• Головна
  • Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмістом алкоголю в крові сідають за кермо
19:00, 25 листопада 2023 р.
Надійне джерело

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмістом алкоголю в крові сідають за кермо

Патрульні поліцейські Володимир Єрмак та Анжеліка Жужома. Фото: Алік Сахно, 0532.ua

Патрульні поліцейські Володимир Єрмак та Анжеліка Жужома. Фото: Алік Сахно, 0532.ua

Поліція є одним із головних символів правопорядку в цивілізованому світі. Після початку реформи патрульної поліції у 2014-2015 рр. довіра до Органу серед українського суспільства значно зросла. Однак після низки гучних скандалів вона суттєво просіла. Так, восени 2016 поліції довіряли лише до 25% респондентів.

Проте під час повномасштабного вторгнення прості поліцейські були серед перших, хто боронив Україну. Ефективна робота правоохоронців у цей складний час повернула до поліції довіру майже 70% людей.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-1

Наш журналіст провів один день з патрульними, аби дізнатися, як виглядає їх типовий день у режимі воєнного стану. Про специфіку роботи та дивовижні ситуації зі своєї служби нам розповіли заступник командира роти №3 старший лейтенант поліції Володимир Єрмак та його колега Анжеліка Жужома.

З чого починається робота поліцейських

Найчастіше все починається з телефонного дзвінка на номер «102», де після відповіді диспетчер питає людину про обставини події. Далі настає черга головного диспетчера, який кваліфікує всю інформацію та передає місцевим екіпажам поліції. Правоохоронці отримують запити з наявною інформацією на службові планшети. Після цього вже самі поліцейські зв’язуються з людиною та дізнаються деталі пригоди, встановлюючи ступінь тяжкості по шкалі від зеленого до червоного кольору.     

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-2

У більш менш спокійні дні поліцейський екіпаж за зміну в середньому приймає 5-7 викликів. А в напружені дні — мінімум 11. Однак інколи доходить навіть до 17 викликів.  

«Я пам’ятаю свою найбільшу кількість викликів, це ще було в 2019 році, тоді була тепла пора року. Як зазвичай у нічну зміну приступив на службу о 19:00, а закінчив о 7 ранку. Однак за цю 12-годинну нічну зміну я виїхав на 24 виклики», — пригадує Володимир Єрмак. 

Поліцейський каже, що є певне негласне правило — якщо перша зміна легка, то друга буде важкою. Причому екіпаж буває настільки  завантажний, що навіть не має змоги відлучитися в туалет. 

За його словами, комендантська година значно покращила криміногенну ситуацію в місті, адже більшість злочинів та правопорушень вчиняється саме в темну пору доби. 

Найчастіші причини викликів

Найчастіше поліцію викликають через домашнє насильство. За словами правоохоронців, типовий випадок — це коли п’яний чоловік побив свою жінку. Найлегші для поліції виклики, коли постраждала просить, щоб її чоловіка прибрали від неї якнайдалі. Але бувають і дуже екстремальні ситуації.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-3

«Під час таких викликів ми за звичай з’ясовуємо, що чоловік побив жінку, ми її зразу надаємо допомогу. Проте чоловіки інколи бувають агресивні також по відношенню до нас. Пригадую, як одного разу, чоловік навіть кинувся до нас із ножем. Тоді прийшлося його «скрутити» та відвезти у відділок», — пояснює Володимир. 

Після подібного виклику поліціянти складають протокол на винуватця та тимчасовий заборонний припис. Володимир Єрмак каже, що найагресивніші правопорушники зазвичай бувають п’яні. Вони часто себе не контролюють і можуть ображати правоохоронців, вважаючи, що їм за це нічого не буде. Але додає,  що інколи агресивно поводять себе й тверезі особи, однак, продовжує він, тверезим усе ж легше донести якусь інформацію. 

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-4

«У нас був випадок, коли інспектору  ніс головою розбивали. Але нам доводиться стикатися з такими людьми. Взагалі, коли ми приїжджаємо на виклики, то не знаємо, чого чекати на місці. Тому ми включаємо всі наші внутрішні локатори, щоб усе контролювати. Лише після того, як ми розуміємо, що ця людина безпечна, ми починаємо відчувати себе вільніше. Проте, коли людина зухвало себе веде, ми поводимося більш стримано, контролюємо себе та напарника, аби не було конфліктів», — розказує він.        

Найдивніші виклики

Найактивнішим періодом роботи поліції зазвичай починається з кінця квітня до кінця жовтня. У цей період у людей найбільша активність, від того і більше всього правопорушень. За словами поліцейського, дні тижнів не сильно впливають на криміногенний, а ось, коли настає місяць у повні, то це дуже впливає на певних людей. Особливо така місячна активність впливає на людей з психічними розладами. Саме від цієї категорії людей до поліцію поступають найдивніші виклики.

«Людей з психічними розладами не так багато, але доводилось інколи по декілька разів до них приїжджати. Ми вже запам’ятовували дані людини та адресу, тому коли він чи вона знов телефонує, вже знаєш, як спілкуватися. Однак була ситуація, коли ми ще не знали, що людина хвора. Вона так розповідає правдоподібно, а потім уже, коли діло доходить до історії, як хтось пройшов через стіну чи двері самі відчинилися, тоді все розуміємо», — з іронією каже правоохоронець.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-5

Поліцейський пригадує, як його викликали навіть для того, щоб зловити привида. Однак дивні дзвінки поступають і від пересічних громадян. Один з таких прикладів, коли люди не могли поділити газову плиту на дві конфорки в гуртожитку. Конфлікт між жителями зайшов так далеко, що вони вирішили звернутися за допомогою до поліції. 

«Все почалося з того, що одна людина поставила їжу на одну з конфорок, а інший мешканець в цей час теж хотів готувати їжу. Однак друга конфорка залишалася вільною, але люди не могли вирішити, як їм разом готувати, тому подзвонили на «102», щоб поліція допомагала їм ділити газову плиту», — розповідає подробиці Володимир.

Поліцейським не залишилося нічого крім втрутитися та поділити плиту між мешканцями. За словами Володимира Єрмака, люди залишилися задоволені рішенням патрульних.

Чому так багато ДТП 

Коли погода погіршується, каже Володимир, найчастіше доводиться оформлювати дорожньо-транспортні пригоди. Він додає, що під час дощу чи ожеледиці чимало водіїв починають ніби лякатися та втрачати самоконтроль на дорозі. Коли поліцейські прибувають на місце аварії, то з’ясовують обставини та через чию вину виникла ДТП. 

«У таких випадках ми складаємо протокол зі слів очевидців, якщо не було відеофіксації інциденту. Коли людина дає пояснення, ми потім з них складаємо повну картину того, що сталося. Робимо схему місця подій, де сталася аварія, та даємо пояснення учасникам ДТП», — кажуть поліцейські. 

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-6

Проте, додають вони, інколи трапляються зіткнення автівок, в яких зразу не зрозуміло, хто з водіїв винуватий. Тоді доводиться проводити певне розслідування, аби виявити ключові деталі дорожньо-транспортні пригоди. 

Крім цього, трапляються ДТП, в яких один з водіїв тікає з місця аварії. У таких випадках поліцейські починають розшук особи. В цьому їм допомагають камери, які встановлені по місту та на околицях. Якщо автівка, котра зникла з місця аварії, потрапляє на камеру, правоохоронці залеглістю зможуть дізнатися не тільки модель авто, а також номерні знаки, за якими в базі знайдуть власника автомобіля та його вірогідне місце проживання. 

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-7

«Наприклад, вчора (інтерв’ю ми записували 17 жовтня) на Київській площі автомобіль «Нива» протаранив автомобіль жінки, та намагався поїхати з місця пригоди. Але потерпали погналася за ним, заблокувала його та викликала нас. Ми приїхали, переглянули відео з камери поблизу. Уся інформація підтвердилася, а іще виявилось, що винуватець аварії був у стані алкогольного сп’яніння. Ба більше, ця людина на момент ДТП була позбавлення водійських прав», — підкреслюють поліціянти. 

Як перевиховати п’яних водіїв

Зазвичай 80% водіїв погоджується пройти обстеження на наявність алкоголю в крові в присутності двох свідків. Проте ті водії, які відмовляється проходити перевірку на стан сп’яніння на драгері або в лабораторії, можуть автоматично вважатися п’яним, хоча останнє слово завжди за суддею, який буде дізнаватися причини відмови особи від проходження цієї процедури. 

Штраф 340 грн, який необхідно сплатити впродовж 15 днів, якщо людина не сплачує, то сума подвоюється. Далі його передають виконавчій службі, яка накладає розшук на все рухоме майно боржника, щоб коли його зупинить патруль і перевірить авто в своїй базі, він зміг забрати в нього авто та відправити на штраф майданчик. Допоки власник не сплатить борг, він не зможе забрати автівку.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-8

«Нам трапляються такі люди, яких ми називаємо «людина показник», це ті, хто постійно сідають за кермо напідпитку. Наприклад, були особи, яких і понад 10 раз затримували п’яними. Але вони й на далі продовжували водити авто в стані сп’яніння», — ділиться деталям Володимир.

За словами поліцейського, спочатку за водіння у нетверезому стані було кримінальне покарання, але згодом його замінили на адміністративне. Наразі правоохоронці оформлюють нетверезих водіїв за 130 статтею, в якій є 4 частини. Перші три - це керування в стані алкогольного сп’яніння, а остання — найтяжча — керування в стані сп’яніння, що спричинило ДТП. За четвертою частиною ст. 130 водію загрожує позбавлення правом керувати авто до 6 років, але навіть це не зупиняє горе-водіїв від бажання сісти за кермо в неадекватному стані.

«Людину позбавляють права керування, вона далі все одно продовжує їздити напідпитку або вживає наркотичні засоби, наприклад, канабіс. Людина покурила наркотик і сідає в авто. Такі речовини зменшують увагу. Якщо людина вперше потрапляє до рук поліції в такому стані, її виписують штраф у 17 тисяч гривень. За кожен наступний раз ця сума подвоюється, тобто далі правопорушник заплатить 34 тис. грн», — уточнюють поліцейські. 

Володимир пригадує, як зупинив людину, яка отримала штрафів на 140 тисяч гривень, але продовжила порушувати. Він вважає, що такі непорядні водії зможуть замислитися над тим, чи варто сідати за кермо напідпитку, чи під дією наркотичних речовин, тільки тоді, коли над ними нависне загроза реального тюремного строку.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-9

«При найбільшому вмісті алкоголю в крові, на нашому приладі заграються три стрілочки. Це значить, що в людини в крові алкоголю в 30 разів більше дозволенного. Найбільший показник, який я зустрічав, — це 3,79 проміле. Але я чув про випадки, коли зупиняли водіїв і з вмістом алкоголю в понад 6 проміле, а це фактично смертельна доза. Однак людина в такому стані ще й транспортним засобом керувала та на ногах могла стояти», — кажуть правоохоронці.

Плюси та мінуси роботи поліцейського

Володимиру та Анжеліці подобається в роботі поліцейського її різноманітність. Патрульний не сидить на місці. Постійно зустрічається з новими людьми та потрапляє в різні ситуації. Також поліцейські мають бути високодисциплінованими та стресостійкими. Графік роботи у дві зміни вони вважають  чудовим, хоча уточнюють, що інколи бувають підсилення, тому доводиться працювати понаднормово.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-10

«Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми працювали кожен день майже цілодобово. Бувало таке, що на сон давали годину, півтори. Тоді було дійсно важко. Однак зараз усе стабілізувалося, й ми працюємо в тому ж темпі, що й до війни. Тому вдається відпочити та заступити на зміну з новими силами», — пояснюють правоохоронці.

Загалом поліцейському потрібно мати непогану фізичну форму, знатися на юриспруденції та бути непоганим психологом.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-11

Головним же мінусом у своїй роботі вони вважають погане відношення деяких громадян до правоохоронців. 

Також патрульний додає, що іноземні колеги зазвичай мають більше прав, від чого відчувають себе більш захищеними, тому і на неадекватну реакцію оточуючих наражаються не так часто.

«Я спілкувався з канадськими поліцейськими. Вони у разі необхідності можуть легко затримати правопорушника, бо навіть застосувати зброю. Один канадський колега розповідав, яки виписував штраф водійці, і ця жінка раптом почала агресивно висловлюватися в його бік. Коли поліцейський вручав її копію постанови, вона не захотіла її брати. Він за неї йшов та казав, щоб взяла папірець, а у відповідь вона образила його, після чого він застосував шокер. Його дії були цілком законними», — розповів приклад Володимир.

Результати нашого патрулювання

За кілька годин нашого патрулювання поліцейський екіпаж прийняв три виклики та один раз натрапив на правопорушника під час об'їзду районів Полтави.

У першому випадку водій припаркувався у неположеному місці та ще й наїхав на совок двірника, який той залишив на дорозі. Чоловік викликав поліцейських, які склали протокол на водія за паркування та пошкоджене майно. Водій на місці сплатив суму совка та штраф.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-12
Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-13

Далі поліцейські приїхали на виклик жінки, яка не могла заїхати у свій гараж через те, що інше авто заблокувало проїзд. Заявниця стверджувала, що чекає на появу водія, який не дає заїхати в гараж, уже кілька годин. Однак через 10 хвилин з’являється водійка цього автомобіля. Вона перепрошує та каже, що відійшла всього на 20 хвилин купити ліки для матері.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-14

Ще був виклик стосовно невеличкого ДТП біля обласної лікарні. Постраждала пасажирка авта переконувала, що інший учасник аварії різко здав назад, від чого автівки зіштовхнулися. Конфлікт вдалося вирішити на місці, автомобілі роз’їхалися, звільнивши проїзну частину.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-15

В останньому випадку водійка проїхала на червоний колір. Поліцейські зупинили авто та з’ясували, що на пасажирському сидінні був її чоловік, який вчив дружину керувати. Після усних зауважень правоохоронці відпустили пару.

Один день з поліцією: «стражі порядку» розповіли про небезпечні ситуації, вплив війни на їхню роботу та чому водії «зі смертельним» вмісто..., фото-16

Нагадаємо, на Полтавщині 30-річний збочинець неодноразово ґвалтував 13-річнку дівчинку.

Стежте за усіма важливими новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#поліція #інтерв'ю #репортаж
Оголошення
live comments feed...