
19:25, 2 квітня
Надійне джерело
Від радгоспних садів до житлового гіганта : історія найбільшого Полтавського мікрорайону «Алмазний»

Мікрорайон "Алмазний". Колаж: 0532
У межах нашого щотижневого спецпроєкту «Як? Чому? Звідки?» цього разу ми розповімо про походження назви мікрорайону «Алмазний». Колись на місці цього великого житлового масиву були сади. Однак після другої хвилі індустріалізації в Полтаві розпочалося будівництво нового алмазного заводу. Саме завдяки йому в Полтаві з’явився та виріс найбільший мікрорайон – «Алмазний». Скільки років знадобилося на його зведення? Чим унікальна його назва? Відповіді на ці питання шукали журналісти 0532.ua разом із полтавським краєзнавцем.
На сьогодні мікрорайон «Алмазний» є найбільшим у нашому місті. На його будівництво знадобилося аж 15 років. Проте мало хто знає, як саме воно розпочалося і що було на цьому місці до появи заводу «Алмазний».
«Існує міф, що мікрорайон збудували на околиці Новоселівки, але це не відповідає дійсності»
У радянські часи Полтава пережила дві хвилі індустріалізації. Перша припала на 1920–1930-ті роки, а друга розпочалася наприкінці 1950-х – на початку 1960-х. Саме друга хвиля індустріалізації зумовила будівництво мікрорайону «Алмазний».
Але з чого все почалося?
Серед краєзнавців існує хибна думка про те, що мікрорайон «Алмазний» було зведено на передмісті Новоселівки. Насправді це не так, – розповів нам полтавський краєзнавець Леоніл Булава, зазначивши, що мікрорайон збудований поряд із цим передмістям.

Леонід Булава. Фото: 0532
«Східна межа мікрорайону якраз прилягає до Новоселівки, або ж, як цей район Полтави ще називають, Беретівки, – уздовж вулиці Михайла Грушевського. Західна межа проходить біля автовокзалу, по вулиці Великотирнівській. Північна – по колишній вулиці Великорогожанській, яка згодом отримала назву Красіна, а нині носить ім’я Героїв АТО. Південна межа – це Київське шосе. Центральною магістраллю району є вулиця, що нині названа на честь Івана Мазепи, а раніше була відома як вулиця Калініна. Саме вздовж цієї вулиці, по обидва її боки, і почали будувати мікрорайон», – пояснив Леонід Булава.
Історія будівництва мікрорайону
Будівництво мікрорайону «Алмазний» розпочалося зі зведення нового заводу, який відіграв ключову роль у розвитку цього району. Алмазний завод був побудований відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 1958 року, а свою роботу розпочав у 1966 році. Того ж року стартувало будівництво житлового мікрорайону №73 «Алмазний», яке тривало аж до кінця 1970-х років.
Цей завод був надзвичайно важливим для всього Радянського Союзу, оскільки забезпечував виробництво необхідної продукції для різних галузей промисловості. До його появи, за словами полтавського краєзнавця Леоніда Булави, на цій території були сади радгоспу імені Шевченка.
Зведення житлового масиву тривало 15 років. Процес був повільним і поступовим, проте результатом стала поява найбільшого на той час мікрорайону Полтави. Район вражав своєю шириною та просторими проспектами.
Одним із важливих об’єктів соціальної інфраструктури став кінотеатр «Алмаз», відкритий 4 листопада 1990 року. Це було двоповерхове приміщення з двома кінозалами: малою (на 240 місць) і великою (на 760 місць). Екран кінотеатру був пристосований як для звичайних, так і для широкоформатних фільмів. Заклад обслуговував переважно мешканців мікрорайонів Алмазний, Сади-1, Сади-2 та Пушкарівський (колишня назва – Половки) - про цей мікрорайон ми вже розповідали у попередньому випуску нашого спецпроекту.
Також у мікрорайоні було збудовано автостанцію, яка працює й донині.
Будівництво житлового масиву «Алмазний» було масштабним, але зіткнулося з труднощами. Через брак якісної стінової цегли, великорозмірних стінових блоків і панелей забудовники змушені були звести переважно п’ятиповерхові будинки, що не відповідало початковим планам забудови, які передбачали змішану поверховість - розповідає нам Леонід Булава.
Проте у 1980-х роках будівництво продовжилося, і район почав розширюватися далі.
Чи залишається «Алмазний» найбільшим мікрорайоном Полтави?
За словами краєзнавця, за радянських часів «Алмазний» був найбільшим мікрорайоном Полтави.
«Думаю, що і сьогодні він залишається найбільшим. Щоправда, точної кількості мешканців не знаю. Наприклад, Половки проєктувалися на 60 тисяч жителів, але так і не досягли запланованої потужності. Левада налічує понад 30 тисяч мешканців. Я не можу сказати, скільки людей зараз проживає на Алмазному, але за площею він залишається найбільшим мікрорайоном Полтави», – підсумовує Леонід Булава.
Мотель – це Полтавський автокемпінг
Сьогодні багато полтавців вважають Мотель окремим мікрорайоном Полтави, хоча насправді це частина великого житлового масиву «Алмазний».
«З давніх часів усі, хто проїжджав через Полтаву, зупинялися тут, щоб відпочити після довгої дороги», – розповідає краєзнавець Леонід Булава.
Він додає, що Мотель є центральною частиною мікрорайону «Алмазний».
«Люди, які їхали з далеких країв до Криму, часто обирали маршрут через Полтаву, бо тут було зручно зупинитися. Саме тут знаходився хороший ресторан, а також фактично автокемпінг – на той час дуже прогресивний. Це місце стало популярним ще за радянських часів, і сюди приїжджали відпочивати не лише подорожні, а й самі полтавці. Тому важливо розуміти: це не окремий мікрорайон, а частина «Алмазного»», – зазначає Леонід Булава.
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Проста вигода від Dnipro-M: знижки до 50 % на садову техніку та інструменти для ремонту
Новини компаній
09:30
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
14:06, 12 квітня
14:06, 12 квітня
14:06, 12 квітня
19:36, 22 квітня
19:36, 22 квітня
live comments feed...