Дворянский и крестьянский банк

Живучи в нашому шаленому ритмі, ми ,поспішаючи з одного місця в інше, не помічаємо нічого навколо. В нашому місті дуже багато гарних і цікавих будинків. Вони усі різні, відрізняються за архітектурними стилями, і кожен з них пам’ятає свою історію, і долю тих людей з якими вони були пов’язані.

Дуже багато моїх гостей і навіть місцевих знайомих запитують мене завжди про гарненький будиночок по вулиці Жовтневій 39. Зараз це Управління СБУ у Полтавській області. Хоча він і казковий по зовнішньому вигляду, але в його стінах в певний час відбувалися не дуже радісні події.

У 1900 році на місці цього будинку, знаходився невеличкий будиночок, який належав Петру Павловичу Старицькому. Він народився на Полтавщині у поміщицькій сім'ї, працював потім на Кавказькій залізниці, а у 1871 році, коли вийшов у відставку, переїхав до Полтави, і був головою земської повітової управи.

Саме у цей будиночок у 1900 році переїздить з Петербурга родина Володимира Галактіоновича Короленка. З прийняттям рішення побудови приміщення для Дворянського Селянського банку будинок Старицького був знесений, і 18 червня 1903 року родина Короленка переїхала у будинок лікаря О.В. Будаговського, по вулиці Садовій.

З переведенням з Ромен у Полтаву у 1852 році велетенського Іллінського ярмарку почалася нова сторінка історії міста. Полтава перетворилася на великий центр торгівлі, пожвавішала економіка, почалося будівництво. Все це сприяло виникненню кредитних і банківських установ. У 1852 році для обслуговування ярмарку відкривається перший у Полтаві банк – відділення Харківського комерційного банку. У 1900 році у Полтаві було уже 6 кредитних установ: відділення державного банку, відділення Кременчуцького Комерційного банку, Товариство взаємного кредиту, відділення Селянського банку, відділення Державного дворянського банку, Полтавський земельний банк. Заснування кожної установи передбачало побудову нових будівель.

Один із таких будинків, що зберігся до нашого часу і є будинок Селянського дворянського банку, який побудований київським архітектором О. Кобелєвим у стилі модерн у 1909 році, і є справжньою окрасою Полтави.

Двоповерхова будівля з декоративної червоної цегли містить елементи давньоруської архітектури і відповідає загальному спрямуванню стилю модерн початку 20-го століття. У оздобленні фасадної частини будівлі застосовані мозаїчні панно, різнокольорові керамічні вставки. Головний вхід прикрашає двоскатне стрілчате крильце, в нішах якого пригорнулися статуї птиці-фенікс – давньосхідні символи відродження. До речі, О. Кобелєв – автор банківського будинку у Києві, у якому в наш час розташовувався національний банк України.

Після будівництва у Полтаві ще декількох будинків, офіційна школа віднеслася негативно до пошуків російських національних форм в архітектурі. Архітектор Л. Вайнгорт так характеризував російський архітектурний стиль будинку Селянського Дворянського банку:"Фасади стилізовані під форми російської архітектури 18-19 століть, з використанням декору в кольоровій кераміці і пластиковими бетонними деталями. Стіни фасадів оздоблені темно і червоним "кабанчиком"". Така архітектура була як би протилежної форми українському модерну Губернського земства (Полтавський краєзнавчий музей).

Першим керуючим Селянського Дворянського банку став Квітка Дмитро Костянтинович, випускник Полтавського і Петербурзького Кадетських корпусів.

Із встановленням радянської влади будинок Селянського Дворянського банку перейшов до каральних органів ВЧК. І з цього моменту починається чорна смуга в історії цього будинку. 27 вересня 1937 року разом з утворенням Полтавської області було сформоване і обласне управління КДБ. Селянський банк, у підвалах якого переховувався золотий фонд та інші цінності, після революції став місцем "переховування" кращого українського людського фонду Полтавщини.

Політичний терор проти власного народу більшовики вели, не припиняючи, з моменту захоплення ними влади. Поштовхом до репресій стали провали у здійсненні колективізації, промислового будівництва, інших заходів сталінського керівництва, вину за які поклали на "шкідників", "замаскованих ворогів", "націоналістів". У застінках будинку НКВС було винищено цвіт полтавської інтелігенції: професор В. Щепотьєв, письменники П. Капельгородский, Г. Коваленко, ректори Будівельного та Сільськогосподарського інститутів Т. Манька і І. Сердюка та багато інших.

Про жахіття, які творилися в цьому будинку, розповідав колишній "ворог народу" О. Рощинський:"У той страшний жовтень 1938 року доля нас звела в 17-ій камері – колишнього директора (Т. Манько) та його студента (О. Рощинський). Спочатку Терентій Титович мав, можна сказати, пристойний вигляд, та з кожним допитом, коли слідчі вибивали зізнання, на очах мінявся на гірше. Страшенно схуд, під очима – хворобливі синці, все обличчя заросло волоссям…А під кінець жовтня, увечері, його і ще чотирьох катерників забрали і більше я їх не бачив. Ми догадувалися, що їх "пустили в расход", бо так повторювалось часто".

Полтавський педагог і краєзнавець Анатолій Дяченко, який п’ятнадцятирічним школярем перебував під арештом у 1937 році в цьому будинку, в автобіографічній книзі "Я – син ворога народу" пише:"І тут мої спостереження перервав нелюдський скрик, який пролунав невідомо звідки. Він підняв на ноги не лише мене, а й чергового…Скрізь загрюкали двері…Почувся звук, що нагадував скрегіт металевих санчат, які тягнуть по голосу асфальту. Декілька військових побігли сходами нагору. Ми з черговим стояли майже поруч нерухомо. Я відчував, як починаючи від ступні, дерев’яніють ноги, потім живіт, спина…На другому поверсі неголосно заговорили, зарухалися, хтось комусь голосно сказав:

Передай, что следствие закончилось.

Я насмілився повернути голову. Сходами спускалося четверо. Вони майже волоком тягли щось замотане, мабуть, у синю скатертину і схоже на тіло людини і зникли за дверима, через які з двору вранці завели і мене".

Безжалісна каральна машина перемолола і тисячі доль чекістів, зокрема полтавських. Протягом 1936-1937 років у сталінських таборах закінчили життя 71 чекіст.

Під час окупації Полтави у 1941-1943 роках будинок було використано під німецьку військову комендатуру.

З 1991 року в будинку розмістилася Служба Безпеки України. Головне її завдання: боротьба з розвідувально-підривною діяльністю іноземних спецслужб, розповсюдженням наркотиків, незаконними валютними операціями, контрабандою, виявлення на території області організованих злочинних груп.

От така не дуже весела історія такого гарного, казково-лялькового будиночка. І справді ніколи не потрібно судити про усе за зовнішнім виглядом. Тому що за гарним поличчям завжди може приховуватись темний зміст.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
103 перегляди в лютому
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У Полтавській міській раді завершилася чергова сесія. Загалом, друга частина засідання минула практично без затримок. І депутати за півгодини проголосували більш ніж за три десятки питань. Мотивували це тим, що усі питання ретельно розглядали на комісіях ради. Жваве обговорення отримали лише зміни до програми ЖКГ, про які доповідав заступник міського голови Олексій Чепурко. Після його виступу депутат від "Свободи" Вадим Ящиков нагадав про свою пропозицію д...
Кримінал
Нагадаємо, тіло жінки було виявлено 06 липня 2012 року на узбіччі дороги по вул. Зінківській, 80 у Полтаві. Померла при собі мала дві фотографії із закарбованими на них чоловіками.  Більше 6 років оперативники намагалися встановити особу невідомої чи знайти  її родичів, або ж встановити людей, зображених на фотографії. Орієнтування постійно розміщували в ЗМІ, але пошуки результатів не приносили. За ці майже 7 років до поліції про зникнення схожої за описом...
Кримінал
Полтавська поліція затримала 21-річну мешканку міста Кривий Ріг, яка займалась крадіжками мобільних телефонів. До Полтави жінка приїхала декілька днів тому. Телефони викрадала із кишень та сумок полтавок, які в магазинах підбирали собі покупки.  Під час затримання у жінки виявили 6 викрадених мобільних телефонів. «Ми встановили, що декілька із них були викрадені у мешканців міста Полтава, власники ще декількох проживають в інших містах, - розповів начальни...
Суспільство
Сесія почалася вчасно,  у залі зареєструвалися 32 депутати.  Фракція « Совість України», традиційно, не бере  участі у засіданні. Перше питання порядку денного – про складення повноважень депутата міської ради від фракції БПП «Солідарність» Володимира  Печериці. Андрій Матковський прокоментував, що депутат склав повноваження за станом здоров'я.  Натомість депутатом міської ради стала Тетяна Паутова.  Затверджуючи порядок денний, учасники сесії « спіткнулис...
Суспільство
Починаючи з 1 квітня в Україні стартує другий  етап медичної реформи. Буде запроваджено електронні медичні книжки та лікарняні, а також рецепти на програму «Доступні ліки». Так розпочнеться реформа вторинної (спеціалізованої) ланки медичної допомоги.  Крім того, впровадять гарантований пакет медичних послуг. Його обсяг визначатиметься з урахуванням потреб пацієнтів, клінічної доцільності, економічної ефективності та забезпечення рівного доступу до послуг....
Політика
Сьогодні у Полтаві розпочалася 21 сесія 7 скликання Полтавської міської ради. Депутати вже встигли вислухати запрошених гостей та розглянути надзвичайно "гаряче" питання останніх днів - забудова території колишніх артскладів. Там, нагадаємо, має початися будівництво нового житлового кварталу, але нещодавно на цій території знайшли рештки масових розстрілів. Як проходить сьогоднішня сесія ми пропонуємо вам подивитися наживо:
Суспільство
Підприємство ТОВ «Гадячсир» не розрахувалося зі своїми колишніми працівниками, тому, щоб повернути свої гроші, привернути увагу влади і громадськості до цієї проблеми, вони вирішили організувати мирну акцію протесту. Акція протесту триває 3 дні - з 18 по 20 лютого. Під час її проведення буде перекрито в'їзд вантажного транспорту в Гадяч з боку Полтави і Миргорода. Для безперешкодного в'їзду в Гадяч водіям вантажних транспортних засобів, які прямують з Полт...
Новини компаній
Всеукраїнський студентський проект «Архітектор 2019», організований благодійним Фондом Бориса Колеснікова, завершився. Члени експертного журі 14 лютого підвели підсумки конкурсу і назвали імена 30 переможців. Серед них опинилася студентка Ольга Петлюх з Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка. Президент благодійного Фонду Борис Колесніков привітав кращих конкурсантів з перемогою і отриманням сертифікатів на поїздку до Мілана, н...
Пригоди
Трагічний випадок стався 18-го лютого у селі Осняги Гадяцього району. Біля перегону Гадяч – Звенислава приміський поїзд сполученням Гадяч – Лохвиця збив 34-річну жінку. Потерпілу госпіталізували до Гадяцької ЦРЛ. Там їй поставили діагноз – травматична ампутація лівої ступні та нижньої третини гомілки. Зараз стан жінки медики розцінюють як тяжкий. Про це повідомляють в управлінні з питань цивільного захисту Полтавської ОДА. Раніше на Полтавщині чоловік розп...