• Головна
  • Полтавська вулиця, що дев’ять разів змінювала назву
12:00, 20 лютого 2021 р.
Надійне джерело

Полтавська вулиця, що дев’ять разів змінювала назву

Полтавська вулиця, що дев’ять разів змінювала назву

Центральна вулиця Полтави – Соборності – безперечно «серце» Полтави. Символ міста разом з Круглою площею та монументом Слави. Вулицю  ніколи не оминають туристи, тут за будь – якої пори року вирує життя. Чи знаєте ви, що за час існування вулиця Соборності  дев’ять разів змінювала назву? Пригадаємо кожну з них завдяки полтавському краєзнавцю Борисові Тристанову.

Полтавська вулиця, що дев’ять разів змінювала назву, фото-1

1. Вулиця Соборності розташована між Соборної площею та площею Зигіна. Вона була започаткована у 2-й половині 18 ст. від Успенського собору у напрямку Київських воріт Полтавської фортеці. Перша назва вулиці - Успенська.

2. У кінці 18 ст. була пробита далі через передмістя і названа Пробивною. Це перша вулиця Полтави, що була ретельно впорядкована та забудована.

3. На планах Полтави кінця 18 - початку 19 ст. Головна вулиця позначена як Мостова.

4. На початку 19 ст. одержала назву Олександрівська, тягнулася від Соборної до Круглої площі.

Полтавська вулиця, що дев’ять разів змінювала назву, фото-2

5. Далі починалася Кременчуцька поштова дорога, відтинок якої до сучасної пл. Зигіна на поч. 20 ст. називався вул. Куракінською.

6. 1913 на честь 300-річчя дому Романових гімназистами вздовж неї було закладено Каштанову алею. 1922 вул. Олександрівську і Куракінську перейменовано на Жовтневу.

7. У повоєнні роки частина від Соборної пл. до Жовтневого парку називалася вул. Сталіна.

Полтавська вулиця, що дев’ять разів змінювала назву, фото-3

8. З 1961 - знову Жовтнева.

9. Розпорядженням Голови Полтавської обласної державної адміністрації № 207 від 20.05.2016 р. вулиця перейменована на честь Соборності України.

« Вулиця Соборності - пам'ятка містобудування 19 ст. доби класицизму. Забудована за принципом лінійно-осьової перспективи. Головним композиційним акцентом став ансамбль Круглої площі, на якій у 1811 р. було відкрито монумент Слави. Численні площі (сучасні Конституції, Театральна, Незалежності, Зигіна) закріпляли головну вісь загальноміського центру.

Вздовж вулиці Соборності розташовувалися Воскресенська церква, Спаська церква, Срітенська церква, Троїцька церква, будинок Дворянського і Селянського банку, будинок Державного банку, "Гранд Отель", будинок Таранушенка та ін. громадські й приватні споруди (дивись зліва список, що розкривається). Великого значення було надано озелененню: Олександрівський парк і Романовська (інша назва - Каштанова) алея» - інформує Борис Тристанов.

Останні кілька років навколо вулиці Соборності не вщухали суперечки: передусім, через захарещеність літніми майданчиками ресторанів та кафе.

Пропонували декілька варіантів реконструкції вулиці і навіть розробляли проєкти

Полтавська вулиця, що дев’ять разів змінювала назву, фото-4

Крім того, полтавці вимагали, аби частина вулиці Соборності стала пішохідною.

Минулий рік дійсно став переломним - замість велетенських "сараїв" закладів харчування вперше на чвулиці з'явилися легкі столики та навіси. Нині ж у місті  змінилася  влада. Наближається літній сезон, і вже зовсім скоро ми дізнаємося, чи повернуться з "сараї" з небуття...

Використані фото: Сайт Бориса Тристанова, фейсбук товаристо " Стара Полтава"  та відкриті джерела.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #історія #вулиці
Оголошення
live comments feed...