День хранителів мудрості

День хранителів мудрості

З прадавніх часів, людство крок за кроком наближалось до того моменту, коли досвіду і знань накопичилось настільки багато, що їх вже не можливо було утримувати в одній лише пам’яті. Виникла необхідність у різноманітних носіях інформації, з поміж яких першість на довгі століття виборола книга. Саме вона стала тією силою, що поєднала між собою різні епохи, дозволила прийдешнім поколінням вчитися мудрості у своїх пращурів, зберігати та примножувати надбання попередників і, відповідно, передавати знання своїм нащадкам. Поступово чисельність книг збільшувалась і почала потребувати спеціалізованих приміщень та працівників, які б доглядали за цією скарбницею вікової мудрості, зберігали, сортували, систематизували її архіви, робили все необхідне для ефективного та зручного використання збереженої інформації. Таким чином, з’явилися перші бібліотеки та бібліотекарі, які завжди були у пошані та не втрачають своєї важливості й у наш час.

Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, що відзначається 30 вересня, ми вирішили завітати до Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського та поспілкуватися з її директором, заслуженим працівником культури України Зеленською Тетяною Іванівною.

Шановна Тетяно Іванівно, розкажіть, будь-ласка, про Ваш заклад, про те, яким він вступив у ХХІ сторіччя?

Сьогодні наш заклад зовсім не схожий на стару традиційну бібліотеку, яка асоціюється в уяві пересічного громадянина з місцем, де видають книги, потім їх приймають, розставляють на полиці та ін. Наша бібліотека – центр спілкування громади, місце, де людина може знайти будь-яку інформацію, що її цікавить, починаючи від наукової роботи і закінчуючи задоволенням своїх індивідуальних потреб, пов’язаних із певним уподобанням або захопленням. Перш за все, наша бібліотека публічна, загальнодоступна, і ми приймаємо з радістю всіх користувачів, від поважних сивочолих професорів вузів чи науково-дослідних установ, і закінчуючи геть юними школярами та студентами. Намагаємось для всіх категорій читачів знайти щось цікаве та актуальне, задовольнити будь-які їхні потреби.

Слід зазначити, що сьогодні інновації крокують в усі сфери діяльності людини, в тому числі й бібліотеку. Зараз наші читачі не задовольняються однією лише друкованою продукцією, оскільки дуже багато інформації вони беруть з мережі Інтернет. Для того, щоб задовольнити такі потреби, ми активно працюємо в різноманітних міжнародних програмах, постійно беремо участь у різноманітних конкурсах і проектах. Так, у нас з 2002 року працює Інтернет-центр, який відкритий за сприяння посольства США в Україні і є результатом участі у проекті «LEAP: Інтернет для публічних бібліотек». Він функціонує досить успішно. Облаштовано 5 робочих місць і користувачі бібліотеки мають змогу протягом години, за попереднім записом, користуватися інтернет-послугами безкоштовно. Це вимога гранту і ми її дотримуємося. Крім того, в нас працює ще один проект – ресурсно-інформаційний центр «Вікно в Америку», теж відкритий за підтримки посольства США в Україні. В цьому центрі крім доступу до мережі Інтернету, відвідувачі мають можливість дозволяє користуватися електронними книгами, що особливо популярно серед молоді, оскільки це модно та престижно, вивчати англійську мову за допомогою програми «Rosetta Stone» тощо. Наразі бібліотека працює над втіленням в життя програми «Бібліоміст», яка є партнерською роботою Ради міжнародних наукових досліджень (IREX), Фундації Білла і Мелінди Гейтс, Міністерства культури України, Корпорації MICROSOFT, Української Бібліотечної Асоціації. Ця програма передбачає розширення доступу до інформації та сучасних технологій шляхом обладнання публічних бібліотек комп'ютерною технікою, навчання бібліотекарів роботі з новітніми технологіями та підвищення рівня комп'ютерної грамотності населення у бібліотеках-учасницях по всій Україні; надання підтримки бібліотекам у здійсненні адвокаційної діяльності та залученні додаткових ресурсів; просування сучасних українських бібліотек серед широкої громадськості. Ця програма діє на території всієї України. Так, у бібліотеці створено Регіональний тренінговий центр, де наші працівники-тренери навчають бібліотечних працівників області основам комп’ютерної грамотності, запровадженню нових послуг у роботу бібліотек, програмному і проектному підходам до розвитку бібліотечної сфери тощо. Також ми навчаємо основам комп’ютерної грамотності і користувачів бібліотеки.

Врешті решт, девіз цього року в нашій бібліотеці: «Читай! Формат не має значення»… Тобто, ми намагаємось залучити молодих людей до читання, а з яким саме джерелом вони будуть це робити, то вже другорядне питання. Вважаю, що молодь повинна розвиватися всебічно і, перш за все, якнайбільше читати.

Ви сказали, що бібліотека – центр спілкування громади. Можете зупинитися на цьому питанні більш детально?

Ми намагаємося, щоб користувачам було тут цікаво та затишно. Так, до нас приходять навіть не читачі бібліотеки, а просто люди, які почули про певні масові заходи. А потім, якщо їм стало цікаво та комфортно, то вони легко можуть оформити читацький квиток та мати доступ до всього необхідного їм матеріалу з бібліотечного фонду та бути читачем бібліотеки. В нас постійно проходять презентації книг місцевих авторів, починаючи з першої збірки поета-початківця і закінчуючи науковою працею відомого професора. Подібні заходи знаходять свого читача, учасника, відвідувача. Крім того, ми постійно проводимо вернісажі місцевих художників, фотохудожників, майстрів народного мистецтва. У відділі мистецтв діють різнопланові виставки: кераміка, вишивка, плетіння, бісероплетіння, квілінг (мистецтво виготовлення композицій зі скручених у спіралі смужок паперу) та ін.

Крім того, в бібліотеці діють різноманітні клуби за інтересами. У відділі краєзнавства працює краєзнавчий клуб «Рідний край», у відділі соціокультурної діяльності працює Клуб любителів поезії. Там зустрічаються як маститі місцеві поети, так і талановита молодь. Вони презентують свої нові твори, обговорюють їх. Метри можуть дати початківцям певні поради, настанови, щось виправити, дещо підказати. Має місце активне спілкування, жваве обговорення творів. У відділі мистецтв діє Клуб цікавих зустрічей,де відбуваються зустрічі користувачів бібліотеки і жителів громади з цікавими людьми. Там проходять засідання в період різноманітних виставок, де митці розповідають про свій творчий шлях, відповідають на різноманітні питання, щось пояснюють, обговорюють різні моменти зі своєї творчості, аналізують що надихнуло їх на написання творів. Особливо це цікаво, коли люди зайнялись творчістю вже в поважному віці. Також, зустрічаються в нас музиканти, що полюбляють влаштовувати творчі вечори та виступи.

В відділі літератури іноземними мовами функціонують Клуби спілкування і читання англійською та німецькою мовами. У цьому ж відділі є навіть Кіноклуб, де можливо переглянути ліцензовані фільми (як класичні так і сучасні) іноземними мовами, що дуже корисно, оскільки дає можливість почути «живу» мову та взагалі відчути поруч певну іноземну культуру. Це безперечно допомагає у вивченні мови, засвоєнні певних її нюансів.

Тетяно Іванівно, скажіть чи не втратила своєї актуальності книга у сучасному інтерактивному світі?

Друкована книга не втрачає своєї актуальності. Як кажуть: «книга була, є й буде». Все це – справа індивідуального смаку. Кому як зручно, той так і читає. Наприклад, мені зручніше користуватися звичайною книгою, а моя онука, навпаки, читає електронну книжку. Це вже залежить від покоління та його уподобань. Але ніколи комп’ютер книгу не замінить. Так, мені довелося з професійними поїздками бувати за кордоном, в більш технічно розвинутих країнах, і я бачила, як у одному бібліотечному приміщенні були відвідувачі, які опрацьовували як друковані видання, так і електронні книги. Звичайно, книги необхідно оцифровувати для того, щоб збільшити строки їх зберігання. Проте, й електронні носії інформації не є у цьому плані досконалими, оскільки можуть бути пошкоджені механічно чи розмагнічені.

Розкажіть будь-ласка, про колектив Вашого закладу.

Колектив бібліотеки досить великий, дружній, професійний, відповідальний. В нас працює 102 бібліотекарі, з яких 80% мають вищу бібліотечну освіту. Всі працівники є професіоналами своє справи та справжньою командою в найглибшому розумінні цього слова. У відділі літератури іноземними мовами працівники володіють відповідними мовами: англійською, німецькою, французькою та іншими, оскільки вони повинні зорієнтувати читача, допомогти йому знайти необхідний матеріал. Мені з ними дуже комфортно працювати. Крім бібліотечних працівників, для підтримки величезного господарства нашої установи, є багато робітників інженерної групи.

Оскільки наша бесіда відбувається саме напередодні свята – Всеукраїнського Дня бібліотек, то я хочу привітати усіх колег з професійним святом. Також хочу підкреслити, що це свято не лише бібліотек і бібліотечних працівників, це свято і наших читачів, всіх тих, хто закоханий у книгу. Тому, окрім бібліотекарів, я вітаю усіх наших користувачів і гостей бібліотеки. Ми чекаємо на Вас, ми працюємо для Вас, ми хочемо, щоб бібліотека стала місцем, де Вам по-домашньому буде затишно і зручно, максимально корисно. Ми прагнемо, щоб Вам хотілося прийти сюди знову й знову, щоб Ви знайшли тут собі крім необхідної інформації, ще й друзів та змістовний відпочинок, розвивалися не тільки в професійному, а й духовному плані. А ми, в свою чергу, зробимо все можливе, щоб Вам було у нас зручно, комфортно і затишно. Бібліотека чекає на Вас! До зустрічі!

Ми також приєднуємось до усіх побажань, зичимо щастя та здоров’я усім працівникам бібліотечної галузі, бажаємо натхнення у роботі, розуміння та щастя в особистому житті!

А більш детально ознайомитися з роботою та пропозиціями обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П.Котляревського шановний читач може, відвідавши їх сайт http://library.pl.ua, на якому розміщена вичерпна інформація стосовно діяльності бібліотеки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
73 перегляди в січні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
На офіційному сайті ДСНС у Полтавській області опублікували попередження про погіршення погодних умов. За інформацією УкрГідрометцентру, 23-го січня у області очікують на значний сніг (10-15 сантиметрів, місцями – до 20 сантиметрів); пориви вітру – 15-20 метрів на секунду, хуртовини. Представники надзвичайних служб повідомляють, що вищезазначені погодні явища належать до «жовтого рівня» небезпечності. Нагадаємо, за класифікацією, «жовтий рівень» означає, щ...
Суспільство
"Удень 23-го січня на території Полтави розпочався снігопад. Оперативно реагуючи на негоду, на прибирання міських шляхів вийшли 42 одиниці снігоочисної техніки. Аби забезпечити безперебійне пересування громадського транспорту, перш за все, розчищують шлях по кільцю та інші маршрути, якими курсують міські автобуси та тролейбуси. Ближче до вечора кількість снігоочистної техніки на шляхах міста буде збільшено. Роботи по очищенню міста від снігу продовжуватиму...
Кримінал
У травні минулого року 38-річний чоловік перебував у гостях у 58-річного знайомого. Чоловіки випивали разом алкоголь, потім між ними сталася сварка. Після цього гість почав бити господаря кулаками по голові. Удари були такої сили, що потерпілого госпіталізували до реанімаційного відділення. Там чоловік помер. Злодію, який забив знайомого до смерті, висунули звинувачення за частиною 2 статті 121 Кримінального кодексу України («Умисне тяжке тілесне ушкодженн...
Екологія
У зв'язку з ускладнення погодних умов на деяких дорогах Вінницької, Миколаївської, Черкаської, Одеської, Кіровоградської вже обмежено рух для великовагового вантажного, великогабаритного та пасажирського транспорту. З 14:00 можливе введення обмеження по Київській області. На в`їзд в м.Київ буде перекрито рух для великогабаритного транспорту з 17-00 до 21-00 23 січня. Враховуйте дані повідомлення під час планування своїх маршрутів, оскільки негода на терито...
Пригоди
Пожежа сталася 22-го січня на вулиці Занасипській у Кременчуці. Загорівся автомобіль «Шевроле Нива». На місце події виїхали бійці 16-ї Державної пожежно-рятувальної частини. За півгодини вони змогли загасити вогонь, проте полум’я встигло знищити салон автомобіля. На щастя, обійшлося без травмованих та жертв. Про це повідомляє ГУ ДСНС України у Полтавській області. Нагадаємо, раніше на Полтавщині за добузгоріли кілька автомобілів.   Також у одному із гаражі...
Суспільство
Учасниками програми "Стосується кожного" на телеканалі "Інтер" стали рідні загиблого Артема Левченка, очевидці резонансної ДТП, журналісти та експерти. Нагадаємо, раніше після пікету з боку громадськості та журналістів прокурор відповів на ключові питання щодо резонансного ДТП.
Новини компаній
Якщо хочеш, щоб взуття слуговало довше, доглядай за ним. Так багатьом з нас говорили батьки. Догляд полягав в сушці на батареї або зі зім'ятою газетою, щоденному намазуванні взуттєвим кремом та чищення від бруду. До сушінні взуття варто підійти з усією відповідальністю, тому що неправильна процедура не тільки зіпсує зовнішній вигляд взуття, а й значно скоротить термін служби. Наше рішення в сушінні взуття вразить вас. Супер-сушарка для взуття Shoes Drying...
Спорт
Полтавська «Ворскла» підписала перших новачків під час зимової перерви у чемпіонаті. Склад команди поповнили 23-річний хорватський півзахисник Едін Шехіч (грав за хорватський «Хайдук» та словенський «Рудар») та 24-річний сербський півзахисник Тодор Петровіч (раніше грав за сербський «Вождовац», «Сопот» та «Земун»). Про підписання гравців вчора повідомив офіційний сайт клубу. У яку суму обійшлися команді перші новачки та на який термін підписали контракти н...
Пригоди
Пожежа сталася 22-го січня у селищі Машівка. Загорілася одна із квартир 5-поверхового житлового будинку. З будинку під час гасіння евакуювали сімох людей. Коли загасили квартиру, у якій виникла пожежа, то виявили тіло 95-річної господарки. За попередніми даними, причиною пожежі стало коротке замикання електромережі. Про це повідомляє управління з питань цивільного захисту населення Полтавської ОДА. Нагадаємо, раніше рятувальники у Полтаві під час пожежі ви...