• Головна
  • «Він є творцем нового українського стилю в архітектурі»: у Полтаві відбулася всеукраїнська прем’єра фільму «Повернення. Василь Кричевський»
18:00, 2 листопада 2023 р.
Надійне джерело

«Він є творцем нового українського стилю в архітектурі»: у Полтаві відбулася всеукраїнська прем’єра фільму «Повернення. Василь Кричевський»

Кінострічка «Василь Кричевський. Повернення» досліджує відомого всім українського художника та визначного архітектора. Фото: 0532.ua

Кінострічка «Василь Кричевський. Повернення» досліджує відомого всім українського художника та визначного архітектора. Фото: 0532.ua

Сьогодні, 2 листопада, в Полтаві пройшла всеукраїнська прем’єра фільму «Повернення. Василь Кричевський» з пресконференцією його творців. Вони представили полтавським глядачам кінопритчу студії «Телекон» і благодійного фонду «ДАР» до 150-річчя видатного українського художника та архітектора Василя Кричевського.

Для нашого міста це унікальна подія, адже Василь Кричевський тісно пов’язаний із Полтавщиною завдяки створенню будівлі Полтавського губернського земства. На його честь у Полтаві названа одна з центральних вулиць та встановлена меморіальна дошка. Його перша робота — Народний дім у Лохвиці.

«Він є творцем нового українського стилю в архітектурі»: у Полтаві відбулася всеукраїнська прем’єра фільму «Повернення. Василь Кричевський», фото-5
«Він є творцем нового українського стилю в архітектурі»: у Полтаві відбулася всеукраїнська прем’єра фільму «Повернення. Василь Кричевський», фото-6

Режисер фільму Сергій Заболотний говорить, що кінострічка «Василь Кричевський. Повернення» загалом розповідає про біографію та досліджує відомого всім українського художника та архітектора.

Спогадів про Василя Кричевського, крім, звісно, його визначних робіт, не дуже багато. Тому дослідження біографії розпочинається через рідного онука - Василя Лінде-Кричевського, який відтворює щоденник зіркового діда й з’ясовує, ким він був насправді.

Пан Василь спеціально приїздив із США в Україну для зйомок кінострічки. Вони проходили в Харкові, Києві, Полтаві, Опішні, Каневі, Одесі, Львові та інших містах. Проте найбільше кадрів, як говорить режисер, були зроблені саме в Опішні.

«Ми знімали інтерв’ю з людьми, які активно вивчають постать Кричевського. Це були люди найвищого ґатунку. На жаль, не всі діалоги увійшли до фільму, адже вирішили його робити не через інтерв’ю. Ми вибрали форму українського документального класичного кіно, і ведемо розповідь за кадром як монолог», - говорить режисер.

Фільм довго розтягувався у часі. У першій версії сценарію режисер планував зйомки в Америці, адже хотіли розповісти про Кричевського не тільки українцям, але й усьому світу. Однак через певні життєві проблеми довелося переписати сценарій й робити зйомки в Україні.

«На наш погляд, може й краще, що ми не поїхали за кордон, бо таким чином змінили стиль й форму кінострічки. Зараз це стало більш українським поетичним кіно», - продовжує чоловік.

Наразі команда проводить тури з показом фільму по багатьох містах України. Деякі з них обрали не просто так, тому що є й ті, які відіграли головну роль у творчій діяльності Кричевського. Це, зокрема, Харків, Київ та Львів.

Після Полтави творці кінострічки прямують з прем’єрним показом до Одеси, а вже по завершенню туру, фільм, ймовірно, транслюватимуть по телебаченню на двох національних телеканалах України.

Для довідки:

  • Режисер фільму – Сергій Заболотний, відомий своїми режисерськими («Свідок Женя», «Чорнобиль 3828») і продюсерськими роботами («1945», «Плавильний котел»).
  • Сценарій до фільму написав Ігор Кобрин – уславлений режисер, автор знаменитих документальних фільмів «Собор на крові», «Хлібна гільйотина», «1941: Заборонена правда».
  • Продюсерка Валентина Подгорна – голова благодійного фонду «ДАР», продюсерка декількох документальних фільмів і відома в Харкові театральною діяльністю, зокрема в театрі «Мадрігал».
  • Оператор-постановник – Павло Попков, який знімав нашумілі українські та міжнародні документальні фільми «Маріуполь – місто нескорених», «Ніл Хасевич. Мистецтво волі», «Yuriy, el ceramista».
  • Художником-постановником виступив Сергій Маслобойщиков – відомий сценограф, кіно- та театральний режисер (вистави «Verba» за «Лісовою піснею» Лесі Українки, «За двома зайцями», фільми «Шум вітру», «Свій голос»).
  • Музику до фільму написали Сергій Фоменко (популярний музикант, співак, композитор і автор пісень, лідер гурту «Мандри») та Роман Гриньків (славнозвісний бандурист, лавреат численних міжнародних і всеукраїнських конкурсів).
  • Графіку зробив харків’янин Олексій Чекаль – автор офіційної символіки Православної Церкви України, знаний у світі каліграф, дизайнер, який працював над проєктами для Вселенського патріарха Варфоломія, Оксфордського університету…

Нагадуємо, що у Полтаві в ЦКД відбувся показ благодійної вистави "Замок Броуді" від Народного театру "На Павленках".

Стежте за усіма новинами у нашому Telegram.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кінострічка #показ #Василь Кричевський #Полтава
Оголошення
live comments feed...