• Головна
  • Максим Поляков про запуск ракети Альфа, Firefly Aerospace, космос та Місяць
13:00, 2 листопада 2021 р.

Максим Поляков про запуск ракети Альфа, Firefly Aerospace, космос та Місяць

У вересні 2021 року мрія українського бізнесмена Макса Полякова нарешті справдилася: з військового стартового майданчика у Санта-Барбарі Firefly Aerospace виконала запуск своєї першої ракети, що отримала відповідну назву Alpha. Щоправда, вже за кілька хвилин після цього її довелося ліквідувати через технічні проблеми у другому двигуні, що вимусило носій достатньо сильно відхилитися від очікуваної траєкторії.

Проте, як вважають експерти, це найсправжнісінький прорив для цілої космічної галузі, адже досі так швидко ніхто не встигав зібрати робочу ракету, починаючи фактично з нуля.

У своєму нещодавньому інтерв’ю Максим Поляков поділився майбутніми планами Firefly Aerospacе та думками щодо розвитку космічної індустрії.

Як Максим Поляков бажає освоїти космос

Максим Поляков про запуск ракети Альфа, Firefly Aerospace, космос та Місяць, фото-1

Макс Поляков Firefly зробив практично власною візиткою, а її майбутнє вже тепер виглядає напрочуд прогнозованим: ракети аерокосмічної компанії почнуть вивозити на навколоземну орбіту численні супутники — як власні, що належать одній з компаній Полякова, так і клієнтські. Для забезпечення їм мінімум кількох років надійної праці їхня вага має варіюватися від 150 до 300 кг.

Зі своєю Alpha Firefly займе саме цю нішу, на яку дедалі більше росте попит. Сьогодні у ній, за виключенням Vega від European Space Agency та американського Antares, немає майже нікого. Та обидві вищезгадані компанії надто дорогі для більшості покупців на дану послугу. Тож Максим Поляков бажає зробити Firefly Aerospace лідером цього сегменту.

Скільки саме інвестицій вкладено у Firefly Aerospace (FA)

За словами Максима Полякова, не менше $210 млн було інвестовано у стартап завдяки фонду Noosphere Ventures. Крім того, ще додаткові $175 млн були залучені завдяки стороннім інвесторам. Після завершення запуску відбудеться черговий інвест-раунд, в рамках якого планується отримати ще $300 млн. У будь-якому разі вартість FA вже перевищує, як мінімум, мільярд.

Скільки Firefly зможе заробляти у майбутньому

Максим Поляков про запуск ракети Альфа, Firefly Aerospace, космос та Місяць, фото-2

Максим Валерійович зазначає, що навіть на сьогодні ринок у цій галузі становить не менш як 440 млрд, та вже через п’ять-шість років він зможе перевищити навіть трильйон. Попри його розмір, через якихось кілька років власий шматочок від нього зможуть отримати лише ті, хто встиг заплигнути у вагон упродовж майбутніх п’яти-шести років. Після цього гандикап у вигляді випробуваних технологій та наявності комерційних замовлень (оскільки їх у цій галузі отримують на кілька десятиліть уперед) тут буде вирішувати усе. Головна мета FA — 5–7% ринку на рік від одного чи кількох трильйонів.

Коли чекати наступний старт Alpha

Як повідомив Поляков, його підприємство має достатньо компонентів для ракет-носіїв на кілька років вперед. FA планує збирати по кілька ракет на рік, а після модернізації виробництва у Флориді — навіть понад два десятки.

На грудні 2021 запланований запуск наступної Alpha. Починаючи з 2022 року, вони будуть виконуватися все частіше.

Скільки деталей виготовляється на Україні

Попервах в Україні виготовлялися турбонасосні паливні системи, а також частина рухової установки та клапани. Тепер же більшість компонентів збирається у США. Причиною цього є те, що 90% клієнтів компанії є військовими. Саме через це не менш як 90% компонентів також повинні мати американське походження. У зв’язку з цим у довгостроковій перспективі у Дніпрі мало що будуть збирати для майбутніх ракет FA.

На якому етапі розробка наступної ракети Beta

У цій галузі надважливу роль грає держпідтримка з боку країн, у яких є клієнти з потребою у виході в космос. Для прикладу, клас ракет, який носить маркування «1 тонна +», якнайменше на 80% повинен мати держзамовлення. На цей момент Firefly Aerospace знаходиться на першому етапі проєктування, якого достатньо аби показати наявність першого ступеня. Та кінцевий результат, на думку Максима Валерійовича, буде залежати від її європейсько-американських партнерів.

Яка роль у Firefly для місячної місії NASA

Максим Поляков про запуск ракети Альфа, Firefly Aerospace, космос та Місяць, фото-3

Американці хочуть розпочати освоєння місяця вже через два роки, і Firefly Aerospace є частиною відповідної програми Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Вона буде сконцентрована на посадковому модулі. Є всього три фірми, які отримали від NASA $100 млн інвестицій на його розробку.

Місцем приземлення буде Океан бурь, де за радянських часів СРСР з двох апаратів успішно приземлився лише один. Головний двигун та кілька інших для управління посадкою будуть зібрані у Дніпрі. Тестування також пройдуть в Україні.

Формування ціни у галузі визначається наступним чином: $1–2 млн за кілограм транспортованої ваги. Уся ж програма CLPS коштуватиме якнайменше $4,6 млрд. На цей момент у Firefly Aerospace є пара додаткових замовлень і, скоріш за все, вона отримає й наступний контракт від НАСА. Місяць планується як база для подальшого освоєння космосу. Саме тут вироблятиметься космічне паливо й будуть збиратися ракети, аби звідси летіти вже далі. Оскільки відправляти все саме з Землі — надто дорого. Скоріш за все, це будуть роботизовані бази без людей, що дозволять значно здешевити складання ракет.

Куди ще інвестує Макс Поляков, окрім космосу

Коли Максим Поляков відкрив для себе IT-сегмент, стався його справжній злет до вершини. Зрештою, саме ці сотні мільйонів гарантували йому можливість вчасно придбати «квиток» до перспективної галузі у вигляді FA. Слід відзначити, свого часу й для Firefly Максим Поляков став рятувальником, бо на той момент перспективний стартап був на межі банкрутства.

Наразі Максим Валерійович Поляков не забуває інвестувати і у медицину, і найбільше — у все, що одночасно пов’язане з hardware та software. Яскравим прикладом є Thync – фірма, що виготовляє аналог Neuralink, який призначений для спинномозкового використання. Компанія була заснована кілька років тому й призначалася для військових. Поляков купив її у 2016 році. Її продукт, якщо його наклеїти на сьомий шийний хребець, лікує псоріаз без таблеток чи уколів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...