• Головна
  • Полтавців запрошують на концерт бандуристів
19:30, 14 лютого 2023 р.
Надійне джерело

Полтавців запрошують на концерт бандуристів

Полтавців запрошують на концерт бандуристів

3 лютого   минає 70 років з дня народження видатного кобзаря Миколи Будника.

З цієї нагоди у Полтавському художньому музеї «Галерея мистецтв» відбудеться вечір за участі відомих бандуристів Миколи Товкайла, Костя Черемського, Назара Божинського, Сергія Волченка.

Захід пройде 18 лютого о 14 годині

Довідково:

Мико́ла Петро́вич Бу́дник

(нар. 3 лютого 1953, с. Сколобів, Володарсько-Волинський район, Житомирська область — 16 січня 2001, Ірпінь, Київська область) — кобзар, панмайстер (панотець) Київського кобзарського цеху, бандурист, майстер народних музичних інструментів, художник, поет.

Народився Микола Будник 3 лютого 1953 р. у с. Сколобів Володарськ-Волинського району на Житомирщині.

Чотирнадцятирічним хлопцем пішов із села в широкий світ у пошуках свого місця в ньому. Міняв професії, місця роботи й перебування. Довший час працював фрезерувальником на київському заводі «Арсенал». Захоплювався малюванням.

В 1980-тих роках навчається грати на старосвітській бандурі в Георгія Ткаченка.

Відновив 17 різновидів традиційних народних інструментів. Серед них: вересаївська кобза (по описах М. В. Лисенка), бандура, шоломовидні гусла, деякі типи колісних лір тощо.

Інструменти що їх більше сотні зробив Микола Петрович, насьогодні є одними з найкращих серед бандуристів по всьому світі. Зберігаються і звучать у музеї Шевченка у Каневі, у Н'ю Йорку, Полтаві, Харкові, Києві та інших містах.

Разом із Миколою Товкайлом та іншими учнями Г. К. Ткаченка відтворив творчу організацію Київський кобзарський цех, де відновив традиційні форми кобзарювання в сучасних умовах, виступаючи на вулицях і майданах, біля церков, манастирів та в інших людних місцях.

Автор підручника-самовчителя з виготовлення народньої бандури та основ гри (виданий вже після смерти, 2013), вчитель і правчитель багатьох нині відомих кобзарів.

1980 — почав учитися грати на бандуру в Георгія Ткаченка, від якого перейняв кобзарську школу разом з Миколою Товкайлом, Сергієм Радьком та іншими. Почав виготовляти бандури класичного народнього зразка.

Учнями М. Будника є, зокрема такі відомі бандуристи як Кость Черемський, Олесь Санін, Тарас Компаніченко, Тарас Силенко, Едуард Драч та багато инших. Майстри народних інструментів, що є учнями М. Будника: Олександр Кіт (Абишев), Русалім Костина, Павло Зубченко, Іван Кушнір та інші.

Мандрував кобзарським способом по всій Україні, зокрема й по Полтавщині, де мав численних приятелів серед полтавських митців. На бандурі пана Миколи грає, зокрема, відомий килимар Олександр Бабенко.

Як художник, зазнав значного впливу свого вчителя і старшого друга Миколи Тригуба, з яким вони разом ходили на пленер із саморобними етюдниками —"тринами". Часто Микола Будник писав на акварельних роботах поетичні та інші тексти, що характерно також і для Тригуба.

Як поет був автором численних віршів, "імпровізів", що покищо,нажаль, не були видані окремим виданням.

В Ірпіні збереглася хата-музей де довший час працював митець, вона включена до пам'яток місцевого значення. Там само ім'ям Миколи Будника названо вулицю.

Читайте також: Працівники Полтавської обласної ради передали автівку на фронт

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#афіша #заходи #презентації
Оголошення
live comments feed...