Сорочинський ярмарок

Столицею ярмарків нашого краю у 19 столітті була Полтава, зі своїм відомим Ілллінським ярмарком.

Столицею ярмарків всієї України сьогодні є Сорочинський ярмарок.

Саме завдяки таланту нашого славного земляка Миколи Гоголя, про Сорочинський ярмарок тепер знає увесь світ. Це просто вдячність шляхетної людини, письменника своєму місцю народження. Тому що за часів Миколи Гоголя Сорочинський ярмарок був одним із багатьох в Україні. Тільки в Миргородському повіті їх тоді проходило 65, в самих Сорочинцях – 5.

Полтава середини 19 століття не тільки утримувала, а й далі утверджувала значення одного з провідних центрів української культури, разом з цим поступово змінювалась економіка міста.

Та все ж губернському місту, як торгівельному центру, було ще дуже далеко до повітових Ромен, де тільки ярмарків загальнодержавного значення за рік проходило 4, а жоден з полтавських до таких не належав. Іллінський ярмарок було засновано в Ромнах у 17 столітті. За товарообігом він був третім у Російській імперії – після Ірбітського та Нижньогородського. Цивільний губернатор Олександр Аверкієв (1840-1843) у звіті про стан Полтавської губернії висловив думку про перевід ярмарки з Ромен до Полтави, він писав: «Повітове місто нічим не знамените повинно поступитись своєму губернському місту, яке вимагає особливого піклування до його покращення».

Реалізував цю ідею останній полтавський генерал-губернатор Сергій Кокошкін (1847-1856). Це відбулося 6 липня 1850 року. «Іллінка» почала «працювати» на Полтаву. Це був один з найстаріших ярмарків України, - він вдихнув нове життя, надав нових сил місту.

Ярмарок – це за походженням німецьке слово, буквально означає щорічний торг. Але це просто сухе слово – торг. Нам сьогодні важко збагнути, яким був емоційний вплив ярмарку на людей 150-200 років тому. Адже як тоді так і зараз ярмарок – це свято народних традицій, свято пісні, танцю, свято гумору, традиційних могоричів після купівлі – продажу, ну звичайно і товарів. Тому Микола Гоголь писав: «І чого тільки нема на тому ярмарку! Так, що хоч би в кишені було рублів із 30, то й тоді б не закупить усього ярмарку!». Так то було колись. Наводимо ціни за 1782 рік. Перша колонка в царських рублях, асигнаціями і в мідних грошах; друга – у срібних рублях. Для порівняння денна зарплата робітника тоді становила 0,7 – 1,75 рублів, а з волом – 1,75-2,5 рублів.

Зерно (т.):

Пшениця

9,53 – 12,7 руб.

2,72 – 3,63 руб.

Жито

3,56 – 6,85 руб.

1,02 – 1,96 руб.

Ячмінь

2,98 – 4,97 руб.

0,85 – 1,42 руб.

Овес

2,77 – 4,62 руб.

0,79 – 1,32 руб.

Просо

13,61 – 20,42 руб.

3,89 – 5,83 руб.

Гречка

7,44 – 9,53 руб.

2,13 – 2,72 руб.

Борошно (ц.):

Житнє

1,47 руб.

0,42 руб.

Пшеничне

2,14 руб.

0,61 руб.

Вівсяне

1,34 руб.

0,38 руб.

Крупи (ц.):

Пшенична

3,43 руб.

0,98 руб.

Гречана

3,51 руб.

1,00 руб.

Пшоно

3,43 руб.

0,98 руб.

Ячна

0,76 руб.

0,22 руб.

Вівсяна

0,84 руб.

0,24 руб.

Хліб печений (кг.):

Житній

2,2 коп.

Ситний

4,4 коп.

М’ясо (кг.):

Свинина

3,66 коп.

Яловичина

3,66 – 4,88 коп.

Баранина

2,44 коп.

Сало

7,33 – 9,77 коп.

Кури (шт.)

8 – 10 коп.

Качки (шт.)

8 – 10 коп.

Гуси (шт.)

16 – 20 коп.

Масло (кг.)

4 – 6 коп.

Олія (л.)

4 – 5,25 коп.

Мед (кг.)

11 – 15,25 коп.

Сіль (кг.)

2,44 – 4,88 коп.

Риба (кг.):

Оселедці

5 коп.

Свіжа

7,3 коп.

Осетер в’ялений

24,4 коп.

Ікра паюсна

61 коп.

Цибуля (вінок):

Великий

20 коп.

Малий

15 коп.

Сливи (відро)

12 – 16 коп.

Вишні (відро)

15 – 45 коп.

Дьоготь (відро):

чистий

2 руб.

смоляний

0,6 руб.

Горілка (л.)

23 коп.

Пиво (л.)

1,5 коп.

Кінь робочий

25 – 70 руб.

7 – 20 руб.

Пара волів

30 – 80 руб.

8 – 23 руб.

Ревізька душа

200 – 250 руб.

60 – 70 руб.

Перевезення (за тонно-кілометр):

Борошно

1,07 – 1,33 руб.

Овес

0,87 – 1,13 руб.

Крупа

1,46 – 1,73 руб.

Різна клажа

36 коп.

Із установленням радянської влади ярмарковий рух в Україні припинився.

Сорочинський ярмарок відродився в 1966 році, і саме геній Миколи Гоголя сприяв його відродженню.

Ярмарок триває 5 днів. Але за цей час його щоразу відвідує до мільйона гостей. Також багато високоповажних осіб нашої держави та інших країн. На ньому побували чотири президенти України – Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович. Усі голови Верховної ради, і Прем’єр-міністри, за винятком Ю. Тимошенко.

У 2005 році організатор ярмарки Світлана Свищева отримала у Парижі престижну нагороду – Золоту премію П’яти континентів за якість і найвищу майстерність, а сам ярмарок - світове визнання.

Вперше в історії незалежної України на Сорочинському ярмарку в 2006 році відбувся виїзний раут міжнародних дипломатичних місій у нашій країні, в якому взяли участь представники 25 держав світу. Національний Сорочинський ярмарок сьогодні – це відомі торгові марки, виробники та підприємства. Для них створені найкращі умови:

 Підготовлено 16 гектарів виставково-ярмаркового майдану;

 Презентуються усі досягнення народного господарства: машинобудування, промислове обладнання, будівельні послуги та матеріали, легка промисловість, агропромисловий комплекс та його продукція, вироби народних майстрів, офісна техніка, преса, поліграфічні та рекламні послуги;

 Працює прес-центр;

 На кожного відвідувача чекає дивовижна феєрія: « сам Микола Гоголь» разом зі своїми героями на справжніх волах відкриває ярмарок.

Зі сцен та малих майданчиків відкривається багатогранний вимір українського фольклору: каруселі, казкові герої і веселі пригоди для маленьких відвідувачів. Концерти за участю зірок української та зарубіжної естради і численні конкурси, розіграші і інші розваги. Ну іншими словами:

Ложки мед і пироги

Ще й намиста дорогі

Хто купля, хто продає

А хто байдики б’є.

Перший хоче більше взять

Другий дума сторгувать

Третій хвалить так і сяк

Бо куштує на дурняк.

Ярмарок! Ярмарок!

Сорочинський ярмарок

Ярмарок! Ярмарок!

Душу звеселя.

Ну чого лише нема!

Є ковбаси і корчма

Є тут юшка з карася

Ще й городина уся!

Тут і борошно й зерно

Ситець, шовк і полотно

Той везе, а той несе –

Тільки ж дорого усе.

То ж побувайте! Обов’язково! І…поки не поїсте на ярмарку -

Полтавських галушок,

Лубенських потапців

Миргородських вареників

Кременчуцької юшки з рибою

Решетилівських шуликів

Опішнянських гречаників

Гадяцького кулішу

Хорольских пшоняників

Диканської затірки

Сорочинських сластьон

З ярмарку ні ногою!!!

А потім познайомтесь з селом Великі Сорочинці…селом у серці Полтавщини, генетичним магнітом України, який притягнув до себе великі постаті і великі долі, зеленою перлиною на голубій тарелі Псла під соняшниковим сонцем поколінь.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
186 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Культура
Вже 3 листопада у Villa Крокодила відбудеться довгоочікуваний концерт гурту KAZKA. 0532 розіграє для вас 2 квитки на своїй сторінці у Фейсбук! Для того, щоб взяти участь у розіграші, треба виконати дві прості умови: 1. Зайти за цим посиланням https://www.0532.ua/afisha/full/11101 і натиснути зелену кнопку «Я рекомендую»2. Вподобати пост, зробити перепост допису на свою сторінку, бути підписаним на 0532 у ФБ. Уважно виконуйте всі умови конкурсу!! Розіграш з...
Пригоди
Трагічна пригода сталася 22-го жовтня у Кременчуці. 6-річний хлопчик перекинув на себе ємність із окропом. Внаслідок цього дитина отримала опіки правої ноги І-ІІ ступеню. Хлопчика госпіталізували до місцевої лікарні у стані середньої тяжкості. Про це повідомляє управління з питань цивільного захисту населення.   Нагадаємо, раніше на Полтавщині госпіталізували дитину із рукою у м'ясорубці.
Суспільство
Управління Служби безпеки України в Полтавській області попередила полтавців про небезпеку з боку диверсантів і терористів. Тому силовики закликали нас бути пильними і відповідальними. СБУ просить полтавців інформувати правоохоронців у випадках: появи в регіоні осіб, які проявляють підвищений інтерес до військових об'єктів, місць масового перебування людей, підприємств, об'єктів транспортної інфраструктури, будівель органів державної влади та місцевого сам...
Суспільство
На сьогодні найбільш поширене захворювання очей – катаракта. Які причини цієї хвороби й методи лікування? Ці та інші питання стали предметом нашої розмови з головним лікарем офтальмологічного центру «Іріс», офтальмохірургом вищої категорії Тетяною Вікторівною Д’яконовою. – Тетяно Вікторівно, що це за захворювання – катаракта, та які причини її появи? – Катаракта – це помутніння кришталика – лінзи, розташованої всередині ока між райдужкою і склоподібним тіл...
Суспільство
22-го жовтня у Полтаві провели акцію «Україна! Намалюй життя в любові». Її цього дня організували і провели у різних містах країни. На вулицях нашого міста до акції долучилися поліцейські управління наркозлочинності, патрульні та представники громадської організації «Сім доріг». Разом вони зафарбували у 7 мікрорайонах міста написи із оголошеннями про продаж наркотиків. Натомість, написали мотивуючі гасла: «Цінуй життя», «Кохай», «Поважай батьків», «Модно...
Пригоди
Про це 22 жовтня під час апаратної наради у Полтавській міській раді розповіла начальник управління у справах сім’ї молоді та спорту Олена Ромас. Чиновник повідомила, що тренер – майстер спорту із художньої гімнастики, працювала тренером у одній із шкіл міста із 2014-го року, сама вона – переселенка із Донецька. Раніше скарг із боку батьків на неї не було. Того дня тренувалися діти 2008-2009 року народження – готувалися до поїздки у Харків. І під час трен...
Кримінал
Протягом минулих вихідних патрульні поліцейські виявили 8 водіїв з ознаками сп’яніння. У одного із керманичів рівень алкоголю перевищував допустиму норму (0,2 проміле) у 15 разів (3.02 проміле). Нагадаємо, у ніч із суботи на неділю нетверезі водії спричинили 2 ДТП, у одному із них постраждали люди. На всіх порушників, які керували авто напідпитку, інспектори склали протоколи за ст.130 КУпАП та відсторонили їх від керування. Патрульна поліція наголошує, що...
Суспільство
За прогнозами полтавських синоптиків з обласного гідрометцентру 24-25 жовтня у Полтаві очікується сувора погода з дощем і снігом. Пориви холодного вітру суттєво знизять температуру повітря, до +5 +9 градусів. Прогноз синоптиків сайту Sinoptik.ua суттєво відрізняється від вироку полтавських метео-гуру і каже, що 24-25 жовтня у Полтаві очікується невеликий короткочасний дощ. Щоправда, температуру також передбачають низьку – у межах 4-9 градусів тепла.
Суспільство
21-го жовтня до Полтави приїздять голова правління «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін та експерт «Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна» Микола Малуха. Розповідають про проект “Ціна держави”, у якому вони об’їжджають 15 великих міст України і розповідають місцевим жителям – скільки та куди держава витрачає їх податків. Полтавець у рік заробляє близько 60 тисяч. І стільки ж сплачує державі Спілкуючись із представниками полтавських ЗМІ...