• Головна
  • «Глаукома може позбавити зору!» - офтальмолог Людмила Строніна
18:33, 7 березня 2021 р.
Надійне джерело

«Глаукома може позбавити зору!» - офтальмолог Людмила Строніна

«Глаукома може позбавити зору!» - офтальмолог Людмила Строніна

Зір – найважливіший з п’яти органів чуття, оскільки забезпечує нам 80% інформації про навколишній світ. Ми, зазвичай, не замислюємося, що нашим очам загрожує багато небезпек: комп’ютери, телевізори, нездорова їжа та екологія, стреси, надмірне навантаження, очні хвороби. І серед останніх вкрай серйозним захворюванням є глаукома, яка без лікування призводить до сліпоти. Більше про це захворювання нам розповіла Людмила Строніна, лікар- офтальмолог КНП « Кобеляцька ЦРЛ»

Глаукома – це тяжке хронічне захворювання ока, яке характеризується прогресуючим перебігом, при якому порушується відтік рідини з очного яблука вона накопичується і призводить до підвищення внутрішньоочного тиску, в результаті чого руйнується зоровий нерв. У разі пізнього виявлення, при відсутності адекватного лікування, кровопостачання ока погіршується, зоровий нерв атрофується, звужується поле зору – прогресуючи, аж до сліпоти, втрачається зір. За результатами досліджень, ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування складає 27%, а на обидва ока – 9%.

Серед факторів підвищеного ризику виникнення захворювання найбільше значення мають: вік (старше 40 років), спадковість і сімейний анамнез, наявність супутньої судинної (атеросклероз, гіпертонічна хвороба) патології, ендокринної (цукровий діабет, захворювання щитовидної залози) патології, травми ока, наявність в анамнезі життя перенесених в минулому хірургічних втручань. Куріння, хронічний стрес також можуть сприяти розвитку глаукоми.Глаукома може розвиватися з різною швидкістю. У більшості випадків втрата зору відбувається непомітно, поступово, безболісно. Саме тому пацієнти звертаються до лікаря, коли вже почався незворотний процес, і повернути або зберегти зір неможливо.Варто обов‘язково звернути увагу на певні симптоми, і при їх виявленні, терміново звернутися до фахівців офтальмологів за медичною допомогою, оскільки поява перших ознак зміни зорових функцій вже можуть свідчити про наявність глаукоми, а саме: затуманення зору, поява “сітки” перед очима; наявність “веселкових кіл” при погляді на джерело світла (наприклад, на що світиться лампочку); почуття дискомфорту в оці, відчуття важкості і напруги; незначна різь в оці; почуття зволоження ока; погіршення здатності бачити в сутінках; незначні болі навколо очей; почервоніння раніше здорового ока; різке падіння гостроти зору.

Сучасна офтальмологія у термін «глаукома» об’єднує групу захворювань, що мають різне походження, але спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ), звуження поля зору, поступову атрофію зорового нерва. Глаукома може прогресувати з різною швидкістю. Раннє її виявлення та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.

Спочатку глаукома вражає периферичний зір, потім впливає на центральний. Це починає заважати в повсякденному житті: людина бачить не чітко, не може читати, водити машину тощо. Що раніше звернутися до лікаря, тим більше шансів зберегти зір.

Імовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування становить 27 відсотків, а на обидва ока — 9.

Існують симптоми, у разі появи яких необхідно терміново звернутися до лікаря. Вони можуть свідчити про вірогідність глаукоми. Це «літаючі мушки» перед очима, райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього, затуманювання зору, часта зміна окулярів. Для діагностики глаукоми необхідно перевірити зір, поле зору, стан зорового нерва та виміряти внутрішньо очний тиск.Лікування пацієнтів із глаукомою проводять як медикаментозними засобами (краплі, уколи, таблетки), так і лазером та хірургічними методами. Однак існує загроза, що в разі нормалізації внутрішньо очного тиску пацієнти самостійно призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування. А це призводить до ще більшого прогресування глаукоми та швидкого зниження зору.

Небезпечними симптомами, які свідчать про погіршення стану, є поява райдужних кіл при погляді на джерело світла, біль в оці та відповідній половині голови, почервоніння раніше спокійного ока зі збільшенням його щільності та раптове погіршення гостроти зору. Людям із глаукомою не рекомендується вживати алкоголь.

Не можна тривалий час перебувати в темному приміщенні — телевізійні передачі треба передивлятися в добре освітленій кімнаті.

Не можна вживати протягом дня більше 1,5 л рідини, приймати ванни та використовувати процедури, що супроводжуються перепадами температури. Протипоказані фізична праця в положенні, коли голова розміщена нижче пояса, а також прийом препаратів, що розширюють зіницю.

Після встановлення діагнозу необхідно скрупульозно виконувати всі рекомендації лікаря. У встановлені терміни проходити контрольні огляди офтальмолога з обстеженням зорового нерва, обов’язковою реєстрацією гостроти зору, стану поля зору, рівня внутріочного тиску. У період між візитами до лікаря треба контролювати стан зорових функцій обох очей (особливо ураженого ока) та рівень внутріочного тиску (зазвичай це робить медична сестра — прим. ред.). Якщо є будь-які додаткові відхилення від звичайного стану, необхідно якнайшвидше повідомити про це лікаря.

Профілактика глаукоми

Найважливіший крок у профілактиці глаукоми — це щорічні огляди. Лікар має виміряти пацієнту ВОТ, оглянути диск зорового нерва та перевірити поле зору. Хоча вилікувати глаукому неможливо, сучасні методи лікування дають змогу призупинити її прогресування, зберігаючи при цьому зір і працездатність людини та запобігаючи сліпоті й інвалідності.

Діагноз глаукоми визначається на підставі результатів проведених методів обстеження: огляду очного дна, визначення гостроти зору, вимірювання поля зору (на ранніх стадіях – комп’ютерна діагностика), визначення внутрішньоочного тиску (тонометрія, еластотонометрія), дослідження показників відтоку внутрішньоочної рідини (тонографія), вимірювання товщини рогівки.

Рання діагностика первинної глаукоми виключно важлива! Необхідно регулярно, 1 раз у 6 місяців, проходити профілактичні огляди офтальмологом і вимірювати внутрішньоочний тиск, який в нормі становить 16-25 мм рт. ст. при вимірюванні тонометром Маклакова. Глаукома вимагає постійного спостереження, чіткого дотримання рекомендацій лікаря. Лікування, розпочате на початкових стадіях, дозволяє уповільнити прогресування глаукоми та зберегти зір. Терапія повинна бути спрямована на нормалізацію внутрішньоочного тиску, поліпшення кровопостачання в сітківці і зоровому нерві, необхідна нейропротекція. У медицині застосовують медикаментозний, хірургічний і лазерний методи лікування. Існують заходи профілактики глаукоми, які повинні дотримуватися як люди, які мають фактори ризику до розвитку цього захворювання, так і пацієнти, у яких вже почався процес, і які проходятьлікування. Дотримання профілактичних заходів дасть можливість максимально відстрочити серйозні наслідки, які глаукома може завдати здоров’ю і якості життя, допоможе на тривалий час зберегти зір:

Важливо не перенапружуватися! Обмежити слід як фізичні навантаження, так і психоемоційні. Робоча діяльність повинна відповідати стану здоров’я. Не можна працювати або займатися будь-якою іншою діяльністю, яка вимагає тривалого перебування з нахиленою вперед головою.

Голову при роботі за комп’ютером або перегляді телевізора потрібно тримати рівно! Закидання голови шкідливі, як і нахили вперед. У тій же мірі зору нашкодити може креслення, малювання, в’язання, якщо довго сидіти з нахиленою головою. Дуже важливо, щоб кімната була добре освітлена. Зведіть до мінімуму перебування в темних (кінотеатр) і затемнених приміщеннях (перегляд телевізора), так як при цьому розширюється зіниця і може підвищуватися внутрішньоочний тиск. Обов’язкові 15-ти хвилинні перерви при зоровій роботі протягом кожної години!

Харчуйтеся повноцінно і раціонально! Регулярно включайте в свій раціон продукти, багаті антиоксидантами і цинком. Вітамін А захищає сітківку і покращує колірний і нічний зір, а жирні кислоти Омега-3 зменшують ризик розвитку синдрому «сухого ока» і запальних захворювань очей. Вживайте овочеві страви, рибу, фрукти, обмежте тваринні жири і цукор, міцний чай і каву.

Ведіть здоровий спосіб життя! Слід нормалізувати час повноцінного відпочинку і відновлення сил. Сон повинен бути не менше 8 годин на добу. Більше рухайтеся, частіше бувайте на свіжому повітрі! Відмовтеся від куріння! Куріння негативно позначається на кровопостачанні і транспортуванні кисню та інших необхідних корисних речовин до всіх структур очей.

Основне правило – регулярний контроль стану органів зору у офтальмолога!

Читайте також: Міністри отримають щеплення індійською вакциною

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#глаукома #очі #медицина
Оголошення
live comments feed...