15:35, 7 серпня 2013 р.

Обережно, кліщі!

У погожі теплі дні багато людей надає перевагу відпочинку на свіжому повітрі, прогулянці в парку, пікніку у лісі або на дачі. Ніхто з відпочиваючих не очікує неприємностей, але вони можуть статися, оскільки триває пора кліщів.

До речі, на Полтавщині чисельність іксодових кліщів постійно зростає, що можна пояснити сприятливими соціобіогенними факторами: тепла зима, волога весна, висока чисельність дрібних гризунів, переселення лісових птахів у міські парки та сквери, адже саме вони є переносниками та основним джерелом живлення кліщів.

Своїм укусом кліщ, окрім неприємних відчуттів, може призвести до таких інфекційний хвороб як кліщовий енцефаліт, кліщовий поворотний тиф, туляремія, кліщовий бореліоз.

Іксодові кліщі, які є переносниками зазначених інфекцій, є досить агресивними по відношенню до людини. Кліщ, що присмоктався, може утримуватись на тілі понад 10 днів і розміри його збільшуються за цей час у 120-200 разів. Найчастіше кліщі присмоктуються до шкіри голови, шиї, пахових областей живота. Слід пам’ятати, що процес присмоктування кліща до шкіри людини є безболісним і звичайно проходить непоміченим, тому що кліщ виділяє знеболювальну речовину, а потім ще й цементуючу. Недарма кажут: «Присмоктався, як кліщ». Введення хоботка призводить до механічного пошкодження тканини і кровоносних судин, внаслідок чого навколо місця укусу утворюються множинні крововиливи і запальний осередок. Разом зі слиною паразит може передавати збудник, який викликає бореліоз.

Кліщі активні в природі з березня по листопад місяць.

Найризикованішим періодом, з погляду шансів поширення хвороби Лайма, вважається період із травня по серпень. У весняно-літньому періоді кліщі дуже активні, оскільки люди проводять більше часу на відкритому повітрі.

Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ), синоніми: хвороба Лайма, Лайм-бореліоз, – інфекційне трансмісивне природно-вогнищеве захворювання, збудниками якого є спірохети комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato, а переносниками – іксодові кліщі.

Від хворої людини до здорової збудники цих хвороб не передаються.

Інкубаційний період від інфікування до проявлення симптомів сягає 1-2 тижні, але він може бути значно меншим (декілька днів), чи довшим (місяць і більше).

На початкових стадіях хвороба проявляється так званою «мігруючою еритемою» – почервоніння у вигляді кільця, яке має тенденцію до збільшення. Також хворого можуть турбувати головний біль, слабкість, гарячка, що досить часто помилково сприймають за гостру респіраторну вірусну інфекцію.

Якщо хворобу не лікувати, то в патологічний процес можуть бути задіяні суглоби, серце, а також нервова система. В більшості випадків, коли діагноз та лікування проводяться на ранніх стадіях хвороби, вказані симптоми ліквідуються. Несвоєчасне звернення за медичною допомогою може призвести до хронізації, коли хвороба важко піддається лікуванню.

У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. В разі появи «мігруючої еритеми», терміново звернутися до лікаря, незалежно від самопочуття. Не рекомендується видаляти кліщ самостійно, для цього найкраще звернутися до травмпункту.

Якщо такої можливості немає, то зняти кліща можна й самостійно. Для цього на шкіру навколо кліща потрібно поставити обручку і залити туди рослинне масло, спирт або одеколон. Кліщ, позбавлений доступу повітря, через деякий час вийде сам. Ну, а якщо кліщ не вийшов, то необхідно на хоботок кліща накинути петлю з міцної нитки, розгойдуючи з боку в бік, витягнути паразита. Після видалення кліща ранку необхідно змастити йодом.

Чим раніше виявите кліща і видалите його, тим меншу небезпеку він становить для Вас.

Знятого кліща бажано доставити для видової діагностики до територіального або обласного лабораторний центр Держсанепідслужби України, де визначать видову приналежність та наявність або відсутність його інфікованості збудниками хвороби Лайма. Для цього кліща поміщають в чисту, суху ємність, що щільно закривається, зі злегка зволоженим шматочком вати або паперовою серветкою на денці.

У останні десятиліття значення Хвороби Лайма в світі постійно зростає в зв’язку з заносом птахами заражених кліщів на нові території, розширенням розповсюдженості та зростанням численності кліщів у результаті екологічних змін (людської діяльності).

В Україні епідемічна ситуація з хвороби Лайма (ХЛ) залишається несприятливою. Інфікування людей реєструються у всіх 25 областях та АР Крим. За 6 місяців 2013 року захворіло 382 особи, що на 9,14% більше за аналогічний період минулого року.

В Полтавській області за 2013 рік зареєстровано 20 випадків хвороби Лайма (1,36 на 100 тисяч населення), що на 5 випадків більше, ніж у минулому році.

Всього в області налічується 133 населених пунктів, ензоотичних з ІКБ на усіх 28 адміністративних територіях області.

Найбільш простими та надійними засобами профілактики захворювань, які передаються кліщами, є заходи, направлені проти нападу кліщів – застосування репелентів (аерозолі, лосьйони, розчини) і використання засобів індивідуального захисту.

При відвідуванні місць, де можлива наявність великої кількості кліщів необхідно одягати світлу однотонну одежу з довгими рукавами, яка щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів, користуватися головним убором.

Самостійний та взаємний огляди необхідно проводити під час прогулянки кожні дві години.

Прийшовши додому необхідно детально обстежити усі частини тіла та одяг на предмет знаходження кліща. Знятий одяг, білизну, ретельно оглянути, випрати та випрасувати.

Місце для привалів на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок в радіусі 20-25 м.

Дізнавшись, як можна запобігти зустрічі з кліщами, Ви можете спокійно відпочивати та насолоджуватись єднанням з природою.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...