• Головна
 • Сьогодні – Щедрий вечір або Меланки. Традиції, прикмети, заборони та ворожіння
08:30, 13 січня 2022 р.
Надійне джерело

Сьогодні – Щедрий вечір або Меланки. Традиції, прикмети, заборони та ворожіння

Сьогодні – Щедрий вечір або Меланки. Традиції, прикмети, заборони та ворожіння

Українці святкують Новий рік двічі. Перший – в ніч з 31 грудня на 1 січня, а другий – в ніч з 13 на 14 січня. Так сталося через розбіжності двох календарів: григоріанського (світського) та юліанського (церковного).

Саме у ніч з 13 на 14 січня проводиться Богослужіння на закінчення Старого року. Тому в народі це свято прозвали Старий Новий рік. В цей день церква вшановує Преподобну Меланію. Існують думки, що свято Меланки прийшло до нас ще з дохристиянських часів. Згідно з легендами, сестру богині Лади Меланку викрав лютий змій, а врятував її богатир Василь і вони покохали один одного. Саме тому на наступний день після Меланки святкують Василя (14 січня).

Традиції святкування

Також за давнім звичаєм українці називають 13 січня – Щедрий вечір. Чому вечір називають Щедрим? Бо піст скінчився, а тому стіл має бути рясним. Обов'язкові м’ясні страви: холодець, домашні ковбаси, варений язик. Також готували млинці як символ сонця, вареники та пироги з різноманітними начинками. І, звичайно, щедру кутю, у яку тепер уже можна додавати вершкове масло, або смалець і різноманітні сухофрукти – чим «багатше» вона вийде, тим щасливішим буде рік.

Сьогодні – Щедрий вечір або Меланки. Традиції, прикмети, заборони та ворожіння, фото-1

За столом обов’язково збирається вся родина. Всі мають бути в чистому та ошатному одязі, багато жартувати і сміялися. Перед кожним потрібно було просити вибачення за образи минулого року.

Не обходиться Щедрий вечір без щедрівок. Це давній український новорічний звичай, під час якого молодь обходить сусідів та знайомих, співаючи спеціальні пісні, щедрівки, подекуди псалми. Щедрувати можна лише після заходу сонця, коли з'являється нечиста сила. Вважалося, що переодягання в різних тварин та фольклорних персонажів відлякує темні сили. У Меланку зазвичай переодягається хлопець, а Василем одягали дівчину. Супроводжують їх Дід-поводир, Ведмідь, Коза, Журавель, Чорт, Цар із Царицею та інші персонажі.

Сьогодні – Щедрий вечір або Меланки. Традиції, прикмети, заборони та ворожіння, фото-2
Сьогодні – Щедрий вечір або Меланки. Традиції, прикмети, заборони та ворожіння, фото-3

Вранці щедрувальники очищаються від спілкування з нечистою силою, стрибаючи через багаття. Також на ньому палять Дідуха, символічний сніп, який притягував удачу до будинку з Різдва.

Сьогодні – Щедрий вечір або Меланки. Традиції, прикмети, заборони та ворожіння, фото-4

Вже вранці до хати першим мав входити чоловік. Вважається, що це приносить удачу. Саме тому вранці 14 січня ходять посипати тільки хлопці.

Ворожіння на Щедрий Вечір

Заведено було в це свято дівчатам вночі ворожити. Більшість ворожінь схожі на ті, що й на Андрія. Ось кілька прикладів, як можна ворожити з 13 на 14 січня:

Найпопулярніше нині ворожіння — вийти опівночі на вулицю та запитати в першого зустрічного чоловіка, як його звати. Мовляв, таке ім’я матиме й майбутній наречений.

Також можна покласти гребінця під подушку та перед сном вголос попросити судженого прийти й розчесати волосся. Хто присниться в цю ніч, з тим і одружишся.

Або ж перед сном кладуть в тарілку з водою кілька цурпалків з віника, приказуючи: «Суджений-ряджений, перевези через місток». Якщо вранці цурпалка пристала до вінця, то дівчина побереться з тим, хто їй наснився.

На наречених можна ворожити і на паличках. Беруть три палички – червону, білу, синю – покласти в коробку. Тягти їх тричі. Перший раз можна побачити, наскільки багатим буде майбутній чоловік. Червона паличка вкаже на багатія, біла – середняка, синя – бідняка. Вдруге можна дізнатися про зовнішність: червона – красень, біла -– симпатичний, синя – непривабливий. Третій раз – наскільки любитиме: червона – палко та до кінця життя, біла – ревнуватиме безжально, синя – зраджуватиме.

Також можна ворожити на книзі. Для цього треба взяти художню книгу і задумати бажання. Потім навмання відкрити сторінку і вказати пальцем на будь-який рядок. Це і буде відповіддю на твоє бажання.

Сьогодні – Щедрий вечір або Меланки. Традиції, прикмети, заборони та ворожіння, фото-5

Прикмети на Меланку:

 • на Маланку не можна позичати, інакше протягом усього року будуть проблеми з власними боргами;
 • на Маланку не можна сваритися і лаятися, у сім’ї має панувати мир та гармонія;
 • якщо добре і щедро приймати щедрувачів, то рік у сім’ї буде щасливим, а якщо замкнути перед ними двері – навпаки;
 • дитина, народжена на Маланку, здатна передбачати майбутнє;
 • якщо ніч з 13 на 14 січня тиха та ясна, то щасливий рік буде не лише людям, а й худобі;
 • новорічна ніч – чарівна, тому варто загадати будь-яке бажання, і воно обов’язково здійсниться;
 • якщо на Маланку сонце зійде високо, протягом усього року буде рясно врожай на садові культури;
 • якщо на Маланку іній рясно покриває всі дерева, слід очікувати гарного врожаю меду та зерна.

Що не можна робити на Щедрий вечір

 • Не можна прибіднятись, скаржитись та ображатись;
 • Не можна сваритись з іншими;
 • Не можна зациклюватись на поганих думках;
 • Не можна відмовляти у допомозі;
 • Не можна давати та брати у борг;
 • Не можна тримати в домі старі та поламані речі.

Нагадаємо, сьогодні полтавців запрошують защедрувати разом біля головної ялинки міста

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свято #традиції #прикмети #ворожіння #Щедрий вечір #Старий Нови рік #Україна #щедрівки
Оголошення
live comments feed...