• Головна
  • Чи припинять під Полтавою експлуатацію Макухівського сміттєзвалища?
13:30, 21 квітня 2021 р.
Надійне джерело

Чи припинять під Полтавою експлуатацію Макухівського сміттєзвалища?

Чи припинять під Полтавою експлуатацію Макухівського сміттєзвалища?

Макухівське сміттєзвалище біля Коломака під Полтавою – це практично зона екологічного лиха. Навколо відбувається отруєння земель і води, підземні води отруєні настільки, що пити їх шкідливо не лише людям, а й худобі. Там регулярно спалахують неконтрольовані пожежі. Продукти згорання пластмас, поліетилену та інших токсичних речовин загрожують здоров’ю полтавців. І ось 14 квітня цього року Державна екологічна інспекція Центрального округу на своїй фейсбук-сторінці заявила про підготовку позову до суду щодо тимчасової заборони/зупинки діяльності Полтавського КАТП-1628 в частині експлуатації Полтавського міського звалища твердих побутових відходів до моменту приведення діючого полігону у відповідність до вимог чинного законодавства. В історії цього питання, яке порушується не один рік, розбирався журналіст Телеканалу «Центральний» Сергій Блавацький.

Макухівське сміттєзвалище, що розташоване неподалік Полтави, було утворене стихійно 1953 року. Ще на початку 2000-их років був припис обласної СЕС про те, що звалище переповнене і його потрібно рекультивувати. Тобто, кар’єр повністю заповнився, його кромки перевищують абсолютну відмітку в 10 метрів. 2006-го полтавські екологи били на сполох, що сміттєзвалище переповнене на 107% та, за підрахунками, поповнюється 100 тисячами тонн сміття щороку. За минулорічними даними, воно було переповнене більш, ніж на 135%. Щодо позову, то за два дні ми так і не змогли отримати коментар від Державної екологічної інспекції Центрального округу. Але на їх сайті йдеться про те, що Інспекцією постійно приділяється увага питанню екологічно безпечної експлуатації Полтавського міського звалища твердих побутових відходів, розташованого в урочищі «Триби» поблизу села Макухівка.

Державна екологічна інспекція у Полтавській області ще у 2017 році зверталась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Полтавського КАТП-1628 про тимчасову заборону (зупинення) діяльності підприємства в частині експлуатації звалища до виконання припису Інспекції. Але суди і першої, і апеляційної інстанції відмовили Інспекції в задоволенні позову.

На думку екоактивіста Сергія Антоненка, цей позов – фікція.

Сергій Антоненко, полтавський екоактивіст

- Я вважаю, там позов був свідомо неправильного оформлений. Замість того, щоб виправити позивні вимоги, або сам предмет позову, екологічна інспекція подала апеляцію на відмову в прийнятті позову, апеляцію вони програли, і вони подали касацію до Верховного суду і також вони програли. Я думаю, це свідомо був поданий наперед неправильний позов, аби тільки зробити вигляд якоїсь захисної екологічної роботи.

Не вірить екоактивіст і в дієвість нового позову.

Сергій Антоненко, полтавський екоактивіст

- Я думаю, це теж фіктивність, при бажанні немає абсолютно ніякої складності заборонити експлуатацію Макухівського сміттєзвалища згідно порушених вимог і притягнути до відповідальності відповідальних осіб.

Оскільки ми не змогли отримати коментар від Державної екологічної інспекції Центрального округу, наш телеканал залишає за нею можливість висловити свою позицію в нашому ефірі. Зокрема, і щодо думки екоактивіста Сергія Антоненка.

А з тим, що цей полігон перебуває в катастрофічному стані, погоджуються і в комунальному підприємстві, яке займається вивозом сміття з Полтави. Там нагадують про його стихійне створення 53 року на місці відпрацьованого кар’єру без інженерного захисту, зокрема, донного захисного екрану. Щодо виконання всіх приписів та усунень порушень, потрібні десятки мільйонів гривень.

Наталія Суіма, інженер з охорони навколишнього середовища Полтавського КАТП-1628

- Ми розробили план організаційно-технічних заходів по усуненню порушень природоохоронного законодавства, ми звернулися до установ, які можуть частково вирішити нам проблему. Наразі розроблена проектно-кошторисна документація по будівництву дизбар’єру та нових спостережних свердловин.

Співробітники екоінспекції на сайті поінформували про проведену в період з 25.02.2021 по 11.03.2021 позапланову перевірку виконання Полтавським КАТП-1628 припису.

Під час проведення перевірки встановлено, що Полтавським КАТП-1628 вимоги раніше наданого припису невиконані майже в повному обсязі, тобто, жодних суттєвих дій для усунення раніше виявлених недоліків підприємство не вживало та продовжує допускати численні порушення вимог природоохоронного законодавства.

Також Інспекцією направлено до Полтавської обласної прокуратури копії претензій та розрахунки шкоди, завданої державі внаслідок забруднення земель і самовільного використання земельної ділянки ДП «Полтавське лісове господарство», які Полтавське КАТП-1628 відмовляється сплачувати у добровільному порядку.

Наталія Суіма, інженер з охорони навколишнього середовища Полтавського КАТП-1628

- Стверджувати, що ми самовільно її займаємо, але це фільтрат, ви розумієте, це як би опади, які потім потрапляють на землі лісового господарства, ми не можемо вплинути на ці хімічні процеси, тому що інженерного забезпечення в нас не було з 1953 року.

На думку Наталії Суіми, ситуацію може врятувати іноземний інвестор та будівництво нового сучасного субрегіонального сміттєпереробного заводу.

Катерина Бабіч, депутат Полтавської міської ради

- Є конкретно з усіх сторін дзвіночки, що Макухівське сміттєзвалище потребує комплексних рішень, і підходів, і конкретного алгоритму дій, і ось зараз до цього ми й дійшли. Тому я вбачаю, що тут треба терміново зібратися та думати, як правильно діяти і вже починати з чогось, а не просто відгороджуватися від проблем Макухівського сміттєзвалища, яке розміром вже майже з десяток футбольних полів, і скільки багатоповерхівок, як подивитися вгору.

Насамкінець в Державній екологічній інспекції Центрального округу наголосити, що позов до суду щодо тимчасової заборони/зупинки є крайньою мірою заходів впливу, що належать до повноважень Інспекції, та не може вирішити в повному обсязі проблему функціонування полігону в урочищі «Триби», а належна і своєчасна та, що не менш важливо, – адекватна реакція, в тому числі – і на приписи, видані Інспекцією, з боку керівництва Полтавського КАТП-1628 та Полтавської міської ради, не призвела б до такої катастрофічної ситуації, що склалася з полігоном твердих побутових відходів поблизу села Макухівка.

Сергій БЛАВАЦЬКИЙ, телеканал «Центральний»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#громади #довкілля #сміття
Оголошення
live comments feed...