12:42, 29 липня 2013 р.
Ветеринарні лікарі закликають аграріїв області посилити заходи безпеки під час виробництва свинини
Африканська чума свиней (Pestis africana suum) – висококонтагіозна вірусна хвороба домашніх та диких свиней.
Характеризується високою захворюваністю 100% та раптовою летальністю у домашніх свиней від 90 до 100% через 1-7 днів після прояву хвороби.
Належить до списку А згідно з Міжнородною класифікацією заразних хвороб тварин. Для людини африканська чума свиней – безпечна.
Хвороба зареєстрована в державах Африки, Іспанії, Португалії, Франції, Бразилії, Кубі, Вірменії, Грузії, Азербайджані, Російській Федерації та Республіці Білорусь.
З початку 2013 року в Російській Федерації зареєстровано 52 осередки, в Республіці Білорусь зареєстровано 2 осередки африканської чуми свиней.
В 1977 році на території Української ССР африканська чума свиней зареєстрована вперше в Одеській області. В серпні місяці 2012 року африканська чума свиней зареєстрована в с.Комишуватка Приморського району Запорізької області. На сьогодні територія України благополучна щодо африканської чуми свиней, але загроза занесення збудника хвороби з території країн які межують з Україною залишається.
Вірус стійкий до висушування та гниття, при температурі 600С інактивується протягом 10 хвилин, але тривало зберігається в замороженому та сирому м´ясі – до 300 днів, у в´ялених м´ясопродуктах - до 140 днів, у заморожених свинних тушах – до кількох років.
В природних умовах на африканську чуму свиней можуть захворіти як домашні так і дикі свині будь-якого віку. Здорові свині заражаються при спільному утриманні їх з інфікованими вірусоносіями. Збудник передається через корм, пасовища, транспортні засоби забруднені випорожненнями хворих тварин. Використання для корму незнезаражених харчових відходів також сприяє поширенню хвороби. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, люди, домашні та дикі тварини, гризуни, нашкірні паразити (деякі види кліщів, зоофільні мухи, воші), транспорт, обладнання, які контактували з хворими свинями та трупами тварин. Природним резервуаром даної хвороби є кліщі роду орнітодорус, комарі та мухи.
Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней на даний час не знайдено. У вогнищі інфекції проводиться знищення всіх свиней у радіусі 20 кілометрів від нього. Трупи свиней, залишки кормів, допоміжний малоцінний реманент спалюють. В господарстві, в якому виявлено африканську чуму, запроваджують карантин.
Для запобігання виникнення африканської чуми свиней в сільськогосподарських підприємствах, де утримують свиней необхідно дотримуватись „закритого режиму” роботи, що передбачає:
- огороджу свиноферми суцільним парканом;
- наявність санпропускника, діючого дезбар´єру на в´їзді до свиноферми, перед входом в тваринницькі приміщення повинні бути обладнані дезкилимками;
- відсутність на території свиноферми сторонніх людей, бродячих тварин, техніки не пов’язаної з виробництвом;
- наявність забійного майданчика, бойні та окремого приміщення для карантинування тварин.
В господарствах населення, що утримують свиней, необхідно обов’язково виконувати:
- у випадках падежу тварин та при підозрі їх захворювання терміново повідомляти державну службу ветеринарної медицини;
- не допускати згодовування тваринам харчових відходів тваринного походження в не провареному вигляді;
- не допускати купівлі тварин, продуктів тваринного походження в місцях стихійної торгівлі;
- не допускати контакт власників тварин із дикими тваринами.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...