12:30, 11 травня 2021 р.
Надійне джерело
Полтавська лікарка розповіла, що таке меланома та як від неї вберегтися
Меланома – це тип раку шкіри, який найчастіше спостерігається у дорослих. У дітей та підлітків меланома зустрічається рідше. Але щорічно діагностуються нові випадки. Меланоми можуть розвиватися на будь-якій ділянці шкіри, навіть на нігтях та очах. Щорічно у травні відзначають Всесвітній день боротьби з меланомою, аби привернути увагу людей до цього захворювання. Як вберегтися від грізної недуги та розпізнати на ранніх стадіях – розповідає Наталія Білаш, лікар дерматовенеролог дитячий консультативної поліклініки КП «Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня Полтавської обласної ради»
При меланомі рак розвивається з клітин шкіри, що звуться меланоцитами. Вони виробляють меланін, що забезпечує колір (пігментацію) шкіри. Меланін синтезується клітинами шкіри – меланоцитами. Цей пігмент допомагає захистити шкіру від ультрафіолетового випромінювання сонця. У людей з більш темним кольором шкіри меланіну більше і вірогідність розвитку меланоми менша.
Незважаючи на те, що меланома вважається хворобою дорослих, біля 1% випадків даного захворювання випадає на дітей молодше 15 років. В групах старшого віку вони зустрічаються частіше – 7% випадків серед підлітків у віці 15-19 років. Симптоми меланоми включають в себе незвичні зміни шкіри, наприклад родимка, що збільшуються в розмірах, змінює колір, кровоточить або свербить. Пухлина може також мати форму горбка блідого або червоного кольору.
Лікування меланоми залежить від стадії захворювання.
Найчастіше пацієнтам проводиться хірургічна операція. Більш тяжкі захворювання можуть вимагати застосування додаткових методів лікування, включаючи таргентну терапію, хіміотерапію та/або імунотерапію.
При ранній діагностиці меланоми відмічаються дуже високі показники виживаності. Проте пухлина може розповсюджуватися на лімфатичні вузли та інші частини тіла, що ускладнює її лікування. Тому важливо знати про меланому та виявити хворобу на ранніх стадіях.
Фактори ризику меланоми – це світла шкіра, що схильна до сонячних опіків, сімейний анамнез меланоми або незвичних родимок, дія сонця та сонячні опіки в дитячому віці.
Ознаки меланоми включають різні зміни шкіри: родимка чи горбик на шкірі, що збільшується в розмірах чи змінює форму, особливо якщо це відбувається протягом короткого періоду; родимка неправильної форми чи великого розміру; блідий або червоний горбик на шкірі; родимка чи горбик, які сверблять або кровоточать.
Запам’ятати ознаки меланоми можна за допомогою англійського алфавіту.
А – асиметрія (asymmetry)
В – нерівний контур (border irregularity)
С – зміна кольору (color variation)
D – діаметр (diameter) (>5мм)
Е – ознаки еволюції (evolution) або ознаки еволюції, тобто швидка зміна розміру та форми.
У скринінгу обстеження меланоми важливу роль відіграють: найперше – самоогляд, потім консультація лікаря, бажано з проведенням дерматоскопії.
При підозрі на наявність меланоми – направлення до лікаря-онколога.
Існує декілька простих способів профілактики меланоми.
- Обмежуйте дію сонця.
- Використовуйте сонцезахисні засоби.
- Уникайте відвідування соляріїв.
- Вивчайте інструкції до ліків на предмет підвищення чутливості до сонячного випромінювання.
Легко запам’ятати – «крем, футболка, капелюх».
Дізнайтесь більше про безпеку перебування на сонці.
Це стосується всіх вікових груп, але діти потребують нашої найбільшої уваги, бо їх захист – це справа батьків.
Читайте також: Щорічно не Полтавщині виявляють до п'яти тисяч випадків раку
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...