• Головна
  • Весна – час загострення сечокам’яної хвороби нирок: куди звернутися у Полтаві, щоб не «народжувати» камінь?
15:30, 9 квітня 2021 р.
Надійне джерело

Весна – час загострення сечокам’яної хвороби нирок: куди звернутися у Полтаві, щоб не «народжувати» камінь?

Весна – час загострення сечокам’яної хвороби нирок: куди звернутися у Полтаві, щоб не «народжувати» камінь?

Про причини появи каменів у нирках, профілактику їх утворення та сучасний метод дистанційної літотрипсії ми говоримо із лікарем-урологом першої кваліфікаційної категорії Олексієм Решетніковим.

Весна – час загострення сечокам’яної хвороби нирок: куди звернутися у Полтаві, щоб не «народжувати» камінь?, фото-1

Раніше він вже розповідав, як часто чоловікам потрібно обстежуватися у лікаря та давав поради щодо того, як уникнути простатиту.

Цього разу із лікарем, який має 18-річний стаж роботи та спеціалізується на лікуванні хвороб сечостатевої системи, говоримо про сечокамяну хворобу нирок. Розмовляємо ми в "Урологічному центрі лікаря Решетнікова", до якого із настанням весни все більше пацієнтів звертаються із нирковою колькою.

-Олексій Вікторович, чому більше пацієнтів звертаються за допомогою із нирковою колькою саме навесні?

-Потрібно одразу зауважити, що пацієнтів із сечокам’яною хворобою не стає більше навесні – люди із цим захворюванням звертаються за допомогою круглий рік. Просто навесні частіше трапляються процеси, які провокують рух каменів у нирках, який, власне, і спричиняє ниркову кольку: хтось березового соку попив, хтось почав активніше рухатися, більше води випив, хтось – пива. Це призводить до виходу каменю із нирки, він блокує сечовід, людина відчуває біль – ниркову кольку – і вже тоді звертається до нас за допомогою. Звісно, бувають випадки, коли ми виявляємо досить великі камені при планових обстеженнях. У людини нічого не болить, але камені у нирках вже є. Якщо ми їх вчасно виявляємо, то потім маємо час, щоб вирішити – що із ними робити.

Так виглядає камінь, виявлений під час дослідження.

-Чи часто люди звертаються за допомогою не одразу після загострення хвороби?

-Нажаль, так. Як правило, починають використовувати Google і шукати способи лікування вдома, щоб щось попити, розчинити камінь і він самостійно вийшов. Це виходить не завжди. З мого досвіду виходять самостійно камені розміром до 4 міліметрів. Крім цього, є три типи ниркових каменів – урати, фосфати та оксалати. З них добре розчиняються лише перші. Крім цього, розчинення – це тривалий процес. А під час ниркової кольки люди хочуть, щоб це відбулося швидко і біль минув. Доки вони займаються самолікуванням, втрачають дорогоцінний час. А камінь далі врізається у сечовід і, як правило, провокує запалення нирки.

-Чим це може загрожувати?

-У найгіршому випадку можна втратити нирку. Звісно, для цього потрібно дуже сильно «постаратися». Проте серед пацієнтів завжди є такий контингент, які кажуть: «У мене колись один камінь вийшов і цей відійде». Проте може десять каменів вийти, а одинадцятий застрягне. Якщо камінь довго знаходиться у сечоводі, він утворює пролежень, вростає – і чим довший цей процес, тим важчі наслідки.

-Чому ростуть камені і до яких максимальних розмірів можуть «вирости»?

-Оксалати та фосфати – це найбільш розповсюджена в урології категорія «каменів», основу яких складають солі кальцію. Вони діагностуються у 70 відсотків пацієнтів із сечокам’яною хворобою. Фосфатно-амонієво-магнієві та струвітні камені виникають через інфекційні процеси у сечовивідних шляхах. Інша їх назва – інфекційні камені, вони діагностуються у 15 відсотків пацієнтів. Урати – сечокислі камені у нирках, діагностуються у 10% випадків, а їх утворення пояснюють надлишком сечової кислоти. Коли до нас приходять пацієнти, то ми, в залежності від типу каменів, підбираємо відповідну дієту. Цистинові камені діагностуються рідко, лише у 2-3 % пацієнтів. Причини їх виникнення – генетичні та вроджені патології сечовидільної системи. 

Найбільший камінь, який бачив я, був розміром 2,5 сантиметри. Але це – зі звичайних, а є ще коралоподібні камені. Сьогодні на прийомі був дідусь із задавненою нирковою хворобою: дуже складний випадок, коли коралоподібні камені повністю заповнили порожнину нирки та вросли. Це вже крайня стадія хвороби, тут неможливо допомогти дистанційно – лише шляхом хірургічного втручання.

-Якщо пацієнт все ж таки не став займатися самолікуванням і прийшов до вас, то що на нього очікує?

-Коли пацієнт приходить із нирковою колькою, ми спершу знеболюємо, потім робимо УЗД-дослідження нирок, дивимося стан. Крім цього, рекомендуємо робити комп’ютерну томографію. Вона дозволяє визначити розмір, щільність каменю, його локалізацію. Потім ми визначаємо – що із ним далі робити.

-Які є способи видалення каменю з нирок, окрім хірургічного втручання?

-У нашій клініці є апарат для дистанційної літотрипсії. Це високоефективний метод дроблення каменів. З його допомогою можна розбити камінь без втручання у організм, без використання наркозу. Камені дробляться ультразвуком, сфокусованою хвилею. Обмеження – це мають бути камені розміром до 2 сантиметрів. Іноді, якщо камінь великий, процедура потребує повторення. Проте переважна більшість каменів розбиваються із першого разу.

-Чи можуть після видалення каменю із нирки утворитися нові?

-Сечокам’яна хвороба – це хвороба-рецидивіст. Тобто, якщо камінь утворився один раз, він може з'яитися знову. Нажаль, люди часто нехтують цим фактом. Коли у пацієнта ниркова колька, він готовий на все – приїхати на дистанційну літотрипсію хоч і вночі, погоджується на будь-яку дієту і так далі. Але, коли камінь подробили, йому вже нічого не треба. І за деякий час… зявляється новий. Пацієнт потім дивується: «Як же так?» І це непоодинокі випадки. Тому, тим, хто до нас приходить, ми даємо рекомендації щодо фітотерапії, радимо відповідну дієту і продовжуємо їх відстежувати далі.

-Що потрібно робити для профілактики, аби уникнути сечокам’яної хвороби?

-Потрібно пити більше води. Це має бути 2-2,5 літри чистої води на добу. Звісно, не за один раз, а упродовж дня. Просто взяти собі за правило у різний час доби випивати склянку води. Це здається дуже простим. Але, повірте, коли людина одного разу зіткнулася із нирковою колькою, «народила» камінь, то вона буде ставитися до цього максимально серйозно. Бо це, насправді, дуже боляче.

Крім цього, потрібно раз-двічі на рік знаходити час для елементарних обстежень власного організму. Робити УЗД, здавати загальні аналізи. Часто, коли людина просто робить загальне УЗД-дослідження, лікар вчасно бачить камені і може порадити консультацію уролога.

Для того, щоб записатися на прийом до лікаря Решетнікова, можна завітати за адресою: вулиця Миколи Дмітрієва, 6д, подзвонити за номером 050 585 0145або скористатися сайтом «Урологічного центру».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #урологічний центр #ниркова хвороба #камені #дистанційна літотрепсія #уролог
Оголошення
live comments feed...