10:30, 17 грудня 2021 р.
Надійне джерело
«Куди виносити тяжкохворих будемо – за ворота закладу?!» - у Полтаві закривають єдине у області відділення для лікування хворих на СНІД
Стаціонарне відділення для пацієнтів, які хворіють на СНІД, працювало на базі «Обласного центру профілактики та боротьби із ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» із 2009-го року. Як пояснюють у Департаменті охорони здоров’я, у свій час його створювали для надання комплексної допомоги хворим із ВІЛ/СНІД. Проте зараз відділення хочуть закрити, а медиків, які у ньому працюють – звільнити. Куди пропонують іти медичним працівникам та де будуть лікувати хворих на СНІД – дізнавалися наші журналісти.
Ми побували у відділенні, де поспілкувалися із медиками. Зокрема, із керівником відділення паліативної допомоги Кирилом Кривенком. Він розповів, що у відділенні працюють медики, які можуть надавати фахову допомогу людям із ВІЛ/СНІД. Пацієнти такої групи страждають на специфічні інфекційні захворювання, які не розвиваються у здорових людей. Тому у звичайних медичних закладах їм просто не зможуть допомогти. Також Кирило Кривенко пояснив, що колектив відділення ознайомили із наказом від 22 жовтня про те, що вже із 30 грудня відділення закривається, а працівників – скорочують. Проте безпосередній керівник Центру – виконуюча обов’язки директора комунального Світлана Нестеренко – нібито жодного разу не зустрілася із колективом і не обговорила із медиками питання можливого закриття.
Вплинути на ситуацію спробували депутати різних рівнів, до яких зверталися представники колективу відділення паліативної допомоги. Там побував народний депутат від «Слуги народу» Андрій Боблях, депутати обласної ради від «Слуги народу» Олег Хардін та Ольга Величко. А після того, як питання почали озвучувати на рівні керівництва області, його винесли на обговорення медичної комісії обласної ради.
На засіданні комісії директор департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак довго пояснював депутатам та представникам ЗМІ, чому постало питання закриття відділення і чи є якісь цьому альтернативи. Зокрема, директор Департаменту нагадав, що відділення функціонувало значною мірою за рахунок субвенції із державного бюджету. Але після реформування медичної галузі позиція на рівні держави повністю змінилася. Якщо раніше такі відділення створювали, щоб хворі на ВІЛ/СНІД отримували комплексну медичну допомогу, то тепер протоколи лікування змінилися і вони отримують допомогу амбулаторно. Він також додав, що таке реформування у подальшому буде стосуватися усіх закладів, адже нові підходи та стандарти, які запроваджує держава, орієнтовані на амбулаторну допомогу.
-Ви знаєте, що зараз медичні заклади фінансують за рахунок пакетів послуг, які оплачуються через Національну службу здоров’я України. І у НСЗУ зараз немає окремого пакету для СНІДУ, є загальний пакет – інфекційний. Таких відділень, як наше, сьогодні в Україні одиниці! – пояснив Віктор Лисак.
Іншими словами, працювати лише для допомоги хворим на СНІД відділення далі не може – його просто не будуть фінансувати. Була можливість отримати кошти на пакет послуг із стаціонарної допомоги дорослим і дітям, але у НСЗУ вказали, що відділення не відповідає його вимогам. Зокрема, за новими вимогами для роботи у відділенні потрібні чотири лікаря, які пройшли б відповідні курси із надання паліативної допомоги. Тим не менше, відділення спробують подати на пакет Національної служби здоров’я. Зробити це мали до 15-го грудня, 24-го НСЗУ обробить заявки і буде відомим результат.
-Якщо НСЗУ укладе контракт – добре. Якщо ні, то на утримання потрібно буде близько 12 мільйонів гривень. Зараз ми робимо усе, щоб знайти людей і укласти контракт із НСЗУ, - запевнив на комісії Віктор Лисак.
Якщо пакет не нададуть, то 29-го грудня відділення закриють, а медиків (всього 33 посади – Авт.) - звільнять. Персоналу вже запропонували перейти на роботу на інші, скажімо так, не зовсім рівноцінні, посади. Так, лікарям пропонують альтернативні посади прибиральника території, архіваріуса чи лаборанта.
Після виступу керівника Департаменту на комісії йому задали питання депутати, які відвідували відділення. Зокрема, Ольга Величко поцікавилась, навіщо було вкладати кошти у закупівлю обладнання, проведення у палати кисню, закупівлю нових ліжок тощо, якщо у Департаменті знали про реформу і розуміли, що відділення не зможуть утримувати і його доведеться закривати.
Олег Хардін повідомив, що питання закриття відділення знаходиться на контролі у народного депутата Андрія Бобляха і той комунікує із цього приводу із Міністерством охорони здоров’я та профільним комітетом Верховної Ради. Також депутат звернув увагу на стан відділення та можливість його перепрофілювання.
-Відділення знаходиться у чудовому стані, чому не можна було перепрофілювати його, наприклад, у ковідне? – поцікавився депутат.
На ці запитання Віктор Лисак відповів, що у планах дійсно було перепрофілювання відділення на ковідне, проте самі ж працівники колективу від цього відмовилися.
Виступив під час засідання комісії і завідувач відділення паліативної допомоги Центру СНІД Кирило Кривенко, який прийшов на засідання із своїми колегами-анестезіологами.
Він підтвердив, що зараз у відділення лікується лише кілька людей, але ця ситуація зумовлена тим, що всі знають про закриття, тому не беруть нових хворих.
-Ми не беремо пацієнтів, тому що не знаємо їхню подальшу долю! Інший заклад їх не забере. А запланована дата ліквідації відділення – 29 грудня. Після цього пацієнти і медичний персонал йдуть додому. А куди виносити тяжкохворих – за ворота закладу?!
Виконуюча обов’язки директора комунального підприємства «Обласний центр профілактики та боротьби із ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» Світлана Нестеренко, на противагу цьому виступу, запевнила, що після закриття відділення хворі на ВІЛ/СНІД зможуть проходити лікування у звичайних медичних закладах області. Як приклад навела цифри: із 3755 осіб із ВІЛ, які знаходяться на обліку, 3224 амбулаторно проходять антиретровірусну терапію.
Зрештою, після майже двогодинного обговорення на комісії депутати дали доручення Департаменту додатково вивчити це питання і на наступному засіданні доповісти про результати.
Народний депутат Андрій Боблях повідомив, що надіслав депутатські запити до голови Полтавської ОДА, голови Полтавської обласної ради, Міністерства охорони здоров'я України та Національної служби здоров'я України. Про те, які відповіді отримає нардеп, що доповідатимуть комісії облради представники Департаменту та чим, власне, закінчить історія із закриттям паліативного відділення, ми напишемо у наступних публікаціях. Аби не пропустити важливих новин, підписуйтеся на наш Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
11:21, 5 грудня
10:32, 3 грудня
09:16, 7 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...