• Головна
  • Українці святкують Масляний тиждень– традиції і прикмети
10:30, 8 березня 2021 р.
Надійне джерело

Українці святкують Масляний тиждень– традиції і прикмети

Українці святкують Масляний тиждень– традиції і прикмети

У 2021 році з 8 березня в Україні святкують Масляну – улюблене народне свято перед Великим постом.

Взагалі масляний тиждень щороку випадає на різні дати. І символізує проводи зими і очікування весни. Це своєрідна підготовка до Прощеної неділі. Масляну також називають Сирним тижнем, Млинницею, Колодієм, а дати її святкування залежа

Масляний тиждень поділяють на два періоди: Вузька Масляна (з понеділка по середу) — коли можна займатися господарськими роботами, і Широка Масляна (з четверга по неділю) — коли починаються гуляння.

Кожен день Масляної має особливе значення

Понеділок — зустріч. Цього дня слід зустрічати гостей, пекти перший млинець і створювати опудало Масляної. Його будують з соломи та одягають у старі речі. У понеділок ходили в гості до сватів і обговорювали подробиці майбутнього святкування: час, місце і склад гостей. Також цього дня пекли млинці, по яким ворожили.

Вівторок — загравання і день оглядин. Здавна дівчата кликали незнайомих хлопців додому або гуляли з ними. Масляні обряди зводилися до сватання, щоб після Великого посту зіграти весілля. Також існує повір'я, що якщо в цей день не з'їхати з гірки на санях, то можна цим образити Масляну.

Середа — ласунка. У цей день всі господині повинні накрити стіл з різних страв, і в першу чергу з млинців. А теща повинна запросити зятя, пригостити власноруч спеченими млинцями і показати свою прихильність до чоловіка доньки.

Українці святкують Масляний тиждень– традиції і прикмети, фото-1

Четвер — розгуляй. Саме цього дня розпочинається Широка Масляна. У четвер виплескують ввесь негатив, накопичений за зиму, і вирішують конфлікти, якщо вони є. 

П’ятниця — тещині вечірки. У цей день теща йде в гості до зятя на млинці. А зять повинен показувати свою повагу матері дружини. Якщо дотримуватися цього ритуалу, то стосунки між тещею і зятем налагодяться.

Субота — посиденьки зовиці (зовиця — сестра чоловіка). За традицією цього дня ходять до всіх своїх рідних, друзів і сусідів, які повинні пригощати гостей млинцями. А молоді невістки запрошують в гості до себе сестер чоловіка та інших родичів.

Неділя — прощений день. У цей день серед близьких людей прийнято просити одне в одного пробачення за завдані образи і неприємності. А після цього спалювати опудало Масляної, співати й танцювати.

Масляна: Прикмети й ворожіння

Як ми вже вище згадували, цього тижня ворожать на першому випеченому млинці:

  • Якщо млинець легко перевернувся — варто чекати заміжжя в цьому році.
  • Млинець прилип до сковороди — ще як мінімум 3 роки залишишся в батьківському домі.
  • Рівні краї у млинця — заміжжя буде щасливим, нерівні - варто ще раз обдумати рішення виходити заміж.
  • Скільки дірочок вийшло в млинці, стільки і дітей можна очікувати.
  • Млинець засмажений в середині - чоловік буде вірним, а з боків — гулящий.
  • Перший рум’яний млинець обіцяє здоров’я, а блідий — попереджає про хвороби.
  • Тонкий млинець — рік буде легким, товстий — труднощі в майбутньому році.

Зазначимо, що по закінченню Масляної, у понеділок, 15 березня, розпочинається Великий піст, який триватиме до 2 травня — Великодня.

Читайте також: 8 березня: історія і традиції свята жінок

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Свято #масляна #полтава
Оголошення
live comments feed...