• Головна
  • Як підготувати дитину до рентгенологічного обстеження зубів
16:30, 27 жовтня 2022 р.
Надійне джерело

Як підготувати дитину до рентгенологічного обстеження зубів

Як підготувати дитину до рентгенологічного обстеження зубів

Так уже склалося, що похід до стоматолога завжди і для всіх залишається неприємною процедурою. А для дітей – особливо. Страшні, незрозумілі апарати, люди в білому і звук працюючої бормашини – для малюка це кошмар наяву. Іноді у процесі лікування дитини, щоб побачити картину в цілому, призначається рентген зубів. І тут лякаються зовсім не діти, а їх батьки. Колишня слава рентгенографії, як і страх перед стоматологом, міцно закріпилися в їхній пам'яті. «Робити рентген – це небезпечно», – кажуть вони. Ми ж відповідаємо: «Зовсім ні». І зараз розповімо, чому.

Рентген зубів – знімок ротової порожнини, на якому видно ділянку щелепної кістки, ясна, зуби «в повний зріст». Обстеження проводиться за допомогою спеціального апарату. Апарати різні, а принцип дії однаковий: на щелепу проектується пучок рентгенівських променів. Це електромагнітний імпульс, тільки більш концентрований.

Вплив електромагнітного випромінювання на пацієнта мізерний, тому рентген-діагностика при необхідності дозволяється навіть дітям і вагітним жінкам. Як правило, доза опромінення при виконанні ортопантомограмми – 0,02 мЗв. У той же час за рахунок природного радіаційного фону люди ззовні отримують протягом року приблизно 3,0 мЗв. Тому можна сказати, що рентгенодіагностика зубів безпечна для здоров’я.

На сьогодні найпоширеніші наступні види рентгенографії, а саме:

I. Інтраоральна рентгенографія - внутрішньоротовий або дентальний знімок, що охоплює ділянку двох- трьох зубів. Найчастіше прицільна рентгенографія використовується в наступних випадках:

1. Для уточнення діагнозу та складання плану лікування.

2. Для діагностики апроксимальних (котактних) каріозних порожнин, карієсу кореня.

3. На проміжних етапах ендодонтичного лікування.

4. Для контролю пломбування кореневих каналів.

5. Дітям з метою діагностики та доцільності лікування.

6. Для котролю якості пломбування, видалення зуба і т.д.

II. Ортопантомограма або панорамний знімок – це оглядова базова рентгенографія верхньої та нижньої щелепи, що є основою для діагностики усієї ротової порожнини з метою планування стоматологічного лікування. Часто такий оглядовий знімок називають електронною візитною карткою пацієнта, оскільки вона дає стоматологу всю важливу інформацію. У яких випадках знадобиться ортопантомограма?

1. При первинному відвідуванні, коли необхідно скласти план ортопедичного, хірургічного (часто при видаленні зубів мудрості) чи ортодонтичного лікування.

2. Для визначення парадонтологічного статусу (ступеня парадонтиту).

3. Дітям віком від 6 років, щоб оцінити стан зародків постійних зубів.

4. Для контролю проведеного парадонтологічного чи хірургічного лікування на різних етапах.

III. Дентальна комп’ютерна томографія (КТ) дозволяє досліджувати в тривимірному зображенні будову зубощелепної системи, окремого зуба, а також додаткових пазух носа.

IV. Конусно-променева комп’ютерна томографія використовується при наявності проблем із суглобом (біль, хрусткіт, погане відкривання рота).

V. Телерентгенографія - це повноцінний знімок черепа людини фронтально і в профіль з мінімальним спотворенням. Найчастіше застосовується при плануванні ортодонтичного та ортопедичного лікування.

Як часто можна робити дитині рентген зубів:

малюки, у яких немає постійних зубів, можуть проходити процедуру рентгена раз на 2 роки; підлітки – при періапікальній і прикусній рентгенографії – раз на 1,5–3 роки; дорослі – раз на 1–1,5 року.

Як правило, рентгенологіче обстеження зубів проводять дітям частіше, ніж дорослим. Це зумовлено рядом причин:

Маленькі діти дуже схильні до появи карієсу через свою любов до солодкого.

Деякі каріозні плями буде видно тільки на знімку.

Абсцеси, запальні процеси порожнини рота та інші захворювання, які дитина зможе пояснити тільки за своїми відчуттями, чітко діагностує рентген.

При встановленні брекетів панорамний рентгенівський знімок є необхідним для визначення ортодонтичних відхилень і подальшого моделювання системи.

У малюків, у яких поки що не з'явилися молочні зуби, можна простежити розташування зачатків і можливі порушення ще до початку росту зубів.

Починаючи з дитинства, діти піддаються абсолютно новим стоматологічним процедурам, таким як рентгенологічне обстеження зубів. Підготовка вашої дитини до цих процедур має вирішальне значення для створення позитивного досвіду.Якможна допомогти підготувати свою дитину до рентгена зубів?

Це проведення рольових ігор із залученням м'яких іграшок. Чудовий спосіб почати — використати м’яку іграшку, щоб показати процедуру. Потім і ви, і ваш малюк можете потренуватися грати в стоматолога. Обов’язково використовуйте мову, подібну до тієї, яку може сказати дитячий стоматолог. Наприклад, ви можете спробувати такі речі, як:

- Ми будемо оглядати та рахувати твої зуби;

- Ми збираємося сфотографувати твої зуби.

Чим ближче ви можете підійти до того, що може сказати дитячий стоматолог, тим краще. Таким чином ваша дитина відчує знайомство за допомогою рольової гри.

Хороша ідея — дати дитині зубну щітку, щоб вона змогла почистити зуби своїх м’яких іграшок. Пограйте з дитиною у стоматолога, використовуючи наведені вище фрази. Попросіть дитину посадити свою м'яку іграшку на стілець, щоб відпрацювати візит до рентгенологічного кабінету. Використовуючи маленьку сорочку або подушку, попросіть малюка покласти їх на груди іграшки.

Алгоритм дій фахівця з рентгенологічного кабінету і пацієнта наступний:

Перед проведенням процедури дитині потрібно зняти металеві речі (годинник, прикраси, окуляри та ін.). На тіло пацієнта надівається спеціальний захисний фартух, в який вшиті пластини зі свинцю. Таким чином, забезпечується захист внутрішніх органів дитини від несприятливого впливу рентгенівських променів. Обстежуваного просять притиснути зубами пластинку з пластика. Нижня щелепа пацієнта повинна бути щільно притиснута до стінки апарату. У процесі дослідження хворому потрібно залишатися в нерухомому положенні. Пластини рентгенівського обладнання починають рух навколо голови дитини. Цей процес займає не більше 20 секунд. Після закінчення обстеження панорамний знімок роздруковують на паперовому носії або передають в електронній формі.

Принцип проведення внутрішньоротової рентгенографії (прицільний) дещо відрізняється. Пацієнта саджають на стілець, використовують захисний фартух. Після того як дитина відкриє рот, фахівець встановлює всередині ротової порожнини обстежуваного плівку або матрицю та у рота розміщує трубку апарата. Тривалість процедури – не більше 60 секунд.

Дотримуючись вище наведених порад, ви зможете допомогти своїй дитині підготуватися до першого візиту до рентгенологічного кабінету.

Тетяна Беденко, лікар-рентгенолог комунального підприємства «Міська дитяча клінічна стоматологічна поліклініка Полтавської міської ради» 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#діти #Полтава #зуби #знімок #лікар #поради
Оголошення
live comments feed...