13:00, 9 вересня
Надійне джерело
255 років з дня народження Івана Котляревського: цікаві факти про великого полтавця та чим саме закарбувався в історії України
Портрет Котляревського. Фото: 0532.ua
Сьогодні, 9 вересня 2024 року, відзначається 255-та річниця з дня народження видатного українського письменника Івана Котляревського. Митець з'явився на світ у полтавській родині дрібного дворянина, що служив канцеляристом у Полтавському магістраті.
Зовнішній вигляд вудинку Котляревського
Іван Котляревський навчався у Катеринославській духовній семінарії, але духовну кар’єру не проклав. Згодом він почав працювати канцеляристом та домашнім учителем у сільських поміщицьких родинах. Найвідоміший твір Котляревського – поема «Енеїда», перша значна праця, написана живою українською мовою, яка відкрила дорогу для розвитку української літературної традиції.
Окрім літературної діяльності, письменник зробив значний внесок у розвиток театрального мистецтва України, написавши п'єси «Наталка Полтавка» та «Москаль-чарівник», які й сьогодні залишаються на сценах українських театрів.
Користуючись нагодою, журналіст 0532.ua вирішив згадати 6 цікавих фактів про Івана Котляревського.
1. Батько нової української літератури.
Його поема «Енеїда» стала великим твором загальнонаціонального значення нової української літератури. Вона написана в добу становлення романтизму і націоналізму в Європі, на тлі ностальгії частини української еліти за козацькою державою, ліквідованою Росією в 1775—1786 роках. «Енеїда» — перша масштабна пам'ятка українського письменства, укладена розмовною українською мовою.
2. «Енеїда» є переробкою поеми Вергілія.
Так, «Енеїда» є травестією поеми римського поета Вергілі. Замість римських богів і героїв, Котляревський використав українських козаків, надаючи твору гострого гумору та сатири.
3. Має чин капітана.
Митець брав участь у задунайському поході російської армії під час російсько-турецької війни. Він отримав чин капітана та орден святої Анни за виявлену хоробрість у боях та виконання дипломатичних доручень.
4. Театральний діяч.
Котляревський був також активним у театральній діяльності. Саме він написав знамениті п’єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», які й сьогодні залишаються в репертуарі українських театрів.
5. Полтава – місто життя.
Котляревський більшу частину свого життя провів у Полтаві, де займався громадською та культурною діяльністю, а також керував місцевим театром. Полтава стала для нього творчою колискою.
6. Заповів дім економці.
Помер Іван Котляревський 10 листопада 1838-го року. Після себе нащадків не залишив. Тому власний дім у Полтаві на Івановій горі заповів своїй економці – унтер-офіцерській вдові Мотрі Векливечивій.
Стежте за усіма новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
12:17, 23 вересня
12
23:18, Вчора
13:18, 30 вересня
25
17:10, 26 вересня
3
11:06, 2 жовтня
3
live comments feed...