 35 років розповіли гінекологи, психологи і мами, у яких з’явились малюки у такому дорослому віці.
Пізні пологи – коли жінка народжує після 35 років. Оптимальний вік для народження дитини від 18 до 35. У цей проміжок часу організм жінки повністю підготовлений до появи малюка на світ.
ПЛАШКА Варто розрізняти поняття «пізні акушерські пологи», коли жінка народжує первістка після 27 років, і «пізній вік жінки» (після 35 років) для народження, незалежно від того, буде це перша, друга чи третя дитина.
Що з цього приводу думають психологи
Психологи стверджують, що фізіологічна зрілість для появи маляти з’являється до 25 років, а психологічна аж через 8-10 років. Саме в 30-35 років жінка повністю психологічно готова стати мамою й з позитивним настроєм приймає різні труднощі, які можуть виникати під час вагітності й народження дитини. Жінка середніх років із настанням материнства розцвітає. Батьківство у такому віці усвідомлене. Мама має великий життєвий досвід, а якщо це її не перша дитина, то ще й досвід виховання маляти. Вона намагається приділити йому якомога більше часу, наверстати те, чого, можливо, через зайнятість чи матеріальні проблеми не змогла дати першій дитині. Мами повністю й цілком присвячують себе своєму малюкові, оскільки він для них на першому місці, вже не хочеться до ранку танцювати в нічних клубах чи сидіти з друзями в барі. Більше того, психологи наголошують, що у такому віці дітей дуже хочуть чоловіки, які вже можуть забезпечити сім’ю і готові приділяти нащадку часу не менше, ніж жінки.
Плюси пізньої вагітності та пологів
(за спостереженнями лікарів і самих мам)
– Як правило, вагітність у віці 30-40 років – добре запланований і підготовлений крок. Батьки вже й матеріально незалежні, і морально готові до виховання нащадка. Тому пізні діти більш розвинені, кмітливі і талановиті, ніж їхні ровесники, їм більше приділяють часу та уваги.
– Мами у такому віці уважніше ставляться до свого здоров’я, дотримуються всіх рекомендацій лікаря. А ще у них післяпологова депресія вкрай рідко зустрічається, а клімакс настає пізніше. Та й взагалі, вони часто почуваються набагато молодшими, активніші за своїх ровесниць.
– Після пізніх пологів у жінки легше проходить менопауза, не так болісно сприймається процес старіння. Крім того, пізні пологи можуть знизити рівень холестерину, зменшити ризик інсульту або остеопорозу. У пізніх мам, як правило, не виникають проблеми зі слухом і рідше з’являються інфекції сечостатевих шляхів
Мінуси пологів після 35 років
– Відсоток хронічних захворювань у жінок, які завагітніли після 35 років, набагато вищий, ніж у молодих.
– Із роками відбувається «старіння» яйцеклітини. Чим вона старша, тим більше вірогідності, що розвиток дитини піде не за планом. У плода можуть діагностувати генетичні порушення.
– Вагітність і пологи вимагають від жінки величезних фізичних сил. Тому, переживши такий колосальний стрес, організм слабшає. Якщо у мами вже є хронічні захворювання, то вони можуть загостритися чи прогресувати.
– У «пізніх» матусь частіше виникають ускладнення: недоношена або переношена дитина, гіпоксія плоду тощо.
– Як правило, через те, що м’язи не такі еластичні, жінці під час пологів роблять кесарів розтин.
– У жінок, які народили після 35 років, частіше виникають проблеми після пологів, наприклад, кровотечі, інфекції. Можуть бути труднощі з лактацією і грудним вигодовуванням.
Проте інколи спостерігаються й деякі проблеми. Мами занадто опікують дітей, інші, навпаки, бояться, що малеча виросте дуже балуваною, тому стримані в почуттях. У будь-якому випадку надмірна гіперопіка чи стриманість і фізично, і психологічно шкодять дитині. Існують й інші проблеми під час пізньої вагітності. Батьки бояться, що не встигнуть або не зуміють виростити свою дитину, поставити на ноги.
До речі, Новонароджена, яку знайшли на смітнику в Полтаві, скоро отримає ім’я та шанс мати родину
Не забувайте вчасно сходити до лікаря
– Після 35 років через вікові зміни та набуті захворювання у майбутньої дитини можуть з’явитися проблеми зі здоров’ям, зумовлені віком мами, – пояснює Олександра Белей, лікар ультразвукової діагностики Полтавського обласного центру медичної генетики. – Тому такі жінки додатково обстежуються, аби ризик народження дитини з вадами і захворюваннями був якомога менший. В обласний центр медичної генетики, який у Полтаві працює з 1987 року, направляють насамперед жінок, які завагітніли після 35 років. Тут працює 2 лабораторії, розроблений спеціальний метод обстеження на УЗД. Якщо виявляємо якісь відхилення під час вагітності, направляємо майбутню маму до Києва, де вона проходить якнайповніше обстеження.
Пізні пологи: що треба знати полтавцям та чому не варто боятися народжувати після 35
ЦИФРА Нині майже 20% жінок усього світу народжують своїх первістків після 35 років.
На Полтавщині кількість мам після 40 постійно збільшується
В Україні нині діє спеціальна програма, спрямована саме на роботу з жінками, які пізно народжують.
– Загалом найбільша проблема, яка виникає в такому віці – це ризик, що дитина отримає хромосомну патологію (синдром Дауна). Тому такі жінки проходять багато додаткових обстежень, окрім УЗД. А особи, які завагітніли після 40 років, проходять ще й інвазивну пренатальну діагностику. Вона дозволяє оцінити ймовірність генетичного захворювання у плода. Діагностичні тести можна робити до зачаття або протягом вагітності, – каже Олена Туль, завідувач Центру медичної генетики (ЦМГ).
За словами Олени Туль, кількість жінок, які народжують після 35 років і звертаються в ЦМГ, із кожним роком збільшується (за останні 3 роки на 1,5%). При цьому це переважно вагітні 40 років і старші.
У Полтавській області всіх жінок, які народжують після 35 років, обов’язково з районних консультацій направляють до ЦМГ. При цьому не лише жінок, а й чоловіків. Навіть коли майбутній мамі 20 років, а батькові, приміром, 45, вони вже потрапляють до групи високого ризику. Але навіть якщо батьки молоді, але мали проблеми з попередніми вагітностями, їх направляють до ЦМГ. Зокрема до таких проблем належать: недоношування дитини, завмерлі вагітності, викидні (якщо їх було більше 2-х), мертвонароджені діти, вроджені вади в перших дітей, спадкові захворювання.
– Враховувати необхідно й те, що на етапі вагітності можемо діагностувати хвороби, які призводять до ранньої інвалідизації, тоді батьки повинні вирішити, народжувати їм чи ні цю дитину, – зазначила Олена Іванівна.
На жаль, іноді трапляються випадки, коли вади у майбутньої дитини несумісні з життям чи дуже тяжкі, тоді лікарі рекомендують перервати вагітність.
ДОВІДКА «КОЛА» Якщо жінка народжує до 35 років, ризик народження дитини з вадами і захворюваннями – 5%, після 35 – 10-11%.
Лікарі радять жінкам не боятися пізніх пологів, адже здоровою дитина народиться чи ні, у більшості випадків залежить не від віку мами, а від її відповідальності.
– Головне, вчасно стати на облік (до 12 тижнів), виконувати рекомендації лікарів та пройти всі обстеження, на які направляють вагітну гінеколог і генетик. Тоді навіть якщо лікарі виявлять якісь відхилення у плоду, їх можна буде вчасно вилікувати. Головне ж, щоб дитина у будь-якому віці була бажаною і запланованою, – наголосила Олександра Белей.
ПЛАШКА
Оптимальний вік для зачаття дитини в чоловіка від 18 до 40 років.
Історії з життя
Полтавка народила здорову дитину завдяки онлайн-порадам канадського лікаря
Полтавка Надія народила свого другого синочка в 38 років. Це була бажана, запланована і довгоочікувана вагітність. До цього жінці довелося пережити 2 завмерлі вагітності, остання дівчинка завмерла вже на 5-му місяці після стресу на роботі.
– Тож коли завагітніла втретє, вирішила на роботу не ходити, була постійно на лікарняних. Нашим гінекологам я більше не довіряла, адже вони «садили» мене на гормони та антибіотики. А канадська лікар Олена Березвовська, з якою я зв’язалася через Інтернет (вона безкоштовно консультує), не радила мені їх приймати. Я в усьому дослухалася до неї, а в жіночій консультації довелося вдавати, що п’ю оту гидоту, яку вони мені приписали, – розповідає Надія про свій досвід. – Вагітність у такому віці, як правило, перебігає добре, якщо позитивно налаштуватися. Звісно, мені після пережитого було важче, ніж іншим, але трималася, як могла. Коли настав час народжувати, сама не змогла через слабку пологову діяльність. Тож довелося пережити кесарів розтин. Але все закінчилося добре, зараз моєму синочкові рік і 4 місяці.
Друга світова війна – причина пізніх пологів
Жінці у повоєнні роки знайти пару й народити було складно, адже чоловіків дітородного віку практично не залишилося – усіх забрала війна. Серед живих були тільки літні чоловіки і зовсім юні хлопці 12-14 років. Однолітка 20-25-річній дівчині знайти вдавалося дуже рідко. Тому дівчата залишалися незаміжні або погоджувалися на нерівні шлюби.
– Шлюб із різницею у віці в 5 років на користь жінки був звичайною річчю. Ну, не було пари для 20-річних дівчат, тож доводилося чекати, поки виросте юне покоління. Тому і заміж виходили пізно, і дітей народжували, – розповідає Ольга, 78-річна читачка «Кола». – Причому існував своєрідний розподіл між дівчатами – 24-річних хлопців «підхоплювали» наречені, яким було більше 30 років, а нам, молодшим, залишали 20-літніх. У мене з чоловіком різниця у 8 років. Виходила заміж у 29, чоловікові був 21 рік. Нашого першого сина народила у 30, другого – у 38. Але це не завадило нам щасливо прожити життя.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:32, 3 грудня
09:16, 7 грудня
11:21, 5 грудня
13:24, 7 грудня
35
21:05, 1 грудня
9
live comments feed...