• Головна
  • Травми зубів у дітей : що потрібно знати батькам?
12:00, 20 листопада 2022 р.
Надійне джерело

Травми зубів у дітей : що потрібно знати батькам?

Травми зубів у дітей : що потрібно знати батькам?

Малюки поспішають пізнати навколишній світ, їх все цікавить, вони допитливі і відрізняються особливою активністю.Однак, часто саме це призводить до різних травм – не виняток і травми зубів.

Що потрібно знати батькам та як діяти у таких випадках? Лікар-стоматолог хірург комунального підприємства «Міська дитяча клінічна стоматологічна поліклініка Полтавської міської ради» Ліна Щербань розповідає.

Передні зуби у дітей травмуються найчастіше. І якщо травма інших зубів може залишитися непоміченою, то травма передніх зубів у дитини швидко привертає увагу.

Звичайний забій, коли візуально можна побачити лише ледве помітну тріщину емалі, може ніяк не турбувати дитину. У деяких випадках може відчуватися дискомфорт або болісні відчуття під час жування, при механічних навантаженнях, незначний набряк м’яких тканин.

Інша справа, якщо внаслідок травми виникає підвивих, вивих, або навіть перелом зуба. Тоді травма передніх зубів у дитини в першу чергу помітна візуально. У разі підвивихуабо вивиху батьки можуть помітити нетипове положення зуба, незначне зміщення щодо інших зубів. Може виникнути кровоточивість, набряк м’яких тканин, їх запалення, сильний біль, рухливість травмованого зуба.

Також нерідко у дітей спостерігається перелом передніх зубів. Для нього характерні порушення цілісності твердих тканин, скол частини зуба, болісність, кровоточивість, набряк м’яких тканин, крововилив в них.

ПЕРЕЛОМИ ТА ЇХНІ РІЗНОВИДИ:

1. Перелом коронкової частини зуба без відкриття пульпової камери. Самодіагностика – в лінії перелому не видно крові, незначний скол (1-1.5 мм). Ваші дії – прополоскати ротову порожнину водою, знайти за можливості відламаний шматок, звернутися до стоматолога для реставрації.

2. Перелом коронкової частини зуба з ураженням пульпи (нерва). Прополоскати рот водою (якщо є антисептик для ротової порожнини чи горла – ще краще), знайти відламаний шматок зуба – і негайно до стоматолога.

3. Перелом кореня зуба. В залежності від виду (горизонтальний чи вертикальний) зуб може бути врятований або видалений. Ваше завдання – якнайскорше звернутися до лікаря.

ВИВИХИ ЗУБІВ ТА ЇХ РІЗНОВИДИ :

1. Неповний – це коли зуби рухомі, але залишились на місці чи незначно зміщені. Ваші дії – нічого не ставити на місце самостійно, прополоскати ротову порожнину водою/антисептиком і поспішити до лікаря.

2. Вколочений вивих – зуб став коротшим, може бути зміщений в різних напрямках. Головне: нічого не чіпати руками, не тягнути на місце. Теж звернутися до лікаря.

3. Повний вивих зуба – це коли зуб повністю випав з лунки. Тут Ваші дії і час прямопорційно впливають на життєздатність зуба. Звісно, що компетенція лікаря, загальний стан організму і супутні патології відіграють не менш важливу роль.

Загальна поорада для всіх: якщо дитина травмувала зуб, заспокойте вашого малюка, знайдіть зуб, промийте під проточною водою або антисептиком (хлоргексидин біглюконат), поставте у чисту ємність, АЛЕ не з водою (!)

Фізіологічний розчин, холодне молоко чи слина підходять для транспортування втраченого зуба. Якщо дитина більша, то можна тримати зуб в ротовій порожнині, за щокою. Ну, і зрозуміло – негайно до лікаря, якщо це вечірній/нічний час, то в стаціонарне відділення щелепно-лицевої хірургії.

Молочні зуби не реплантуються (не вставляються на місце) через високий ризик ускладнень і низький відсоток приживання. Однак звернутися до лікаря варто для огляду.

І наостанок: при будь-якій травмі, батькам головне тримати себе в руках, а діткам прикласти холод до місця ураження і дати знеболююче.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#медицина #полтава #лікарня
Оголошення
live comments feed...