• Головна
  • "Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки
18:00, 9 червня
Надійне джерело

"Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки

Галушки та Полтава. Колаж: 0532.ua

Галушки та Полтава. Колаж: 0532.ua

У більшості людей слово галушки невід’ємно пов’язано з Полтавою. Страва стала своєрідним символом міста: пам'ятник, гімн, унікальні рецепти, заклади харчування, які спеціалізуються виключно на приготуванні галушок. Мало хто знає, що галушки популярні не тільки в Україні та на Полтавщині, а й у більшості європейських країн. 

Журналістка 0532.ua вирішила з’ясувати, що пов’язує страву саме з Полтавщиною та як вона стала символом регіону.

Не тільки в Україні: власні "галушки" у різних країнах світу

Чомусь більшість вважає, що аналогів відомій українській страві немає, адже це їли наші предки, про це писали українські письменники, але у більшості європейських країнах є свої аналоги.

"Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки, фото-1

Так, існують кльоцки в Польщі, некерли в Австрії, ньокі в Італії, а бринзові галушки взагалі вважаються національною стравою Словаччини.

Завдяки значній українській діаспорі галушка, як і інші традиційні страви української кухні стали відомі у країнах Європи, Америки, Австралії, де проживають українці.

Гоголь, Котляревський та галушки

Галушки, як страва вже давно були відомі на теренах України. Вони готувалися в різних варіаціях та мали неабияку популярність.

Страва стала справжнім символом в історії Полтавщини. Зокрема, у своєму творі "Енеїда" Іван Котляревський пише: "Тут з салом галушки лигали" або "п’ять казанів стояло юшки, а в чотирьох були галушки". 

Не оминув тему їжі, а особливо галушок —  Микола Гоголь. У "Вечори на хуторі біля Диканьки" він пише: "Промовивши ці слова, Вакула злякався, подумавши, що висловив все це прямо і мало зм'якшив гострі слова, і ждучи, що Пацюк, схопивши діжку разом з мискою, шпурне йому просто в голову, відступив трохи і затулився рукавом, щоб гаряча юшка з галушок не забризкала йому обличчя. Але Пацюк поглянув і знову заходився сьорбати галушки".

Галушки і Полтавщина

Полтавська область вважає галушки своїм туристичним надбанням. В обласному центрі є пам'ятник славетній страві та навіть створений гімн. Тут проводять гастротури, вигадують унікальні рецепти. Але як та чому галушки стали популярними?

Ми поспілкувалися з кандидаткою історичних наук, доцент, доценткою кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Ларисою Шаповал, щоб дізнатися більше про історію галушки та її зв’язок з Полтавщиною.

"Харчування українців формувалося залежно від природно-географічних умов, характеру господарської дільності, інтенсивності контакту з народами. Оскільки, Полтавщина — це Середня Наддніпрянщина, яка завжди славилася гарними умовами для ведення сільськогосподарських робіт, тому тут засівали багато зернових культур", - розповідає вона.

"Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки, фото-2

Традиційні галушки — це різаний або рваний шматочок прісного тіста, без начинки зварений на воді, молоці. Це страва, яка видозмінювалась у способах приготуванні, режимі харчування.

"Галушки готували щодня, на вечерю, оскільки варена борошняна страва була легкою у виконанні, смакувала селянам після виснажливої праці у посівну, косовицю, жнива", - додає Лариса Іванівна.

Полтавську галушку називають справжнім символом української національної кухні, оскільки вона проста у приготуванні та має великий асортимент рецептів.

"Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки, фото-3

На Полтавщині українській справі приділяють значну увагу. Вона стала своєрідним туристичним магнітом, який приваблює поціновувачів кулінарії та культури.

"Пам'ятник галушці — це символ, уособлення щедрості й добробуту українців, благополуччя і добробуту родини", - говорить фахівчиня. Відкритий у 2006 році, він став справжньою візитівкою міста. 

"Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки, фото-4

Крім того, Полтавський край багатий на прізвища, що увічнили брендову страву — Галушка, Галушко, Галущенко, Галушкін, села за назвою Галушка.

Етнографиня провела дослідження, в якому з’ясувала, що серед 26 районів Полтавської області (за колишнім адміністративним поділом - ред.), Козельщинський, Оржицький, Чорнухинський не мають людей з однойменним прізвищем, населених пунктів за назвою Галушка. Станом на 2016 рік, всього в області зареєстровані 339 жителів з прізвищем Галушка, Галушко - 162, Галушкин - 20.

Асортимент страви галушки у харчовому раціоні українців у часовому вимірі є багатим та налічує близько 30 видів. Для Полтавського регіону є характерні галушки з м'ясним чи печінковим фаршем, галушки до курки, полтавський борщ з галушками.

"Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки, фото-5

У Полтаві є заклади, які спеціалізуються на приготуванні різних видів галушок. Зокрема, прямо в центрі міста розміщується заклад "Галушка" та перша галушкова мануфактура "Комора" на околицях міста мережа "Полтавські галушки". Таке різноманіття свідчить про те, що страва користується популярністю не тільки у туристів, але й у місцевих.

Також в майбутньому планується публікація монографії, яка буде присвячена галушкам, що може стати ще одним туристичним надбанням.

Рецепт галушок

Етнографиня Лідія Артюх у своїй роботі "Українська народна кулінарія: історико-етнографічне дослідження" наводить один із давніх рецептів приготування страви:

"Прісне тісто замішували на воді чи сироватці, розкачували качалкою корж товщиною один чи півтора сантиметра, різали смугами шириною до 3-х сантиметрів. Потім відщипували або відрізали від смуги тіста шматочки (викачували кульки), кидали їх в окріп (молоко, юшку) і варили. Тісто для галушок готували пшеничного або гречаного борошна чи змішували 2-3 види борошна або додавали варену чи протерту сиру картоплю".

"Прославлена у творах Котляревського і Гоголя": в чому феномен полтавської галушки, фото-6

Крім того, в українській кухні є чимало різних рецептів, які неодмінно знаходять свого поціновувача, але існує один традиційний рецепт галушок.

  • Мука -250 г
  • Яйце - 1 шт.
  • Масло - 40 г
  • Цибуля - 1 шт.
  • Вода - 40 мл
  • Сіль, перець — на (свій) смак
  • Сало - 100 г.

Для початку потрібно просіяти муку, додати сире яйце, кип’ячену воду кімнатної температури, м'яке масло та сіль з перцем. А потім потрібно замісити однорідне тісто та дати йому "відпочити" 15 хвилин.

Галушки можна рвати, рубати, нарізати... Тут слід використати усю свою креативність. Залишається тільки проварити галушки в підсоленій воді приблизно 7 хвилин після закипання.

Українці традиційно подають галушки зі шкварками. Тож, в окремій пательні можна з’єднати сало й цибулю та обсмажити все до золотистого кольору. Залишається тільки процідити зварені галушки за допомогою друшляку та трішки підсмажити їх разом зі шкварками.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#галушки #Полтава #історія #культура #рецепт
Оголошення
live comments feed...