17:10, 24 вересня
Надійне джерело
У Миргороді оцифрували унікальну порцеляну, а в Полтаві і Опішні шукали руїни заводів: відбулась презентація проєкту «Крихкі спогади»
Презентація проєкту «Крихкі спогади». Фото команди Ukraine Open
Сьогодні, 24 вересня, напередодні Дня туризму, у Молодіжному хабі Полтавського обласного молодіжного центру команда Ukraine Open презентувала проєкт «Крихкі спогади», реалізований за підтримки Українського культурного фонду.
У рамках проєкту створено віртуальний тур унікальною колекцією порцелянових шедеврів, зібраних у Миргородському фаховому коледжі імені Миколи Гоголя Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», вперше в історії кабінету дипломних робіт створено аудіогіди й знято документальний фільм про історію української порцелянової промисловості.
У трьох епізодах автори торкаються історії розвитку мистецької освіти особливої спільноти художників, трагічної долі фарфорових заводів і сьогодення сучасних майстрів.
«Наш досвід створення віртуальних мандрівок почався під час пандемії. А тепер ми масштабували наш майданчик, щоб допомагати зберегти унікальну культурну спадщину України під час війни. Керамічні експонати, збережені у Миргородському фаховому коледжі імені Миколи Гоголя – унікальні й не можуть бути відтворені через втрату виробничих потужностей, на яких були створені прототипи.
Проєкт у цікавій та доступній формі розповідає про унікальну колекцію порцеляни, яка формувалась більш як сто років, вікову школу художників-керамістів та українське керамічне мистецтво. Це важливо не лише для туристів та любителів мистецтва, а й для студентів, викладачів, культурних діячів, амбасадорів нашої культури, зокрема Полтавщини.
Доторкнутись до експонатів можна навіть у смартфоні, а незабаром відбудеться прем’єра нашого документального фільму», – розповіла координаторка проєкту Олена Романенко.
Зйомки документального фільму відбувались протягом серпня-вересня у Києві, Полтаві, Миргороді та Опішні.
"Ідея виникла під звуки повітряної тривоги у Миргороді в листопаді 2023 року, коли спільними зусиллями Полтавської політехніки, Миргородського фахового коледжу і Миргородської міськради, з ініціативи ректора Володимира Онищенка і міського голови Сергія Соломахи, громадськості знову стала доступною експозиція з унікального зібрання кабінету дипломних робіт. Порцеляна переселилась до мистецької школи і її зараз бачать діти, які приходять за естетичним розвитком, шанувальники кераміки, гості міста.
У 2022 році світ облетіло фото півника з Бородянки як символу стійкості українців у війні. Він з’явиться і в нашому фільмі – знімальна група спеціально відвідала музей Революції Гідності. Але ніхто не здогадується як загинув Васильківський майоліковий завод, нічого не залишилось від Полтавського фарфорового заводу. В Україні взагалі не залишилось жодного фарфорового заводу, останній ліквідовано у 2021 році.
Штучні банкрутства, кризи, шахрайські схеми – це прихована історія порцеляни. Наша творча група спробувала зібрати уламки з-під руїн епохи, щоб показати красу, яку створювали на рідній землі. І, звісно, ми хочемо показати як відроджується, зберігається, примножується українська кераміка. А діджиталізація дозволила зробити безбар’єрне інтерактивне середовище для віртуального туризму й оцифрувати хоча б частину унікальної колекції», – зазначає Ольга Ружицька, автор ідеї й сценарію фільму.
Офіційний тизер документального фільму оприлюднений на YouTube-каналі Ukraine Open: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&si=L8I67JFeSoJ34udd&v=O7dx_5FXNIM&feature=youtu.be
«У часи, коли швидкі зміни та конфлікти стирають або спотворюють пам'ять про минуле, важливо дбайливо зберігати все, з чого складається наша ідентичність, наша історія. Нашому культурному надбанню в умовах війни загрожує подвійна втрата: перша, коли предмет фізично знищується, друга – якщо про нього не залишиться жодної згадки, опису, не кажучи вже про фото чи відео.
«Крихкі спогади» допомагають не лише зберегти, але й дати нове життя традиційному мистецтву через сучасні технології, створюючи простір для глибокого розуміння та співпереживання. Віртуальна екскурсія та документальний фільм дозволить зануритися у світ української кераміки усім, хто не може відвідати Миргород, Опішню, і відкриє невідомі широкому загалу сторінки історії. Одягніть VR-окуляри й відкриєте для себе зовсім нові відчуття», – додає Сергій Романенко.
Безпечна віртуальна подорож Крихкими спогадами уже доступна на сайті UkraineOpen.com і в мобільному застосунку Ukraine Open. Учасники пресконференції першими спробували помандрувати віртуально.
Незабаром стануть відомими дати перших прем’єрних показів документального фільму, які наразі узгоджуються з партнерами проєкту.
Анонси активностей проєкту «Крихкі спогади» можна відстежувати у соцмережах Facebook та Instagram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
11:54, 10 жовтня
live comments feed...