• Головна
  • Полтавцям розповіли про пухлинні хвороби дітей: що потрібно знати?
10:30, 15 лютого 2021 р.
Надійне джерело

Полтавцям розповіли про пухлинні хвороби дітей: що потрібно знати?

Полтавцям розповіли про пухлинні хвороби дітей: що потрібно знати?

15 лютого - Всесвітній днем онкохворої дитини. Саме ця патологія є однією з ведучих у структурі смертності у віці від народження до 19 років. Про відмінності дитячого раку від дорослої онкології та про те як кожег з нас може допомогти тисячам діточок в усіх куточках нашої країни розповідає лікар-гематолог дитячий консультативно-діагностичного центру КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» Фаїна Молоданова.

« Тож чи є різниця між онкологією у діточок та дорослих людей? Безперечно є, і величезна! І справа, по-перше, у походженні пухлин. У дорослих людей, найчастіше, рак виникає через прожите життя та поведінкові фактори. Тобто це набута хвороба. Як, наприклад, рак шлунку через недотримання певних правил у харчуванні, або рак легень, що пов’язують із курінням. У діточок такої закономірності виявити неможливо, одже онкологія у дитячому віці- наслідок генетичних мутацій, що виникають ще під час закладки плода, тому рак у дітей не обумовлений причинами, на які можна заздалегідь вплинути- ані поведінкою батьків, ані способом життя. По-друге,відмінність дитячої онкології від дорослої в тому, що пухлинні хвороби у педіатрії протікають важче, але краще піддаються терапії, тож за умови вчасної діагностики та ефективного лікування, дитину можна вилікувати, і вона житиме активним соціальним та фізичним життям» - розповідає Фаїна Молоданова.

Ще одна суттєва різниця - структура пухлинних захворювань. Так, у дітей перше місце серед онкологічних хвороб посідає рак крові різних видів, майже третина випадків- пухлини центральної нервової системи (головного мозку), інші ж види: рак кісток скелету-саркома Юінга, остеосаркома; нирок-пухлина Вільмса; сітківки ока - ретинобластома тощо зустрічаються значно рідше, що призводить до складнощів їх діагностики. Дуже важливо розпізнати недуги на ранніх стадіях – підкреслює Фаїна Молоданова:

Полтавцям розповіли про пухлинні хвороби дітей: що потрібно знати?, фото-1

« Першими будь-які зміни в поведінці, самопочутті дитинки відмічають саме її батьки. Наступними у, так званому, “ланцюзі діагностики” будуть лікарі первинної ланки (педіатри, сімейні лікарі). Тож згадаємо на що слід звертати увагу у стані малюка: зниження апетиту, зниження маси тіла, підвищена втомлюваність та кволість дитини; апатія, немотивовані зміни настрою, підвищена агресивність, відмова від раніше улюблених справ, зміна поведінки малюка; біль будь-якої локалізації: у голові, грудній клітці, кістках, суглобах, животі; поява збільшених лімфатичних вузлів, або будь-яких інших ущільнень («шишок») на тілі дитини; асиметрії руки, ноги, обличчя або інших частин тіла, лихоманка без ознак інфекційної патології; поява висипу; схильність до кровотеч, немотивована поява «синців»; блідість шкірних покривів, анемія; неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психофізичного розвитку. Помітивши подібні симптоми у своєї дитини, потрібно негайно звернутись до вашого педіатра або сімейного лікаря, для отримання консультації, та при наявності показань, всебічного обстеження».

Всі малюки нашої області з підозрою на пухлинні захворювання направляються для діагностики та визначення тактики лікування до онкогематологічного відділеннія КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» – єдиного закладу в нашому регіоні, де надається кваліфікована допомога дітям з онкологічною та онко-гематологічною патологією. Воно також є одним із перших відділень в Україні, що почали використовувати європейські стандарти лікування для терапії Лімфом Ходжкіна у дітей (згідно EuroNet-PHL).

Останнім часом рівень онкологічної настороженості серед батьків значно підвищився, що полегшує виявлення перших тривожних “дзвіночків”. Лікарі ж первинної ланки Полтавської області та Кременчука вдосконалюють свої знання в галузі онкологічних захворювань у дитячому віці, беручи участь у навчанні у Педіатричному напрямку Школи дитячого гематолога та онколога (School of Pediatric Hematologist\Oncologist - Pediatric Side), організованій Асоціацією дитячих гематологів та онкологів України (CHOAU).

У 2020 році усі погляди та думки більшості людей були сфокусовані на новій для нас хворобі – коронавірусній інфекції COVID-19. Проте це не завадило тому, щоб минулий рік став проривним та вирішальним для української гематології й онкології. Наша країна нарешті взялася за створення Українського реєстру донорів кісткового мозку, та проведння перших трансплантацій кісткового мозку від неродинного донора, що раніше було можливо тільки за кордоном і за величезні кошти.

« 38 мільйонів людей у світі зареєстровані як потенційні донори кісткового мозку, 2478 українців вже стали потенційними донорами у БФ “Український реєстр донорів кісткового мозку”, тож і ти можеш не залишатись осторонь, і можливо, завтра ти врятуєш чиєсь життя. Докладніше про донацію стовбурових клітин можна дізнатись на офіційному сайті Українського реєстру донорів кісткового мозку. Я вже долучилась, і сподіваюсь, що в мене буде можливість подарувати комусь цей заповітний шанс на здорове життя!

Допомогти хворим діточкам можна також через фонди, одним з яких у Полтавській області є БФ “Намалюй щастя”, діяльність якого спрямована на комфортне перебування дітей та батьків у медичних закладах, а також матеріально-технічну і навіть творчу підтримку онко-гематологічного відділеня м. Полтава.

Дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем сучасного світу, а 15 лютого – привід для підвищення рівня інформованості людей щодо цієї теми, можливості обговорення на різних рівнях в суспільстві з метою забезпечення надання допомоги сім’ям, що віч-на-віч зіштовхнулись з цим захворюванням» - підсумувала Фаїна Молоданова.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#онкологія #діти #лікування
Оголошення
live comments feed...