18:30, 23 червня
Надійне джерело
Від часів ковіду до воєнного стану: як у Полтаві святкували Івана Купала останні роки
Святкування Івана Купала в Полтаві. Колаж: 0532.ua
Останні кілька років для України видалися надто турбулентними — початок пандемії коронавірусної інфекції, яка охопила світ, потім рік більш меншої стабільності, а потім почалася велика війна. Однак попри такі складні часи полтавці не відверталися від традицій та святкували свято Івана Предтечі, яке більш відоме в народі під назвою Івана Купала.
Журналісти 0532.ua вирішили згадати, які в нашому місті відзначали це свято на тлі пандемії та війни.
У рік глобальної пандемії COVID-19 полтавські дівчата 6 липня 2020-го року розводили особливі ритуальні багаття.
Тоді Наша редакція разом з директором творчого культурно-освітнього центру “Артландія” Іриною Григоровою та дівчатами із полтавської модельної агенції “Століття краси” вирішили відтворити давні ритуали.
«У купальських вогнищах спалювали всякий мотлох, опудало відьми, одяг хворих людей (вважалося, що з речами згорять і хвороби). Через ці багаття кидали вінки, стрибала молодь, прагнучі захистити себе від хворіб, псування і підступів нечистої сили. Навколо вогню водили хороводи. З ранку на Івана Купала починалося купання в річці. Водою обливали кожного зустрічного», — йшлося в тексті.
До сходу або при сході сонця збирали росу, яка вважається цілющою при очних хворобах. Щоб вилікуватися від недуг, людина повинна нею умитися. Також на Івана Купала дівчата ворожили на суджених, пускаючи у водойму вінки.
Рівно через рік, який видався найспокійнішим з переліку, це обрядово-етнографічне свято провели на території музеї імені Панаса Мирного, під час якого відродили традиції давніх слов’ян.
На території музею працювала гончарна майстерня, відбувався модельний показ українських сорочок, виступав кобзар.
Дівчата та жінки плели традиційні вінки та запускали їх на воду. Також у пам'ять про тих, хто відійшов, на воду пустили маленький дерев’яний плотик зі свічками.
У перший рік повномасштабного вторгнення РФ Івана Купала у Полтаві обійшовся без гучних святкувань.
Проте три дівчини із Fashion Center "Age of Beauty" Ольги Агеєвої взяли участь у відтворення традиційних обрядів.
«У збереженні наших древніх святощів сховані витоки любові до своєї історії, країни, народу, самоповаги та самоусвідомлення нації. А ще мій вінок – це вінок успіху, вінок перемоги, так необхідної нам зараз!» – говорить про вінок Ірина Григорова, автор ідей для образів дівчат у цьому проєкт.
Минулого року у Прирічковому парку Полтави, поруч із Ворсклою, організували вже більший захід, ніж у 2022-му році.
Захід був не лише яскравим, але й корисним, адже його учасники могли долучитися до збору коштів на підтримку Збройних сил України.
На затишних галявинах парку дівчата утворювали містичне коло, збирали квіти і трави, плели вінки. І довіряли свої думки та потаємні бажання водам річки.
Нагадаємо, .
Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...