• Головна
  • Лікар-інфекціоніст 3-ої міської поліклініки Полтави розповіла про вакцинацію перед осінніми "хвилями" грипу та Covid-19 та важливість тестування на гепатити
13:00, 10 вересня 2022 р.
Надійне джерело

Лікар-інфекціоніст 3-ої міської поліклініки Полтави розповіла про вакцинацію перед осінніми "хвилями" грипу та Covid-19 та важливість тестування на гепатити

Лікар-інфекціоніст 3-ої міської поліклініки Полтави розповіла про вакцинацію перед осінніми "хвилями" грипу та Covid-19 та важливість тестування на...

Про наближення сезонного грипу, осінню хвилю коронавірусу та успішне лікування гепатитів говоримо із Наталією Монастирською, лікарем-інфекціоністом 3-ої міської клінічної поліклініки, позаштатним міським інфекціоністом міста Полтава.

-Наталія Едуардівна, минулий літній сезон був чимось особливим у плані інфекційних захворювань?

-Зазвичай, ротавірусні інфекції більше поширені зимового сезону, цього ж року було багато випадків влітку – і серед дітей, і серед дорослих. Були навіть тяжкі випадки, коли хворих доводилося госпіталізувати до інфекційної лікарні. Профілактикою ротавірусів є елементарні гігієнічні норми: мити руки після туалету, перед вживанням їжі, вживати тільки якісні продукти. Також потрібно пам’ятати, що ротавіруси передаються повітряно-крапельним шляхом, тому потрібно намагатися не контактувати із хворими або користуватися захисними масками.

-Наскільки складною залишається ситуація із захворюваністю на вірусні гепатити?

-Ця хвороба успішно лікується. Тому надзвичайно важливо обстежуватися, щоб вчасно її виявити. Особливо – вразливим групам населення. Швидкі тести є у всіх сімейних лікарів. У яких випадках рекомендовано обстежуватися? Якщо людина мала переливання крові, травми, багато медичних втручань, якщо людина часто відвідує стоматологів, має пірсинг, татуювання (особливо, якщо воно зроблене не у салонах). Також у групі ризику перебувають діти, народжені від матері/батька, хворих на гепатит, люди, які вживають ін’єкційні наркотики, особи, які мають статеві зв’язки із багатьма партнерами. Зовні хвороба може себе ніяк не виявляти, недаремно гепатит С називають «ласкавим вбивцею». Після інфікування впродовж 5-10 років може не бути жодних симптомів, вони зявляються вже на хронічній стадії. Тому важливо вчасно зробити тестування. Сімейний лікар проводить тест і у випадку позитивного результату направляє людину до лікаря-інфекціоніста для дообстеження та призначення лікування. Якщо ми говоримо про гепатит С, то ефективність лікування – 97 відсотків, навіть більше. Залежно, від ступеня розвитку хвороби лікування може тривати від 3 до 6 місяців. При гепатиті В лікування проходить складніше, але вже є ліки, які дають гарні результати.

-Розпочався осінній сезон, на вулиці холоднішає і вже починають попереджати, що зростає захворюваність на коронавірус. Наскільки ситуація є складною?

- Зараз у світі, у Європі, почала підвищувати захворюваність на коронавірусну хворобу. В Україні вона також підвищується, але критичного спалаху ще немає. Коронавірус постійно змінюється, у світі вже зявилися нові штами, але в Україні їх ще не виявляють.

Найкращою профілактикою коронавірусної хвороби є вакцинація. Зараз роблять вже бустерну, третю, дозу. А деяким категоріям населення вже роблять і четверту: до них належать хворі на хронічні захворювання, люди вікової категорії «старші 60 років». У 3-ій поліклініці зараз немає кабінету для проведення щеплення від Covid-19, натомість є кабінети для вакцинації на базі 1-го, 2-го та 3-го центрів сімейної медицини. Перед отриманням бустерної дози потрібно отримати консультацію від свого сімейного лікаря.

-А як щодо грипу? Чи можна паралельно вакцинуватися від коронавірусу та грипу, чи є якісь застереження?

-Рівень захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип традиційно зменшується у теплу пору року і підвищується у осінньо-зимовий період. Для профілактики грипу застосовують вакцини проти декількох штамів грипу, які прогнозовано будуть наступного сезону. Щеплення від грипу можна робити в осінній період – вересень-жовтень-початок листопад. Чому це особливо важливо у нинішній час? Тому що на тлі коронавірусної хвороби грип може протікати у більш важких формах. Особливо важливо робити профілактику грипу: вагітним, людям похилого віку (старшим 60-65 років), людям із хронічними захворюваннями, особливо – дихальної, серцево-судинної системи, хворим на цукровий діабет, тим, хто приймає препарати, що знижують імунітет. В Україні вакцинація проти грипу не входить до календаря щеплень ні у дітей, ні у дорослих. Тому вакцину потрібно купувати самостійно, зробити це можна у аптечній мережі. Немає якоїсь заборони щодо паралельного щеплення від грипу та коронавірусу, їх можна навіть робити в один день.

Розмову провів Володимир Паршевлюк

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #лікар #інфекціоніст #коронавірус #щеплення #вакцинація #гепатит
Оголошення
live comments feed...