• Головна
  • Міжнародний день боротьби зі СНІДом об’єднав зусилля у протидії туберкульозу та ВІЛ
18:30, 2 грудня 2022 р.
Надійне джерело

Міжнародний день боротьби зі СНІДом об’єднав зусилля у протидії туберкульозу та ВІЛ

Міжнародний день боротьби зі СНІДом об’єднав зусилля у протидії туберкульозу та ВІЛ

Чергове засідання Полтавської обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності відбулося у форматі онлайн.

Головуючий на засіданні директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА Віктор Лисак представив членів ради та дистанційних учасників – менеджера проєкту USAID PATH Олену Дюжеву, фахівців ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Яну Терлеєву, Олену Семиренко, Ольгу Климову.

1 грудня світ відзначав Міжнародний день боротьби зі СНІДом. Про проведення в області Європейського тижня тестування на ВІЛ (останній тиждень листопада), заходи з профілактики та діагностики ВІЛ-інфекціі/СНІДу та багато іншого доповідала виконувачка обов’язків директора КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» Світлана Нестеренко. Серед активностей Європейського тижня тестування –експрес-обстеження та інформаційні заняття з лікарем-інфекціоністом для різних цільових груп. Обстежено загалом більше 200 людей.

За 9 місяців 2022 року в Полтавському регіоні було обстежено 39 тисяч 620 осіб на ВІЛ-інфекцію, у тому числі 7915 осіб – за допомогою швидких тестів. Отримано 242 позитивних результати. З них 88 відсотків – 212 осіб – взято під медичний нагляд. 191 пацієнту (90 відсотків від числа взятих під нагляд) у стислі терміни призначена якісна АРТ-терапія. В області продовжують роботу 24 кабінети Довіра з сайтами АРТ-терапії.

За цей же час обстежено 6042 вагітних, отримано 23 позитивних результати. Із них 12 випадків ВІЛ-інфекції виявлено вперше, 9 випадків – у жінок із числа внутрішньо переміщених.

Світлана Нестеренко розповіла про роботу Регіонального комітету з питань валідації (профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини), створеного за рекомендаціями МОЗ на виконання відповідних рішень Нацради з питань протидії туберкульозу та Департаменту охорони здоров’я ОВА. Станом на 1 жовтня цього року в області було зареєстровано 49 ВІЛ-інфікованих вагітних. 36 із них уже народили немовлят і завдяки повній профілактиці інфікування, за результатами ранньої діагностики, ВІЛ інфекції у дітей не виявлено. Молочними сумішами такі малюки до року забезпечувалися безоплатно за рахунок гуманітарної допомоги неурядових організацій та представництва фірми Нестле в Україні.

Також станом на 1 жовтня цього року кількість людей на диспансерному обліку зросла та складає 3780 осіб (проти 3928 рік тому). АРТ-терапію отримує 3271 людина, з них 98 відсотків – 3226 осіб – завдяки високій прихильності до лікування мають не визначальний рівень вірусного навантаження. Вони є абсолютно безпечні щодо поширення інфекції.

Кабінети Довіри забезпечені препаратами АРТ повністю та на тривалий час. Медичні послуги надані 265 внутрішньо переміщеним особам. 185 із них отримали препарати АРТ на термін від 3 місяців.

Директор КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради, координатор із напрямку «Туберкульоз» Володимир Печериця доповів раді про виконання Державної стратегії розвитку системи протитуберкульозної допомоги, зокрема «Плану заходів з інфекційного контролю за туберкульозом у Полтавській області», розробленого Департаментом охорони здоров’я Полтавської ОВА в умовах воєнного часу.

Медико-психологічний супровід хворих на туберкульоз на стаціонарному та амбулаторному етапах здійснюють соціальні працівники БО «Світло надії», Товариства Червоного Хреста України – за підтримки Глобального фонду для боротьби з туберкульозом та малярією, міжнародної організації PATH. Саме PATH, у ході реалізації проекту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» фінансує транспортування зразкув біоматеріалу для діагностики туберкульозу. Задля безпеки та комфорту пацієнтів Обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру за 9 місяців поточного року за рахунок коштів благодійної допомоги отримано обладнання більш як на 6 мільйонів гривень. В амбулаторних умовах застосовується відео контрольне лікування, психосоціальний супровід.

За 9 місяців поточного року в області захворюваність на всі форми туберкульозу, разом із рецидивами, зросла в 1,6 раза проти минулого року і склала 39,0 на 100 тисяч населення (в Україні – 34,6). Це пов’язано, в тому числі, і з виявленням туберкульозу у внутрішньо переміщених осіб. Захворюваність на комбіновану інфекцію ВІЛ/туберкульоз також зросла на 52,6 відсотка і склала 4,3 на 100 тисяч. 97,1 відсотка хворих на поєднану патологію ВІЛ/ТБохоплено антиретровірусною терапією.

Від початку повномасштабної війни було обстежено на туберкульоз 54292 ВПО. Це недостатньо, враховуючи, що їх на території області мешкає понад 200 тисяч. Виявлено 44 підозри на туберкульоз, підтверджено 29 випадків. Усі ці люди отримують лікування.

Серед висновків керівника фтизіатричної служби області – пропозиція залучати до більш активної участі керівників Тергромад, яким підпорядковані Центри ПМСД до роботи з групами підвищеного ризику туберкульозу, контактними особами, ВПО. Щоб мобільні рентгенологічні установки на виїзді працювали більш результативно.

Начальник відділу управління інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю ОВА Юлія Кравець доповіла про інформаційну роботу на протидію поширенню туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, наркозалежності та гепатитів у області.

Яніна Стемковська, директор БО «Східний ресурсний центр ВОЛНА «Меридіан» Яніна Стемковська інформувала про діяльність «Школи пацієнта» та «Школи правової допомоги»на базі комьюніті-центру для спільнот ключових груп населення, уразливих до ВІЛ.

Виконання протокольних рішень/доручень засідань Ради у 2022 році проаналізувала виконувач обов’язків директора комунального підприємства „Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної радиˮ, секретар Ради Ніна Дурдикулиєва.

Підсумовуючи роботу ради, Віктор Лисак пообіцяв особисту підтримку для залучення керівників місцевих громад до організації прийомів у віддалених населених пунктах. «Люди чекають на приїзд медиків, це довів приклад виїзних бригад у складі лікарів гінеколога, кардіолога, фахівця УЗД. До цих команд шикуються черги. І якщо ми вже направляємо у райони флюорограф, то населення має бути підготовлене. Особливо, якщо є місця масового проживання внутрішньо переміщених осіб, якщо є вогнища, групи ризику».

За матеріалами КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»

Читайте також: Президент України та РНБО запровадили санкції проти УПЦ МП

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#медицина #лікарні #хвороби
Оголошення
live comments feed...