• Головна
 • « Вакцина Moderna дуже якісна, і надійна, нею вакцинують у всьому світі» - імунолог Ольга Бастаногова
15:32, 3 серпня
Надійне джерело

« Вакцина Moderna дуже якісна, і надійна, нею вакцинують у всьому світі» - імунолог Ольга Бастаногова

« Вакцина Moderna дуже якісна, і надійна, нею вакцинують у всьому світі» - імунолог Ольга Бастаногова

На Полтавщині триває п’ятий етап вакцинації від коронавірусної інфекції. Серед інших, 18 липня Україна отримала 2 000 040 доз вакцини Moderna. Ця партія вакцин надається урядом США через глобальний фонд COVAX, доставив в Україну вакцину Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Цією вакциною щеплюють організовані колективи та професійні групи, вона доступна в центрах масової вакцинації. Водночас у наших читачів виникає чимало питань щодо безпечності даної вакцини та способів її виготовленні і зберігання. На найбільш популярні питання відповіла лікар-імунолог та координатор вакцинації в області Ольга Бастаногова.

Про вакцину

Moderna — це мРНК-вакцина, розроблена фармацевтичною компанією Moderna спільно з Центром досліджень вакцин при Національному інституті алергії та інфекційних хвороб (NIAID), США. Має кодову назву mRNA-1273 та торговельну назву Spikevax. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування. Необхідні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.

Ефективність вакцини становить 94.1% через 14 днів після 2-ї дози, згідно з тимчасовими рекомендаціями Стратегічної консультативної групи експертів (SAGE​) при ВООЗ від 15.06.2021

« Вакцина Moderna дуже якісна, і надійна, нею вакцинують у всьому світі» - імунолог Ольга Бастаногова, фото-1

Термін зберігання 7 місяців за температури від -25 °C до -15 °C.

Невідкриті флакони з вакциною можна зберігати в холодильнику, захищені від світла, за температури від 2 °C до 8 °C до 30 днів. Протягом цього періоду на транспортування можна виділити не більше 12 годин. Після розморожування вакцину не слід заморожувати повторно. Після вилучення з холодильника невідкриті флакони можна зберігати за температури від 8 °C до 25 °C до 24 годин. Відкритий флакон можна зберігати до 6 годин за температури від +2 до +25 °C. Зберігання й логістику мРНК-вакцин, отриманих від COVAX, із дотриманням правильного холодового ланцюга в Україні забезпечує Агентство США з міжнародного розвитку USAID.

Ефективність вакцини. Останні дані досліджень

Згідно з попередньою публікацією нерецензованого канадського дослідження, яке тривало з грудня 2020 до травня 2021 року, вакцина Moderna (mRNA-1273) показала ефективність проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом “Дельта”, у 72% після однієї дози. Ефективність вакцини в запобіганні госпіталізації та смерті для штаму “Дельта” після однієї дози склало 96%.

Протипоказання

 • Гіперчутливість до одного з компонентів вакцини
 • Температура тіла вище 38°C
 • Можливі реакції на вакцину
 • почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції
 • лихоманка чи озноб
 • головний біль, біль у м'язах чи суглобах
 • збільшення лімфатичних вузлів
 • нудота чи блювання
 • втомлюваність
 • запаморочення

Як працює вакцина

Містить молекули мРНК, яка кодує шипоподібний білок коронавірусу. Ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну “інструкцію”, як створити такий білок. Імунна система розпізнає, що білок не належить людині та виробляє антитіла до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.

« Вакцина Moderna дуже якісна, і надійна, нею вакцинують у всьому світі» - імунолог Ольга Бастаногова, фото-2

Безпечність

Вакцини мРНК є безпечними і не можуть змінити ДНК людини. Вакцини на основі мРНК безпечні. Незабаром після того, як клітини організму закінчать виконувати інструкції, вони руйнуються і позбавляються від мРНК. мРНК-вакцини не містять живого або інактивованого вірусу.

На Полтавщині Moderna наявна в усіх центрах вакцинації та з нею працюють 14 мобільних бригад (центри ПМСД): у Полтаві №1 і №2, Терешках, у Кременчуці №1 і №3, Горішніх Плавнях, Гадячі, Лубнах, Миргороді, Пирятині, Глобиному, Котельві, Оржиці, Пришибі, Шишаках, приватній клініці «Мій лікар» Цією вакциною найзручніше щеплювати колективи, адже у флаконі міститься 15 доз.

Друга поставка Moderna запланована на ревакцинацію тих, хто отримав перше щеплення. Необхідні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.

У найбільших містах на Полтавщині відкриті центри вакцинації. Вони працюють щодня з 9:00 до 18:00.

Адреси й телефони центрів вакцинації:

- Полтава, Торгово-розважальний центр «Київ», вулиця Зіньківська, 6/1а, тел. 0950275177;

- Полтава, Палац дозвілля «Листопад», вулиця Соборності, 58, тел. 0950275177 (з 9 до 16 години);

- Полтава, відокремлений корпус кардіологічного диспансеру, вулиці Івана Мазепи, 21, тел. 0950275177 (з 9 до 16 години);

- Полтава, Палац культури залізничників, площа Слави, 3Б, тел. 0950275177 (з 9:00 до 16:00).

- Кременчук, Кременчуцький ліцей №11 «Гарант», вулиця Першотравнева, 53, тел. 0633379150;

- Кременчук, колишнє приміщення поліклініки №4, проспект Лесі Українки, 80, тел. 0635391521;

- Миргород, Міський будинок культури, вулиця Гоголя, 141/1, тел. 0995490091;

- Лубни, кінотеатр «Київська Русь», проспект Володимирський, 16, тел. 0954171117;

- Горішні Плавні, відокремлений адмінкорпус ПрАТ «ГЗК», вулиця Будівельників, 16, тел. 0675309331.

Читайте також: 4 міська лікарня носитиме ім'я Леоніда Куроєдова 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#вакцинація #населення #коронавірус

Коментарі

Оголошення
live comments feed...