• Головна
  • П’ять причин, чому Катерина Ямщикова зможе (не зможе) змінити ситуацію у Полтаві на краще (ОПИТУВАННЯ)
18:30, 9 серпня 2023 р.
Надійне джерело

П’ять причин, чому Катерина Ямщикова зможе (не зможе) змінити ситуацію у Полтаві на краще (ОПИТУВАННЯ)

П’ять причин, чому Катерина Ямщикова зможе (не зможе) змінити ситуацію у Полтаві на краще (ОПИТУВАННЯ)

Ну що ж, після тривалої, але уривчастої ери Мамая (із перервою на кількарічну еру Шамоти) та нетривалої епохи Карпова у Полтаві наступила нова ера – ера Ямщикової. До речі, ось тут ми розповідаємо про її кар’єру

Катерина Ямщикова під час наради у Полтавській міській раді 9 серпня 2023 року (Фото - 0532.ua).

Депутатка стала секретарем Полтавської міської ради і фактично очолила місто як в.о. міського голови у, м’яко кажучи, непростий час. В Україні десятий рік триває війна (другий рік – повномасштабна), а у Полтаві чи не стільки ж років триває затяжна політична криза. У цьому матеріалі автор хоче поміркувати над питанням – чи вдасться Катерині Ямщиковій змінити ситуацію у Полтаві (на краще, звісно ж) попри вже названі та ще неназвані перепони. Одразу уточню, що цей матеріал без претензії на глибоку аналітику є виключно думками автора, який, як і більшість полтавців, хотів би вірити, що прихід нового керівника/керівниці міста має все кардинально змінити у найкоротші терміни. Я теж мрію вже завтра прокинутися у якісно іншій Полтаві. У Полтаві із хорошими дорогами, рівними тротуарами, прибраними вулицями, охайним громадським транспортом та красивими міськими парками. Я навіть вірю, що Катерина Ямщикова також мріє прокинутися у такому ж місті та щиро прагне зробити все від неї можливе, щоб це реалізувати на практиці. Але існують об’єктивні фактори, які, на думку автора, завадять їй це зробити.

По-перше, як казав Леонід Кучма: «Це ж було вже!» Дійсно, у політичному житті Полтави аналогічна ситуація була і то, зовсім недавно – п’ять років тому. 14 вересня 2018 року 29 депутатів міської ради із фракцій «БПП», «Рідне місто», «Свобода», «Самопоміч» та «СДП» проголосували за усунення із посади Олександра Мамая.

Едуард Волков 14 вересня 2018 року зачитує проект рішення про усунення з посади Олександра Мамая (Фото - 0532.ua).

На тій же сесії 27 депутатів проголосували за обрання Олександра Шамоти секретарем Полтавської міської ради.

Олександр Шамота - секретар Полтавської міської ради та в.о. міського голови у 2018-2020 рр. (Фото - 0532.ua)

Тоді саме навколо Шамоти обєдналася ситуативна більшість. У підсумку Олександр Шамота два роки був номінальним керівником Полтави. Чому лише номінальним? Тому що реальну владу у місті розподілили між представниками фракцій, які входили до ситуативної більшості. Також фракції делегували своїх представників на посади заступників міського голови. Тому про якусь самостійну політику Олександра Шамоти говорити не доводилося. Можна по-різному оцінювати той дворічний період, але констатуємо, що "Полтавою майбутнього" місто не стало. Не вистачило часу, інших ресурсів чи спільного бачення серед членів коаліції – це вже інше питання.

Через майже п’ять років історія повторилася майже один в один. Із посади спершу прибрали Олександра Мамая (щоправда, цього разу не голосуванням, а за рішенням суду – Авт.), а потім - і його тимчасового наступника Андрія Карпова.

28 липня 2023 року 31 депутат із фракцій "За майбутнє", "Рідне місто", "Слуги народу", "Партії простих людей", "Свободи" та колишньої "ОПЗЖ" проголосував за дострокове припинення повноважень та звільнення з посади Андрія Карпова. За півтори години Катерину Ямщикову обрали новим секретарем міськради 28-ма голосами «за».

Цікаво, що і у 2023-му, як і п'ять років тому, увесь процес модерував той-таки Едуард Волков із "Рідного міста", який, нагадаємо, є юристом за фахом.

Едуард Волков 28 липня 2023 року перевертає скриньку із бюлетенями для проведення підрахунку (Фото - 0532.ua).

До цієї точки Катерина Ямщикова повторює шлях Олександра Шамоти. І може продовжити паралель, ставши в.о. міського голови без реальної влади та можливості щось змінити у місті. Втім, ситуації все ж таки не повністю тотожні, тому спробуємо проаналізувати шанси Ямщикової на успіх. Оскільки автор все ж таки більше оптиміст, то почнемо із позитивних факторів. Вони також є, як це не дивно.

Пять причин, чому у Катерини Ямщикової ВИЙДЕ змінити Полтаву

Тому що гірше немає куди

Такий собі аргумент, але його не можна не згадати. Полтава настільки загальмувала (чи відкотилася назад?) у своєму розвитку, що, здається, гірше вже просто немає куди. Тому зараз будь-який новий керівник міста, який бодай що-небудь дійсно буде робити, зможе змінити Полтаву на краще. Прикладом є цьогорічне літо: спершу ми жахнулися, коли місто по вуха заросло бур’янами, а зараз радіємо, коли всі ці хащі нарешті почали косити.

Приналежність до провладної партії «Слуга народу»

Це – один із найбільш важливих факторів. Місто зможе розвиватися набагато швидше та матиме для цього більше ресурсів, якщо зможе приймати участь у міжнародних, всеукраїнських та обласних проектах. А ці проекти є, навіть в умовах війни. Просто за ситуації, коли Андрій Карпов не спілкувався із головою ОВА Дмитром Луніним, складно було уявити, як область зможе допомогти місту розвиватися. Зараз такі можливості з’явилися. Дмитро Лунін про нову очільницю міста відгукується дуже компліментарно, та й приналежність до однієї політичної сили, очевидно, дається взнаки.

Начальник Полтавської ОВА Дмитро Лунін, Катерина Ямщикова, віце-прем'єрка Ірина Верещук (Фото із Facebook сторінки Катерини Ямщикової).

Крім цього, у Катерини Ямщикової точно буде підтримка на рівні представників Полтавщини у Верховній Раді, принаймні, Марини Бардіної – точно.

Катерина Ямщикова та нардепка Марина Бардіна (фото із Facebook-сторінки Ямщикової).

Молодість, амбіційність та активність

Автор дійсно вважає усі ці критерії неабиякою перевагою. Катерині Ямщиковій - 32 роки. Вона – молода та амбіційна. І точно захоче довести і самій собі, і усім іншим, що може впоратися із великим проектом під назвою «Полтава». Олександр Мамай нічого і нікому доводити не збирався – його електорат і так голосує за нього, незалежно від того – у якому стані перебуває місто. Якщо якісь амбіції були у Андрія Карпова, то реалізувати їх він не встиг.

Навіть критики Ямщикової визнають, що на своїх попередніх місцях роботи вона завжди була активною (іноді, за відгуками, навіть гіперактивною – Авт.). Чи це стосується «Львівської кав’ярні», чи її роботи заступником директора парку «Перемога», чи у краєзнавчому музеї.

Катерина Ямщикова у приміщенні краєзнавчого музею із колишнім начальником Полтавської ОДА Олегом Синєгубовим (Фото із Facebook сторінки Катерини Ямщикової).

Якщо Ямщиковій вдасться зберегти таку ж бурхливу енергію та перенести її на вирішення проблем у місті, то це дасть результат. Звісно, за наявності ресурсів та підтримки з боку депутатів.

Підтримка більшості

Найбільш суперечливий, як на мене, пункт, але він має місце. Принаймні, поки що. У голосуванні за призначення Катерини Ямщикової секретарем міської ради обєдналися представники різних політичних таборів. Звісно, у кожного була своя мотивація. Менше із тим, якщо Ямщиковій вдасться зберігати коаліцію впродовж достатньо тривалого часу і голосувати необхідні рішення на сесіях, це може стати початком виходу Полтави із політичної кризи.

(До речі, перевірити лояльність депутатів можна буде вже наступного тижня, коли Катерина Ямщикова планує скликати першу свою сесію у якості секретаря - Авт.)

Гадаю, депутати теж втомилися від політичної турбулентності, постійних переформатувань більшості. І їм теж хочеться продемонструвати своїм виборцям не політичні розбірки у міській раді, а цілком реальний результат у вигляді якісних змін у місті. Чому б не почати зараз?

Депутати чекають на завершення підрахунку голосів під час обрання Катерини Ямщикової секретарем міської ради (Фото - 0532.ua)

Пять причин, чому у Катерини Ямщикової НЕ ВИЙДЕ змінити Полтаву

Війна

Катерина Ямщикова виконує Державний Гімн України після завершення сесії 28 липня 2023 року (Фото - 0532.ua)

Головне причина, яку не можна не озвучити. У час повномасштабної війни розвитком міста особливо не позаймаєшся. По-перше, якщо спрямовувати фінансування на дороги, парки, дитячі майданчики та іншу комуналку, а не на ЗСУ, ризикуєш одразу наразитися на хвилю критику. І виправданої, і ні. Збалансувати на тому, що місту навіть у час війни потрібно жити і турбуватися про «господарку» практично неможливо. Все одно твої політичні опоненти подадуть це так, що ти замість забезпечення армії кладеш асфальт на вулицях ("чи не для російських танків?").

Якби не було війни, представники «Слуги народу» цілком виправдано захотіли б зробити із Полтави показову картинку і спрямувати до міста максимальні суми підтримки із бюджету. Зробити кілька сучасних парків, покласти кілька нових тротуарів чи збудувати новий фонтан (або хоча б – запустити старі). Проте у час війни це все сприйматиметься зі знаком «мінус». Хіба що... війна закінчиться і тоді цей фактор перестане бути визначальним.

Андрій Карпов та Олександр Мамай

Андрій Карпов після його усунення із посади секретаря повернувся до більш звичної та зручної для нього ролі блогера та інтернет-троля. Можна скільки завгодно говорити про те, що основна частина його інтернет-аудиторії живе не у Полтаві та уяви не має про політичні розклади у місті. Менше з тим, пости Карпова про «захоплення влади зеленими» та «узурпаторку» Ямщикову набирають сотні лайків, репостів та коментарів. Із першого дня Карпов коментує у соцмережах кожен крок своєї наступниці Ямщикової (зроблений чи незроблений). І буде продовжувати. Принаймні, психологічний тиск на нового секретаря міської ради це буде чинити постійно.

Андрій Карпов веде стрім під час сесії 28 липня 2023 року, у той час, як Катерина Ямщикова відкриває засідання (Фото - 0532.ua).

Щодо Олександра Мамая. Так, його усунули від влади вже вдруге за останні п’ять років. Але хто сказав, що після юридичного усунення він втратив фактичний вплив на місто? Принаймні, увесь час нетривалого правління Андрія Карпова залишалося враження, що з-за його плеча постійно визирає Олександр Федорович. Так і зараз. Як гадаєте, хто контролює Полтаву – Катерина Ямщикова, яка тиждень працює секретарем міської ради, чи Олександр Мамай, який був міським головою три останні каденції, має у раді своїх заступників, десятки призначених ним чиновників та найбільшу фракцію на додачу? Так, із 2020 року, коли відбулися вибори, багато чого змінилося. Але хто із команди Мамая дійсно перейшов на бік опозиції, а хто, насправді, досі зберігає йому вірність?

Олександр Мамай під час брифінгу після сесії у січні 2021 року (Фото - 0532.ua)

Завищені очікування

Більшість полтавців уяви не мають, як працює міська рада чи будь-який інший орган місцевого самоврядування. І чимало прихильників Ямщикової щиро вірять, що вона зможе змінити Полтаву своїми одноосібними рішеннями. Насправді, це не так. Без підтримки депутатами її проектів рішень на сесії, без виконання прийнятих рішень чиновниками із кабінетів міської ради влада Ямщикової може виявитися ефемерною. Тому все, у першу чергу, залежатиме від стабільності більшості у міській раді.

Порожня сесійна зала міської ради перед засіданням 28 липня 2023 року і місце для голосування одного із депутатів (Фото - 0532.ua)

Нестабільність більшості

Так, під час скидання Карпова та обрання Ямщикової депутати різних фракцій ситуативно обєдналися. Але на скільки вистачить їх єдності? Ямщикова для всіх виглядає привабливою (маю на увазі, в якості політика) лише доти, доки не влазить у сферу інтересів тієї чи іншої політичної сили. Якщо завтра вона захоче змінити заступників, які дісталися їй у спадок від Олександра Мамая, чи проголосує за це фракція «За майбутнє», яку Мамай же у цю раду і завів? А якщо Ямщикова не буде змінювати заступників Мамая, то наскільки довго її підтримуватиме фракція «Рідного міста», яка б хотіла бачити у владних кріслах своїх представників? Як довго підтримуватиме Ямщикову Сергій Каплін та його група депутатів? Зрештою, як довго за рішення, ініційовані Ямщиковою, готові будуть голосувати навіть її колеги по фракції "Слуги народу", які і до цього не вирізнялися монолітністю?

Депутати із фракції "За майбутнє" Віктор Булат, Максим Медведєв та Олександр Калуцький під час сесії 28 липня 2023 року (Фото - 0532.ua)

Влада Співак та Сергій Каплін із "Партії простих людей" на сесії 28 липня 2023 року (Фото - 0532.ua). 

Депутати із фракції "Слуги народу" Сергій Марюхненко, Євгенія Янко та Антон Ярмолюк представляють інший табір, але за обрання Ямщикової проголосували (Фото - 0532.ua).

Замість висновків

Як полтавець, якому не байдужа доля міста, автор би хотів, щоб у Катерини Ямщикової вийшло. Втім, об’єктивна реальність схиляє до того, що змінити Полтаву на краще їй, скоріше за все, не вдасться. Принаймні, поки що не бачу можливою ситуацію, за якої вона зможе змінити команду у міській раді – заступників, ключових чиновників і при цьому зберегти підтримку більшості у сесійній залі. Якщо ж цього не зробити одразу, ми отримаємо нову очільницю міста із командою старого мера (і зараз – не про вік Олександра Федоровича – Авт.).

Тому прогнозую, що найближчим часом ми побачимо багато активності та ініціатив від Катерини Ямщикової, які невдовзі приречено потонуть у бюрократичному болоті міської ради (хіба що вже найближчим часом стануть якісь історичні події на військовому або дипломатичному фронті - Авт.).

Автору також була б цікавою думка читачів 0532.ua. Ви можете проголосувати у нашому традиційному опитуванні (воно знаходиться під матеріалом). На вашу думку, вийде у Катерини Ямщикової чи ні? Чи вважаєте, що потрібно було лишити секретарем Андрія Карпова? Чи все ж таки чекаєте на четверте пришестя Олександра Мамая? Опитування анонімне, тому щиро запрошую проголосувати без загрози вашій конфіденційності.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Так
49,8%
Ні
40,9%
Верніть Карпова
4,6%
Повернеться Мамай - і все наладиться
4,6%
#Полтава #місто #Ямщикова Катерина #міська рада #Мамай Олександр #Карпов Андрій
Оголошення
live comments feed...