11:30, 27 квітня 2021 р.
Надійне джерело
Полтавський лікар-отоларинголог порадив, як зберегти нюх під час пандемії
27 квітня у всьому світі відзначають день нюху. Всесвітній день нюху було засновано у 1988 році шотландцем Джорджем Доддом – ученим-ароматистом, парфумером, ароматерапевтом, експертом із запахів.
Наш ніс – не лише один із органів чуття, це складна система, що допомагає нам пізнавати навколишній світ. Наші нюхові рецептори можуть розрізняти до 10 тисяч різних запахів. Від нюху також залежить і смак. Адже при втраті нашим носом здатності відчувати запахи, зникає і відчуття смаку. Нюх – це не тільки задоволення від їжі, це також здатність впізнавати певні місця чи людей. Він тісно пов'язаний з пам'яттю. І змиритися із втратою цього емоційного компоненту дуже нелегко.
Зараз втрата нюху – це один із симптомів того, що ви захворіли на коронавірус. Але не тільки COVID-19 викликає зниження нюху. Є цілий ряд причин, які можуть призвести до втрати нюху.
Для, щоб дізнатися як вберегти нюх і що може стати причиною його зникнення, ми поспілкуватися із лікарем-отоларингологом Полтавської обласної клінічної лікарні імені М.В.Скліфософського Русланом Слинчуком. Руслан Володимирович лікар вищої категорії. І уже 24 роки допомагає своїм пацієнтам боротися із хворобами вух, горла та носа.
Руслан Володимирович розповів, що нюх можна втратити не тільки через вірус COVID-19:
«Найчастіші причини втрати нюху – це запальні захворювання носа та носових пазух, алергічний риніт, хронічний риносинусит, гіпертрофія аденоїдів, викривлення перетинки носа. А також деякі пухлини головного мозку, неврологічні захворювання та навіть травми голови можуть викликати часткову або повну втрату нюху. Наприклад, зниження нюху може бути одним із симптомів таких серйозних захворювань, як хвороби Паркінсона або Альцгеймера».
Руслан Володимирович зазначив, що втрату нюху можуть спричиняти і стоматологічні втручання. Тютюнопаління різко знижує чутливість нашого носа. Також чутливість до запахів різко падає після 75-ти років. А ще причиною зниження нюху може стати дефіцит вітамінів групи В.
Але зараз найпопулярнішою причиною втрати нюху все ж таки є коронавірус. Вірус COVID-19 впливає на долю мозку, що відповідає за ці відчуття та знижує роботу смакових та нюхових рецепторів. Руслан Слинчук зазначив, що насамперед треба усувати причину, яка впливає на відсутність нюху. Якщо це звичайні вірусні хвороби, то відчуття запаху повернеться вже за тиждень. Коли нюх не повертається через 7 днів, то слід негайно відвідати ЛОРа. А при коронавірусному захворюванні втрата нюху більш тривала – від двох тижнів до місяця. Спершу треба звернутися до сімейного лікаря, а той може направити вас до ЛОР-лікаря. Для того, аби повернути нюх, ЛОР може призначити і промивання порожнини носа, і вітамінні препарати. У більшості випадків відчуття запаху все таки повернеться. Якщо після всіх призначень лікаря-отоларинголога нюх не повертається, то слід звернутися до ендокринолога або невропатолога.
Окрім цього, втрата нюху безпосередньо впливає на емоційний стан людини. Ті, хто не відчувають запахів, згодом втрачають і смак. Відсутність цих двох чуттів може спричинити депресію.
Не зважаючи на велику кількість причин втрати нюху, ми можемо допомогти нашому носу боротися із вірусними хворобами.
«Ніс – це система, яка себе очищує. У ньому безліч бар’єрів, що не дають різним вірусам проникнути в наш організм. Але ми можемо додатково до природніх захистів додати і промивання носа сольовим розчином, що точно вимиє всі бактерії та забруднення. Зараз на полицях аптек безліч препаратів, призначених для промивання носа. Адже через урбанізацію та забруднення довкілля наш ніс потребує особливого захисту», - розповідає Руслан Володимирович.
А ще, на відміну від зору і слуху, нюх можна покращити шляхом тренування. Дослідження показали, що протягом 12 тижнів можна поліпшити роботу органів чуття, якщо нюхати речовини із різким запахом, зокрема трояндове масло, лимон і гвоздику. Це дещо поліпшує нюх. Але ні в якому разі не варто нюхати токсичні речовини такі, як бензин, лак чи аерозолі.
Відсутність запахів та чутливість носа впливає на якість життя людини. Ніс – це складна система, що створює бар’єр між нашим тілом та зовнішнім світом,а відчуття запахів безпосередньо впливає на наше самопочуття. Тому сьогодні ми радимо вам підняти собі настрій та понюхати щось приємне.
Більше цікавої та корисної інформації у нашому Telegram
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:00, Вчора
19:00, Вчора
19:00, Вчора
19:00, Вчора
19:00, Вчора
live comments feed...