• Головна
  • Валерій Пархоменко: «Пріоритет для держави – національне усиновлення»
15:18, 30 вересня 2013 р.

Валерій Пархоменко: «Пріоритет для держави – національне усиновлення»

Валерій Пархоменко: «Пріоритет для держави – національне усиновлення»

30 вересня в Україні відзначають День усиновлення. Мабуть, нічого немає святішого на землі, ніж мати з немовлям на руках і її погляд, сповнений неймовірного тепла, любові, світла й ніжності, що пророкує щасливу долю її дитяті. А як бути, коли дитина втрачає сім’ю? Про долю посиротілих дітей на Полтавщині ми поспілкувалися із заступником голови – керівником апарату облдержадміністрації Валерієм Пархоменком, до повноважень якого належить питання захисту прав дітей.

Що чекає на дитину, яка залишилися без батьківської опіки?

У такій ситуації держава не має права пропонувати дитині інтернатний заклад замість сім’ї. Інтернат не заміняє сім’ю, навпаки – руйнує її підвалини. Заклад може бути запропонований для лікування, навчання, але не для постійного проживання дитини на заміну родини. На цьому наголошує Президент України Віктор Янукович: «У нас багато ще є проблем в державі, але ми повинні зробити все, щоб у нас ця проблема зникла, щоб у нас не було дитячих будинків, не було шкіл-інтернатів, після яких діти не можуть знайти себе в житті». Тому дитина, яка втратила батьків, чи дитина, позбавлена батьківського піклування, яка проживає на території Полтавської області, тимчасово, декілька місяців, перебуває в центрі соціально-психологічної реабілітації, де їй надається необхідна психологічна підтримка, а потім дитину влаштовують до сімейних форм виховання – це усиновлення, опіка, прийомна сім’я чи будинок сімейного типу. З початку року під опіку, піклування, до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу влаштовано 277 дітей, жодна дитина не була направлена до інтернатного закладу. Сімейними формами виховання в області охоплено 83,2 відсотка таких дітей проти 78,7 відсотка у минулому році.

Скільки центрів соціально – психологічної реабілітації в області? Чи задовольняє ця кількість потреби посиротілих дітей?

На виконання соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича «Діти – майбутнє України» та обласного проекту «Полтавщина дітям!» на території області діє два центри соціально – психологічної реабілітації дітей в Кременчуці та Комсомольську, розраховані на 80 місць. З початку наступного року обласний притулок для дітей на 50 місць (м.Полтава) діятиме як центр соціально-психологічної реабілітації дітей. На даний час функціонування вищезазначених закладів задовольняє потреби області. У цих закладах надано соціально-реабілітаційну, психологічну та педагогічну допомогу 285 дітям.

Як розвиваються сімейні форми виховання в області, яким формам надається перевага?

За оцінками Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Україна чи не найперша серед країн пострадянського простору, де влаштування у сім’ї, а не інтернати, стало основною формою виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Україна системно працює над тим, щоб знайти для кожної дитини сім’ю саме на батьківщині, як результат країна втрачає статус «донора» міждержавного усиновлення. Пріоритет для держави – національне усиновлення. У поточному році на Полтавщині вже 35 дітей усиновлено громадянами України, в той час як лише 2 – іноземними громадянами. На сьогодні в області маємо 33 будинків сімейного типу та 152 прийомних сімей, в яких виховується 449 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Ще 1676 дітей виховується сім’ях опікунів.

Говорячи про дітей-сиріт, не можемо оминути таке ганебне для суспільства явище як соціальне сирітство, коли діти стають сиротами при живих батьках. Які заходи вживаються, щоб подолати соціальне сирітство?

Ефективна політика України щодо подолання соціального сирітства визнана як найкращий європейський досвід 25-ма країнами Центральної та Східної Європи під час 9-тої щорічної європейської конференціїEurochild (Євродитина) «Захист прав дітей в системі альтернативного догляду в Європі», яка відбулась 26 жовтня 2012 року вСофії(Болгарія). Окрім створення умов для влаштування дітей в українські сім'ї, держава зобов'язана підтримати батьків, які мають ризик бути позбавленими батьківських прав. Підтримати саме тоді, коли сім'ю ще можна врятувати, зміцнити її батьківський потенціал, попередити вилучення дитини від сім'ї. Тобто, працювати не тільки на подолання наслідків сирітства, а й на профілактику. Саме на цьому наполягає Президент України Віктор Янукович. На вирішення цих питань у кінці 2012 року було видано Указ Президента, яким була затверджена Національна стратегія профілактики соціального сирітства. Одне з ключових завдань, поставлених Президентом України - це якісні, доступні і результативні соціальні послуги для сім'ї з дітьми. Тільки якісні послуги від фахівця соціальної роботи часто можуть допомогти сім'ї з дитиною подолати життєві складнощі, вберегти сім'ю від соціальних ризиків, зберегти для дитини батьків.

Наскільки ефективною є робота соціальних фахівців на Полтавщині?

У Полтавській області працює 411 таких фахівців. Завдяки їхній щоденній праці протягом 2013 року здійснено 18 тисяч соціальних інспектувань сімей. Комплексні соціальні послуги в ході здійснення соціального супроводу отримали 2590 сімей, в яких виховується 5185 дітей. Як результат, надано 2147 адресних соціальних послуг, що відповідають потребам сімей (398 сімей поліпшили житлово-побутові умови, 642 родини отримали гуманітарну допомогу одягом, взуттям, продуктовими наборами, 475 сімей отримали та відновили і оформили передбачені законом соціальні допомоги та виплати, 57 родин отримали реєстрацію, 134 членів сімей влаштовані на навчання, 187 осіб працевлаштовані, а також 254 родини отримали допомогу в лікуванні та догляді, із 15 жінок, що хотіли відмовитись від дитини, 7 змінили своє рішення та залишилися поруч з дитиною. Від професійної компетентності посадових осіб, які безпосередньо контактують з дитиною, залежить вирішення численних її проблем.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...