• Головна
  • Туди, де сімейних лікарів немає: благодійні мобільні бригади рятують життя мешканців «закинутих» куточків Полтавщини
Новини компаній
11:00, 15 грудня 2023 р.

Туди, де сімейних лікарів немає: благодійні мобільні бригади рятують життя мешканців «закинутих» куточків Полтавщини

Новини компаній

Найбільш досвідчені лікарі кажуть: майбутнє – за профілактичною медициною, адже багатьох хвороб можна уникнути завдяки простим медоглядам. На жаль, навіть така «проста медицина» і досі недоступна багатьом українцям. Тому на Полтавщині зараз діють благодійні «Мобільні гінекологічні бригади», які допомагають не тільки жінкам, а й чоловікам. За рік з чимось роботи їх фахівці оглянули близько 7000 осіб у найвіддаленіших куточках області, врятували 5-х людей від інфаркту, запобігли онко-смертям і навіть «подарували» нові життя.

«У центрі проєкту – безпосередньо пацієнт, у першу чергу, із найбільш важкодоступних регіонів області незалежно від соціального статусу, віку і статті. Ми намагаємося надавати допомогу за принципом «одних дверей», тобто максимально допомогти пацієнту, який до нас прийшов. Щомісячно наша бригада оглядає в середньому 500-700 людей», – розповідає координаторка проєкту, головна спеціалістка Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА, головна позаштатна експертка з акушерства і гінекології області, акушер-гінеколог вищої категорії Людмила Іванова.

Проєкт «Мобільні гінекологічні бригади» запустився восени 2022 року в усіх областях України. Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Чому гінекологи та кардіологи найважливіші для нас

«Якщо проаналізувати захворюваність і смертність і в області, і в цілому в Україні зараз, то на першому місці – серцево-судинні захворювання, а на другому – онкологічні. Це можуть попередити вчасні профілактичні огляди.

Коли ми плануємо виїзди, стараємося зробити так, щоб наш оснащений автомобіль доїхав до тих сіл на віддалених околицях районів. Туди, де сімейний лікар не завжди може доїхати до пацієнтів, чи звідки – вони – до нього. Особливістю нашої мобільної бригади є те, що вона виїжджає щоденно, але фахівці змінюються», – пояснює суть роботи Людмила Петрівна.

Серед своїх досягнень бригада має надзвичайно-дивовижні випадки порятунку життя:

«Наш лікар-кардіолог 5 разів на оглядах своєчасно виявляв у пацієнтів передінфарктний стан. Вони відразу госпіталізувалися на ангіографію в обласну клінічну лікарню, далі проводилось стентування. Це реально збережені людські життя. 

У великої кількості жінок ми діагностували передпухлинні захворювання шийки матки, також і пухлини, рак шийки матки. Завдяки цій діагностиці пацієнтки вчасно потрапляли в онкологічний диспансер. Навіть зараз одна жінка проходить променеву терапію, далі планується її оперативне лікування», – ділиться пані Людмила.

Мобільні бригади не тільки зберігають життя, але й «дарують»:

«До нас приходили жінки, які уже 2-3 роки намагаються завагітніти. Після огляду бригади їх направляють до обласного центру планування сім’ї. Тож, наприклад, зараз особисто в мене одна з них стоїть на обліку по вагітності. 

Жінок, у яких виявили трубне безпліддя оформили у державну програму допоміжних репродуктивних технологій. Згідно з нею результати обстеження ми направляємо до МОЗ. Якщо там пацієнтку затверджують до участі в програмі, то держава оплачує більшу частку коштів для екстракорпорального запліднення», – з радістю повідомляє Людмила Іванова. 

Які послуги надає мобільна бригада Полтавщини:

  1. Огляд акушера-гінеколога.

  2. Огляд кардіолога.

  3. Окрім загальноклінічного огляду, може проводитися кольпоскопія – огляд шийки матки за допомогою спеціального мікроскопічного оснащення. 

  4. Забір на онкоцитологію.

  5. Електрокардіограма.

  6. Електрозвукове обстеження.

  7. Обов’язково пропонується можливість пройти експрес-тестування на ВІЛ і гепатити. 

  8. Якщо є показання, пацієнти безкоштовно отримують і лікарські препарати: антибактеріальні, контрацептиви тощо. 

Людмила Петрівна розповідає, що фахівці бригади пройшли відповідні тренінги щодо особливостей надання допомоги постраждалим від домашнього насильства, зокрема сексуального: «У нас були випадки, коли виникала підозра домашнього насильства над жінкою. Їй надала фахову підтримку мобільна бригада соціально-психологічної допомоги та далі її було направлено до відповідних сервісних служб»

Розклад виїздів «Мобільних гінекологічних бригад» планується за місяць. Пацієнтки можуть дізнатися про безкоштовні прийоми на місцях – їх оповіщенням займаються місцеві органи самоврядування та лікарі амбулаторій. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...