15:21, 27 вересня
Надійне джерело
Непомітні мешканці чагарників, які можуть загрожувати життю та здоров’ю: як не стати "здобиччю" кліщів, та що робити у разі укусу.
Іксодові кліщі на Полтавщині. Колаж 0532.ua
У 2023 році Полтавщина стала лідером в Україні за поширеністю хвороби Лайма, яка виникає від укусу кліща. Цей діагноз було підтверджено у 497 мешканцівобласті. А за період з 16 по 22 вересня 2024 року зареєстрували 10 нових випадків цієї хвороби.
Журналістка 0532.ua Олександра Ваценко зібрала інформацію щодо хвороб, які переносять кліщі, як вберегтися від «нападу», що робити, якщо вас укусив кліщ, і чи завжди "атака" кліща призводить до зараження інфекційним захворюванням.
Кліщовий сезон
Кліщі є переносниками збудників багатьох захворювань, серед небезпечних хвороб, які можуть розвинутися після укусу: кліщовий вірусний енцефаліт та хвороба Лайма. Варто зауважити, що переносниками цих захворювань є іксодові кліщі.
Період найвищої активності кліщів триваєіз травня до листопада. Вони найактивніші вранці, до 11 години, коли повітря ще прохолодне. Спека – не їхній улюблений час, тому вони віддають перевагу вечорам або похмурій погоді.
Ці маленькі "хижаки" підстерігають свою "здобич", у траві, на гілках чагарників або навіть на землі. Існує міф про те, що кліщі можуть стрибати з дерев, насправді вони на таке не здатні. Як родичі павуків, ці створіння просто чіпляються за одяг або шкіру. Кліщі довго шукають місце укусу, тому можна встигнути зняти його ще до того як він вкусить.
Атака кліща
Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, в цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, зазвичай, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні. На місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах.
Що робити якщо кліщ все-таки вкусив:
- Видалити кліща треба якомога швидше. Заливати місце укусу оліями або спиртом небезпечно. Це призведе до загибелі кліща і значно збільшить ризики інфікування.
- Витягти кліща можна як у найближчому травмпункті, так і самостійно. Це можна зробити пальцями, загорнутими в марлю або пінцетом. Крутити й різко смикати кліща не потрібно. Його витягують перпендикулярно поверхні шкіри, схопивши ближче до хоботка. Якщо хоботок залишився в шкірі його потрібно дістають стерильною голкою, як скалку.
- Обробити місце укусу антисептиками
- Обов’язково звернутися до лікаря протягом 72 годин з моменту укусу.
- Протягом наступних 2-х тижнів слідкувати за своїм самопочуттям та регулярно вимірювати температуру. Якщо ви помітите погіршення стану здоров’я негайно звернутися до лікаря.
Не кожен укус кліща призводить до захворювання. Ризик захворіти залежить від того, як швидко ви видалили кліща. Чим раніше ви це зробили, тим менше шансів заразитися. Щоб заразитися хворобою Лайма, потрібна щонайменше доба після укусу.
Тому немає сенсу здавати кліща на аналіз до лабораторії після того, як ви його видалили. Наявність інфекції у кліщі не означає, що ви точно захворієте, а відсутність інфекції не гарантує, що ви здорові.
Які симптоми інфекційних захворювань можуть виникнути після укусу
Попри те, що не кожен кліщ є носієм інфекцій, їх укуси можуть становити серйозну загрозу здоров'ю. Найчастіше кліщі є переносниками таких захворювань, як хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт. Симптоми захворювань починають проявлятися через декілька днів або тижнів.
Симптоми хвороби Лайма (бореліозу):
- підвищення температури, озноб, головний біль, біль у м’язах та набряк лімфатичних вузлів;
- мігруюча еритема – характерний для цієї хвороби висип, який нагадує коло або мішень, з’являється у 70-80% інфікованих. Це коло поступово збільшується і може досягти30 сантиметрів у діаметрі;
- місце висипу може бути теплим на дотик, але рідко болить чи свербить;
- висип може з’явитись на будь-якій частині тіла, не обов’язково в місці укусу кліща.
Ознаки кліщового вірусного енцефаліту:
- головний біль ;
- підвищення температури тіла до 39°C;
- нудота, блювота;
- порушення сну або безсоння.
Ми змогли поспілкуватися з полтавкою Єлизаветою, яку після вихідного на природі вкусив кліщ. Укус вона помітила не одразу, а вже у вечері. Дістати хижака їй вдалося вдома самостійно, але вже наступного дня, прочитавши рекомендації МОЗ, вона звернулася до лікаря. Дівчина впевнена, що краще обстежитися на початку, ніж потім потрапити до лікарні і все життя лікувати хворобу Лайма:
«Симптомів захворювання у мене поки не було, але все одно я здала аналізи і звернулася до інфекціоніста. Лікар призначив мені курс антибіотиків, який може попередити початок захворювання. Через два тижні я здам повторні аналізи і надіюся, що все буде добре.», – прокоментувала Єлизавета.
Від кліщів також можна уберегтися, пам’ятаючи прості правила:
- Перед прогулянкою нанесіть на шкіру або одяг репелент (засіб, що захищає від укусів комах і кліщів). Уважно прочитайте, як довго буде діяти засіб і за потреби нанесіть його знову.
- Подбайте про правильний одяг: вибирайте вбрання з довгим рукавом, заправте штани в шкарпетки, одягніть закрите взуття. Надавайте перевагу світлим кольорам — на них краще видно комах і кліщів.
- Кожні 2 години ретельно оглядайте себе та людей, що гуляють із вами.
- Після прогулянки повторіть огляд всього тіла, також перевірте одяг потім виперіть та попрасуйте його.
- Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
11:54, 10 жовтня
21:32, Вчора
09:40, 29 вересня
09:40, 29 вересня
09:40, 29 вересня
live comments feed...