Наркологічна служба полтавщини відкрита для громадськості

Більшість пересічних громадян, які не стикалися з проблемами наркоманії або алкоголізму, почувши слово «наркодиспансер» уявляють заклад закритого типу, заповнений певною категорією осіб, які отримують примусове медикаментозне лікування.

Більше про роботу такого закладу можуть знати, хіба що, водії. Як же саме організована робота наркологічної служби Полтавської області і яку допомогу надає залежним - з цим безпосередньо ознайомилися члени Громадської ради при Полтавській обласній державній адміністрації.

 

Головний лікар Полтавського обласного наркологічного диспансеру Ігор Мацицький провів для членів Громадської ради екскурсію закладами мережі наркологічної служби Полтавської області і детально розповів про принципи та особливості надання наркологічної допомоги населенню.

Огляд розпочався із наркологічного стаціонарного відділення №3, що розташоване у м. Полтаві, за адресою вул. Медична,1. Тут отримують інтегровану допомогу чоловіки, які хворі на наркотичну залежність і мають мету відмовитися від вживання наркотичних речовин, і хворі на алкоголізм.

Як наголосив Ігор Анатолійович, лікування та надання допомоги у наркологічному диспансері базується на добровільності, комплексності, індивідуальному підході та формуванні мотивації до відмови від вживання психоактивних речовин. Програма лікування включає в себе медикаментозний, психотерапевтичний і соціальний впливи. Власне медикаментозні методи складають найменший відсоток у процесі лікування та подальшої реабілітації і застосовуються для подолання наслідків згубної залежності (детоксикації, лікування серцево-судинних патологій, хронічних захворювань тощо). Але досягти результату неможливо тільки медичними зусиллями без бажання самого пацієнта.

Для перебування у стаціонарі створені якісні сприятливі умови – від маніпуляційних та палат детоксикації до палат і кімнат для тренінгів. Пацієнти під час реабілітації одержують знання та навички, необхідні для того, щоб жити без алкоголю та наркотиків, вчаться справлятися з проблемами та стресами, не вживаючи психоактивні речовини, дізнаються, що таке духовність і особистісне зростання. Соціальні працівники і медики спільно з хворими всіляко сприяють становленню об’єктивного відношення до наслідків вживання психоактивних речовин і на біологічну, і на психосоціальну сфери, створенню достатньої мотивації для лікування та подолання перешкод на шляху одужання. Тому на перший план виходить психологічна реабілітація, допомога родичам хворих, психокорекція співзалежності та консультування залежних. Використовуються різні терапевтичні методики: поведінкова корекція, тілесно орієнтована терапія, арттерапія, системна сімейна терапія, тренінги особистісного зростання, аутогенна релаксація та багато інших.

Особливістю відділення є єдина в області високоспеціалізована хіміко-токсикологічна лабораторія, де фахівці визначають кількісну та якісну концентрацію етанолу чи психоактивних речовин у біоматеріалах, деякі види наркотичних речовин тощо.

Фахівці підкреслюють, що більше значення має не лікування, а реабілітація. Наталія Каджая, завідуюча відділенням, відзначила системність роботи з пацієнтами і неоціненність допомоги, яку надають соціальні працівники з різних партнерських організацій, які співпрацюють з наркологічним диспансером («Світло надії», «Вихід є», «Новий поворот», «Квітень» та інші). Головне, що пацієнти, по закінченню терміну перебування, не залишаються віч-на-віч з питанням «що далі?», а знають і вже приймають участь у довгострокових реабілітаційних програмах, подальшій соціалізації, працевлаштовуються, знаходять нові орієнтири.

У наркологічному стаціонарному відділенні №4 по пров. Шевченка,5а виводять з кризових станів (виведення зі стану сп'яніння та абстинентного стану), визначають стан сп'яніння, реалізовують програму замісної підтримувальної терапії, лікують залежних жінок, надають психологічну та соціальну допомогу, проводять сімейну реабілітацію, психокорекцію співзалежності. Сергій Косіченко, завідуючий відділеням, продемонстрував умови перебування осіб, які знаходяться у кризових станах, кабінет, де отримують препарат замісної терапії, кабінет експертизи, кімнати для групової корекції, аутотренінгів.

Головним пріоритетним напрямком роботи наркологічного диспансеру є кількарівнева система профілактичних заходів.

Первинна профілактика — це активний поступовий процес створення умов і формування особистих якостей, які підтримують благополуччя людини, мотивують до ведення здорового способу життя. Вона спрямована на тих, хто не має проблем з вживанням психоактивних речовин, учнівське та студентське (молодіжне) середовище, педагогів, батьків, людей, що працюють на ділянках з підвищеною небезпекою або відповідальністю.

Вторинна профілактика — це виявлення осіб на стадії «передхвороби» з початковими формами залежності та надання, у разі потреби, лікувальної допомоги, формування навичок відмови від вживання психоактивних речовин. Лікарі працюють з особами, що вживають психоактивні речовини зі шкодою для здоров’я, мають наркологічні проблеми.

Третинна профілактика спрямована на осіб, у яких вже сформована залежність і які мають достатній термін ремісії. Дана профілактика включає протирецидивні заходи, формування навичок відмови від вживання психоактивних речовин, підкреслення позитивних наслідків одужання у емоційній, психологічній та соціальній сферах.

Варто відзначити, що методики і принцип роботи наркологічної служби Полтавської області міжнародні організації, з якими співпрацює обласний наркодиспансер, визначили як передові в Україні, а отже, надання наркологічної допомоги населенню здійснюється на високому рівні і має оптимістичні перспективи вдосконалення.

Прес-центр ДОЗ ОДА

 

р
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Два автопідйомники вартістю по 3 млн 380 тисяч гривень отримали полтавські комунальники. Відтепер новенькі МАЗи працюватимуть у «Міськсвітлі» та «Декоративних культурах». Розповідає директор ПЕЗО «Міськсвітло» Роман Кикоть: « - У нас машини будуть обслуговувати мережу зовнішнього освітлення. За їх допомогою будуть, наприклад, міняти ліхтарі чи усувати якісь неполадки. Вони можуть виконувати будь які висотні роботи. Підйомники цілком сучасні – на базі автом...
Суспільство
Нагадаємо, 27-го травня у Кременчуцькому перинатальному центру народилася двійня дівчаток. 34-річна мати просто у медичному закладі написала відмову від дітей. Пояснила, що не має чим забезпечувати новонароджених. Дівчатка народилися недоношеними: одна важила 1150 грамів, інша – 1100 грамів, тому потрібні були значні кошти для їх виходжування. До збору коштів для двійняток долучився всеукраїнський благодійний фонд «HelpGroup», небайдужі люди із усієї Полт...
Політика
«Самопоміч» пропонує вивести українські міста з-під впливу кримінальних формувань. Представники партії мають успішний досвід боротьби з криміналітетом, там, де працюють в опозиції. А де «Самопоміч» у владі – там панує успіх та розвиток міст. Про це лідер «Самопомочі», перший номер виборчого списку партії Андрій Садовий написав у своєму Facebook. «Вчора суд відхилив ряд доказів у справі мера Одеси Труханова. Серед них один із головних – експертиза, яка вказ...
Партнерський матеріал
17 липня 2019 року відбулися громадські слухання стосовно видобування вуглеводів та облаштування Мехедівського – Голотовщинського нафтогазоконденсатного родовища, що знаходиться на території Лохвицького району. Цікавим виявився факт, що громадські слухання мають проводитися для громади, яку цього разу чомусь, захотіли оминути та провести якомога далі від сіл обговорення болючих проблем для жителів на території яких відбувається свавілля та беззаконня. Міст...
Новини компаній
Продукція ТОВ «ЗароГ» користується незмінним попитом на ринку молокопродуктів. Передусім тому, що головний принцип роботи підприємства – використання винятково натуральної сировини. «ЗароГ» приймає молоко з фермерських господарств, частина з яких є власними. Відтак, попит на продукцію «ЗароГ» постійно зростає, що не може не тішити виробників. Саме через це відкриваються нові напрями співпраці з торговельними мережами. Розповідає керівник Полтавської філії...
Суспільство
Полтавські поліцейські за кілька днів повернули батькам трьох дітей. Так, 16-го липня у Горішніх Плавнях патрульні поліцейські знайшли 5-річного хлопчика, який без нагляду батьків катався на самокаті. Буквально за кілька хвилин на планшет поліцейським надійшло орієнтування про зникнення цієї дитини. Вже за кілька хвилин патрульні передали хлопчину матері. З’ясувалося, що вона перебувала у банківській установі та не помітила, які її синок вийшов на вулицю....
Суспільство
Протягом передвиборчої кампанії на Полтавщині спостерігачі ОПОРИ склали 34 заяви до поліції відносно можливих порушень виборчого законодавства. З них 6 стосувались непрямого підкупу виборців. Про це розповіли представники ОПОРИ під час пресконференції відносно підсумків спостереження за виборчою кампанією напередодні дня голосування. Найбільш поширеним порушенням під час виборчої кампанії стало розміщення передвиборчої агітації без вихідних даних. «Відносн...
Культура
Наталія Юзефович  народилася в Києві, вона була членкинею  Спілки художників України з 1959. Закінчила Київську художню школу ім. Т.Г. Шев- ченка, а потім відділення станкового живопису Харківського державного художнього інституту. З 1971 майже сорок років жила й працювала в Кременчуці. Писала  портрети, пейзажі, натюрморти та жанрові картини. Наталя Юзефович – єдина кременчуцька майстриня,  що має особисту  картинну галерею. Протягом усього життя художниц...
Новини компаній
Із сухістю повітря щодня стикається кожна людина. Вдома, на роботі, в автомобілі. Дискомфорт при диханні, сухість шкіри - неприємні наслідки пересушеного повітря. Велика кількість побутових приладів вдома, офісної техніки на роботі, випаровування бензину в автомобілі не сприяють поліпшенню якості повітря, що вдихається людиною. Не завжди є можливість придбати дороге кліматичне обладнання і створити «оазис» свіжості і приємних ароматів. Справжньою знахідкою...
Новини по темі
Полтавські комунальники отримали нові автопідйомники
Стало відомо, що сталося із дівчатками-двійнятами, від яких на Полтавщині відмовилася мати
На Полтавщині біля дороги знайшли 2-річного малюка
Полтавщина: протягом кампанії ОПОРА 34 рази зверталась до поліції відносно можливих порушень виборчого законодавства
У Полтаві почалася сесія обласної ради: у новій залі засідань та без президента Зеленського
Полтавцям розповіли, як стягнути аліменти з боржника
У Полтаві депутати вперше проведуть сесію у відремонтованій за 44 мільйони залі (ВІДЕО)
Всеукраїнський благодійний фонд відкрив збір для полтавської журналістки
У Полтаві продовжили слухати справу «Підприємці проти «Полімпекса». Суд витребував важливі документи
Пенсіонерка мало не згоріла, спалюючи суху траву