• Головна
 • Сьогодні - Міжнародний день боротьби з епілепсією. Що потрібно знати полтавцям про цю хворобу?
15:30, 8 лютого 2021 р.
Надійне джерело

Сьогодні - Міжнародний день боротьби з епілепсією. Що потрібно знати полтавцям про цю хворобу?

Сьогодні - Міжнародний день боротьби з епілепсією. Що потрібно знати полтавцям про цю хворобу?

Сьогодні - Міжнародний день боротьби з епілепсією. Епілепсію у давні часи пов’язували із чаклунством, у середньовіччя - боялися як невиліковної хвороби, що передається через подих хворого під час нападу. У ХХІ столітті вірити та поширювати міфи про цю хворобу неприпустимо, тому нагадуємо, що потрібно знати про епілепсію і першу допомогу при нападі.

Це одне із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань. За даними ВООЗ, у світі близько 50 млн осіб мають такий діагноз, в Україні - близько 100 тисяч людей. Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Ці напади можуть проявлятися у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або по всьому тілу. Напад може виглядати і як незначний провал у пам’яті, і як судоми в усьому тілі із піною з рота.

Це - не інфекційне захворювання і заразитися епілепсією від іншої людини неможливо.

Напад при епілепсії стається несподівано як для самого хворого, так і для оточуючих. Судоми можуть початися в будь-якому місці, наприклад, на роботі, в транспорті, торговому центрі. Від дій тих, хто опинився поряд, залежить безпека людини під час епілептичного нападу.

Перша допомога при епілепсії – це дві прості дії:

 •  переконатися у відсутності небезпеки
 •  подбати про те, щоб людина під час судом не травмувалась, утримуючи голову людини так, щоб уникнути пошкодження голови через судоми.
 • також необхідно зафіксувати час від початку до кінця активних судом.

Якщо напад триває 5 хвилин або довше, потрібно викликати бригаду екстреної медичної допомоги. Також потрібно негайно дзвонити у 103 у таких випадках ?

 • якщо у людини стаєтьсянапад вперше;
 • якщо людина отримала травму внаслідок падіння;
 • напади повторюється настільки часто, що у проміжках між ними не відновлюється свідомість;
 • якщо ви бачите вагітну або знаєте, що людина має діабет;
 • якщо судоми почались у незнайомої людини і ви не знаєте, чи пов’язано це з епілепсією.

Якщо під час очікування швидкої ви бачите погіршення стану у людини - повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги та дізнайтеся про ваші подальші дії. Коли напад судом завершився, слід перевернути людину на бік і покласти щось м‘яке під голову.

Чого не можна робити ?

 • намагатися силоміць стримувати судомні рухи;
 • розкривати рот у постраждалого за допомогою підручних засобів, адже це може спричинити травму ротової поражнини, а інколи навіть перелом щелепи;
 • намагатися зафіксувати язик. Адже язик - це м‘яз, під час судом він буде у стані скорочення, тому немає небезпеки що він закриє дихальні шляхи, а після судом якщо покласти людину у відновне положення (на бік), то силою тяжіння він займе звичне положення і не перекриватиме дихальні шляхи;
 • силоміць вливати рідину чи будь-які ліки людині під час судом.

Пам’ятайте, що знання правил надання першої допомоги при нападі епілепсії допоможе врятувати чиєсь життя! – наголошують у НСЗУ

Читайте також: Хірурги третьої міської лікарні зробили надскладну лапаросокпічну операцію

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#епілепсія #захворювання #лікування
Оголошення
live comments feed...