11:07, 4 вересня 2013 р.

Хто йде - той здоров’я знайде

„Фізичні вправи можуть замінити безліч ліків, але жодні ліки в світі не зможуть замінити фізичних вправ” – так говорив видатний італійський фізіолог 19 століття Анджелло Массо.

Ці слова згадалися мені на передодні відзначення в Україні Дня фізичної культури і спорту, який відзначається з 1994 року згідно Указу Президента України кожну другу неділю вересня. Для нас лікарів здоров’я людини є головною метою професійної діяльності. Тому для досягнення результату ми вивчаємо різні способи і методи лікування, рекомендуємо найновіші досягнення фармакологічної індустрії. Проте всі добре знаємо, що попередження захворювання є доцільнішим ніж лікування.

Ведення здорового способу життя, фізична активність, помірковані спортивні навантаження є запорукою хорошого настрою, душевного спокою, задовільного фізичного стану.

Сьогодні гостро стоїть питання щодо збільшення кількості людей, які ведуть малорухомий спосіб життя. Поширеність цього явища в сучасних умовах зростає в зв'язку з процесами урбанізації, широким впровадженням у повсякденну діяльність людини засобів пересування, автоматизації і механізації праці. Скорочення частки ручної немеханізованої праці супроводжується відносним збільшенням числа професій, пов'язаних із виконанням операторських функції (керування механізмами, контроль), а також частки розумової праці до життя сучасного суспільства. Поліпшення побутових умов, зростання ролі сучасних засобів комунікації (телефон, радіо, телебачення) об'єктивно сприяють поширенню більш пасивних форм проведення дозвілля, оскільки соціальні й інтелектуальні потреби населення усе повніше задовольняються в умовах щодо менш рухливого способу життя. У зв'язку з цим проблема гіподинамії переростає в проблему соціальну, успішне рішення якої залежить від спільних зусиль медиків, психологів, соціологів, а також представників суспільних і спортивних організації.

Як ви думаєте, якщо порівняти активних і неактивних людей, хто з них швидше втомлюється? Саме самі ледачі стомлюються раніше за всіх. Отже, якщо ви почуваєте млявість, слабість, швидко втомлюєтеся – вам треба стати більш активним і рухливим. Рух – це здоров’я!

До найважливіших факторів формування здорового способу життя належать фізична активність і загартування організму.

Режим руху, усвідомлення потреби в активній діяльності, ритми активності, відпочинку і сну є обов'язковими компонентами здорового способу життя, мають біологічну, а не тільки соціальну природу і відпрацьовувалися в процесі адаптації, еволюції і природного добору протягом мільйонів років. Вони генетично закріплені в регуляторних системах організму в якості інстинктів, біологічних ритмів, тісно пов'язаних із ритмікою природних процесів у геокосмічній сфері.

Філософські принципи – рух як засіб існування матерії, а життя – це рух, мають реальне втілення в біологічному світі у житті людини. Мускулатура опорно-рухового апарату і внутрішніх органів забезпечує цю механічну форму руху, а саме рух обґрунтовує необхідність існування мускулатури і систем її забезпечення, тобто вісцеральних систем.

Японські дослідники розрахували, що для нормального активного стану організму і підтримки здоров'я, людина повинна робити щодоби до 10000 кроків, тобто, при середній ширині кроку 70-80 см, проходити за день 7-8 км.

Рекомендуючи рух, медик повинен орієнтуватися насамперед на об'єм і характер рухової активності людини, яка у великій мірі залежить від специфіки виконуваної роботи.

Тисячоліттями життя людей було пов'язане переважно з фізичною працею, на яку припадало до 90% зусиль. За роки останнього століття склалися інші співвідношення, виник дефіцит рухової активності. А без визначеного обсягу постійної рухової активності людина не може дожити до старості, не може бути здоровою.

Рухливий спосіб життя є вкрай важливим для нашого здоров'я. Він знижує ризик розвитку хвороб серця, діабету, ожиріння, високого кров'яного тиску і високого рівня холестерину в крові. Якщо ж ви вже страждаєте від подібних захворювань, то рухливий спосіб життя допоможе впоратися з ними. Завдяки фізичним вправам є можливість уникнути стресових ситуацій у житті. Вони дарують здоровий сон, допомагають нам мати кращий вигляд і гарно почуватись, а також дають заряд енергії, щоб ми могли більше насолоджуватися життям. Якщо вам здається, що втома не дозволяє бути активнішим, то ви дуже здивуєтесь, переконавшись у тому, наскільки станете енергійнішими завдяки фізичним навантаженням.

На завершення хочеться поздоровити всіх медиків області зі святом, побажати міцного здоров’я, щастя, довголіття та закликати до підтримки здорового способу життя та заняття фізичною культурою і спортом.

 

Головний лікар ПОЛФД Петро Шейко

Коментарі

Оголошення
live comments feed...